Okunma

Uzay GPS sistemi test ediliyor!


16 Ocak 2018 Salı 11:30
Uzay GPS sistemi test ediliyor!

Uzay GPS sistemi ile uzayda da zaman ve yön tahmini yüksek doğrulukla yapılabilir. Uzay GPS sistemi testlerini yürüten NASA, bu teknolojide x-ışınlarından yararlanıyor.

Uzay GPS sistemi nasıl çalışıyor?

GPS sistemleri hayatımızı çok kolay bir hale getirdi. Gerek yürüyerek gerek araç ile bir yerden bir yere giderken en büyük yardımcımız oldu. Dünya şartlarında geçerli olan bu sistem artık uzay için de geliştiriliyor. NASA ekibi, bir uzay aracını öngörülebilir X-ışını sinyallerinin izlenerek, konumunu otomatik olarak hesaplayabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Yıldızlar öldüklerinde çökerler ve çoğunlukla kara delik olurlar. Ancak bütün yıldızlar aynı sonu izlemez. Güneşimizin kütlesinin 10 ila 29 katı olanlar, nötron yıldızları diye bilinen küçük, yoğun bir hale gelme eğilimindedir. Çok güçlü manyetik alanlar ve çok hızlı dönmeler ile bazı nötron yıldızları kutuplarındaki elektromanyetik ışın demetlerini yayarlar. Eğer Dünya bu ışınların yolundaysa, sinyalleri düzenli “darbeler” olarak algılayabiliriz. (Pulsarlar)

Uzay GPS

Pulsarların sabit bir hızda hareket etmesi nedeniyle, sinyalleri yüksek bir doğrulukla tahmin edilebilir ve mikrosaniye skalasına kadar ölçülebilir. Böylelikle uzay için GPS sistemi olarak kullanılabilirler. Hatta bu sistemin dünyadaki en yüksek doğruluktaki saat olarak bilinen atom saati ile aynı seviyede çalışabileceği belirtiliyor.

Uzayda GPS sistemlerinin kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Uzay GPS sistemi test ediliyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Göktaşı var kim alıcacak irtibat

 2. anonimmm dedi ki:

  Kaynak neden yazmıyor bu yazıda. “Belirtiliyor” şeklinde bir ibare bulunmasına rağmen sanki havadan edinilmiş bir bilgi gibi kaynak belirtilmemiş.

 3. Kerim dedi ki:

  Elektrosmoke olayini uzaya bile cikardik. Helal olsun bize. Dunyayi coplestirdigimiz yetmezmis gibi uzayi da coplestiriyoruz.

  1. Tayyar dedi ki:

   Bilgi sahibi olmadan, muhtemelen haberi dahi okumadan klişe laf edeyim diye yorum yazan vatandaş…

  2. Hüseyin dedi ki:

   Kirlilikle ilgili hassasiyetin güzel. Seni tebrik ediyorum. Ancak dünyanın tamamı çöp olsa uzayda ne kadar yer kaplar ki? 🙂

  3. Lemi Kohen dedi ki:

   Uzay zaten yıllardır çöp içinde varsın bu da olsun dokunmaz

" Uzay GPS sistemi test ediliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay GPS sistemi test ediliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay GPS sistemi test ediliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "