Okunma

14 günde 3500 dolar kazanç!


31 Ocak 2018 Çarşamba 12:30
14 günde 3500 dolar kazanç!

Simüle edilmiş bir uzay istasyonu için yapılacak testlerde 14 gün çalışacak gönüllülere 3.500 dolar teklif ediliyor. Üstelik uzay istasyonu testi için vatandaşlık şartı da yok.

Uzay istasyonu için başvuru şartları

Japonya Uzay Ajansı (JAXA), kişisel eşyalarından ve yaşamından uzakta, simüle dış dünyada 14 gün geçirecek sekiz gönüllü arıyor. Görevin bir parçası olarak, deneklerin stres seviyelerinin ölçüleceği çeşitli testler yapılacak. Japonya’daki Tsukuba Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek testler sonunda gönüllülere 3500 dolarlık ödeme yapılacak.

Son birkaç yıldır NASA da mikrogravitenin insan vücudu ve zihnindeki etkisini değerlendirmek için çeşitli testler yapıyor.  Mikrogravite, uzun vadede kardiyovasküler sorunlara, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde azalmaya, denge bozukluklarına, görme bozukluklarına ve bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olabiliyor. Ancak JAXA tarafından yapılacak bu test 2 hafta süreceği için önemli bir sorun yaşanmayacağı belirtiliyor.

uzay istasyonu

Çalışmada daha çok gönüllülerin stres seviyelerindeki değişime odaklanılacak. Gönüllük şartlarında Japonya vatandaşı olma zorunluluğu bulunmuyor. 55 yaş altında olan, sağlık problemi olmayan ve bu çalışmada yer almayı gerçekten isteyenlerin gönüllü olabileceği belirtilmiş durumda.

Uzay testleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “14 günde 3500 dolar kazanç!”

 1. Ibrahim dedi ki:

  Başvurmak istiyorum

 2. Mimaroğlu dedi ki:

  Orayı yıkarlar

 3. Kamil gök dedi ki:

  Nasıl başvuruluyor

 4. elinsaf dedi ki:

  ne haber kaynağı paylaşıyorsunuz ne de resmi başvuru linki filan. Zaytung haberi gibi haber yapıyosunuz bazen…

 5. efkan dedi ki:

  Meslek?

  Uzay amelesiyim. Ya da
  Uzay danışamanıyım, yardımcı astronot diye gider.

 6. Murat Yavuz dedi ki:

  başvuru linki yokmu 😀

" 14 günde 3500 dolar kazanç! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 14 günde 3500 dolar kazanç! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 14 günde 3500 dolar kazanç! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "