Okunma

Uzay koleksiyonu satışa çıkıyor!


21 Temmuz 2018 Cumartesi 08:00
Uzay koleksiyonu satışa çıkıyor!

Uzay araştırmalarında önemli bir değere sahip olan Armstrong’un kişisel uzay koleksiyonu satışa çıkıyor. Uzay yürüyüşüne dair hatıra eşyalarından oluşan uzay koleksiyonu, müzayedede satılacak.

Armstrong’un uzay koleksiyonu satılıyor

Dallas merkezli Heritage Auctions tarafından gerçekleştirilecek olan satış, 1-2 Kasım’da başlayacak ve Mayıs-Kasım 2019’da devam edecek. Satışa çıkacak olan koleksiyonda, Armstrong’un 1969 tarihli ay inişinden çeşitli eserler yer alacak. Ayrıca 1903 Wright Brothers Flyer’dan bir kanat ve pervane parçaları ile astronotun Ay’a götürdüğü özel eşyalar da yer alacak.

Müzayedede satılacak olan eşyalar arasında, Apollo 11 ve Boy Scout’ta seyahat eden Armstrong’un Purdue Üniversitesi asırlık bayrağı da bulunuyor.

Armstrong’un hatıra koleksiyonunu satın alabilmek için online, bireysel veya telefon ile başvuru yapılabilecek.

ptı. Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okuyan Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan oldu. 7 Ağustos 2012’de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012’de hayatını kaybetmişti.

Armstrong’un Ay’a ayak bastığı sırada söylediği söz ise tarihe geçmişti:

“Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım.”
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uzay koleksiyonu satışa çıkıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay koleksiyonu satışa çıkıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay koleksiyonu satışa çıkıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "