Okunma

Uzay için tabanca geliştirildi!


15 Haziran 2018 Cuma 23:00
Uzay için tabanca geliştirildi!

Sovyetler, kozmonotlar için lazerli uzay tabancası geliştirdi. Güvenlik konusunda tartışmalara neden olan uzay tabancası için Sovyetler açıklamalarda bulundu.

Uzay tabancası uzaya hiç gitmedi

Uzayda koloni kurma planları devam ederken, dünyadaki birçok şeyi uzaya taşımanın yolları aranıyor. Bunlardan en ilginci de uzay tabancası oldu. Sovyetler, uzayda kullanıma uygun olacak bir lazerli tabanca tasarladığını açıkladı. Ancak bu tabancanın uzaya hiç gitmediği belirtildi.

Rus kaynaklara göre kozmonotlar için geliştirilen bu tabanca, Peter the Great RVSN akademisi tarafından tasarlandı. Silahın, Sovyet askeri uzay istasyonu Almaz için tasarlandığı belirtiliyor.

Bazı Rus kaynakları, uzay çalışmaları için oldukça ilginç olan bu adımın yörüngedeki kozmonotlar için bireysel savunma silahı olabileceğini nitelendiriyor. Elbette şu anda Amerikan uzay birlikleri ile Sovyet uzay birlikleri arasında bir uzay savaşının çıkması bilim kurgu gibi gelse de uzay silahının savunma ve saldırı dışında bir amacı bulunmuyor.

İlginç bir şekilde bu silahın öldürücü bir etkisi bulunmuyor. Yani bir kişi vurulmak istediğinde, kişide delik açmıyor. Uydu karşıtı özellikleri bulunan silah, ateşlendiğinde karşı taraftaki sensörleri ve optik cihazları kör ediyor. Yani bir kozmonotun diğer kozmonota saldırısından ziyade, bir cihaza veya alana saldırmaya yönelik tasarlandığını söyleyebiliriz.

Tabancanın uzayda kullanılabilir olması için elektronları daha yüksek bir enerji seviyesine pompalamak için bir işaret feneri ve uzay atmosferi için toksik olmayan yöntemler kullanıldı. Geliştiriciler, silahın tanıtıldığı bir video yayınladı. Aşağıdaki video ile silah hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Uzay için tabanca geliştirildi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sovyetler mi.. çok akıllı zeki..engin kültüre sahip bu kişiyi önümüzdeki süreçte inşallah milli uzay üssümüzün başına getirirler.

 2. Overclouds dedi ki:

  Iyi olmuş mahfetmedigimiz bir uzay kaldı zaten. Acaba 1 milyon yıl sonra medeniyete silâhsız bir dünya ya ulasabilecekmiyiz.

 3. Overclouds dedi ki:

  Iyi olmuş mahfetmedigimiz bir uzay kaldı zaten. Acaba 1 milyon yıl sonra medeniyete silâhsız bir dünya ya ulasabilecekmiyiz.

 4. mehmet dedi ki:

  ne sovyetlerinden bahsediyorsunuz siz? sovyet mi kaldı? kafanız mı iyi?

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Savasi uzayada goturuyoruz

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Umarım atmosfer ötesine gidemeyiz hiçbir zaman oralar temiz kalsın ne olduğunu bilmesekde burdan temizdir

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  hacı sovyetler 1991de dağıldı nabıyon

 8. SekO dedi ki:

  Tabancaya bak silikon tabancasi gibi hshajsjshhdkakzhsjajahzbsh

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

   mermi yok laser ışını ile vuruyor… yanarken ağlama…

  2. Seko dedi ki:

   Ben niye agliyayim? Beni güldürdün, Allahta seni güldürsün ahahhahdhsjajiswhaj

  3. Yarali ceylan dedi ki:

   Harbiden guzel tespit 😂

 9. Anonim dedi ki:

  Biz dostuz

" Uzay için tabanca geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay için tabanca geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay için tabanca geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "