Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı


16 Temmuz 2020 Perşembe 15:50
Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne şöyle bir baktığımız zaman, birçok yıldız ve yanında onlara eşlik eden kocaman bir karanlık görürüz. Ancak galaksimizde yüz milyarlarca yıldız ve evrende de yüz milyarlarca galaksi varsa, gökyüzünün parıl parıl parlaması gerekmez mi? Bu yazımızda, “uzay neden karanlık?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Uzay neden bu kadar karanlık? Aslında değil…

Temiz ve bulutsuz bir havada gökyüzüne baktığımız zaman, parlayan yıldızlar ile birlikte kocaman bir karanlığı da görürüz. Uzayda bu kadar yıldız olmasına rağmen, onu karanlık görmemizin sebebi ise aslında bizimle alakalı. İnsanoğlu doğası gereği, sadece görünür ışık bölgesindeki ışıkları görebiliyor. Bu da aslında, uzayı karanlık görmemize sebep oluyor.

Evrende bulunan ışık dalgalarına baktığımız zaman, görülebilir ışıklar aslında bu dalgaların çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Chicago’daki Adler Planetarium’da bir gökbilimci olan Mark Hammergren, uzayın yüksek enerjili gama ışınlarından düşük enerjili radyo dalgalarına kadar uzanan bir spektrumda birçok ışığı içerdiğini belirtiyor.

Uzay neden karanlık sorusunun cevabı da, tam bu noktada cevaplanıyor. Gözlerimiz, bilim adamlarının uygun şekilde “görünür ışık” olarak adlandırdığı bu gamın sadece küçük bir bölümünü görebiliyor. Örneğin, ultrashort gama dalgaları Dünya’nın atmosferine nüfuz edemiyor ve retinalarımız süper düşük enerjili kızılötesi dalgalarını algılayamıyor.

Bir diğer örnekte FM radyo dalgalarıyla alakalı. Bu dalgalar, Dünya üzerinde çok sayıda bulunuyor ancak bunların hiçbirini göremiyoruz. Aslında uzayı bu kadar karanlık şekilde görüyor olmamız, bizim için iyi bir durum bile sayılabilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Guzel bilgi gorkem say amca.. bazı kazmalar anlamamis normaldir..

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  siz adamın sorusunu anlamadınız adam diyor ki o kadar milyarlarca galaksi ve yıldızlar olmasına rağmen neden gökyüzü hala karanlık yıldızlar ve galaksiler o kadar uzaktalar ki uzaklık artıkça derinlik arttığı için yok hükmüne varıyor misal verelim ayı net görebilmemizin sebebi yakın olmasıdır eger bütün gezegenler yakın olsaydı her şeyi net şekilde görebilirkki buda imkansız… çünkü gezegenler gözümüzün algılayamayacağı kadr büyük olduğu için imkansız.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Editor yanlıs yazmıs uzay karanlıktır..
  EGER UZAY AYDINLIK OLSAYDI GEZEGENLERE BAKTIGIMIZDA GÖLGE OLMAZDI…Mesala ay ve karanlık yüzü..editorun dediği dogru olsaydı ayın karanlık yüzü olmayacaktı …hani uzay aslında aydınlık ya o bakımdan:)

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıldızların ışıltısı Ay çıkana kadar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzayda ışık kaynağına baktığında (yıldızlar gibi) zaten görülebilir tayftaki ışığını görürsün. Ek olarak (varsa) o ışığın yansıdığı yerleri görürsün. Hiç yansıma olmaması, bulunduğun yerin karanlık olduğu (yani hiç foton olmadığı) anlamına gelmez.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  güneş parlaklığından, gündüz göremeyebilirsin. Ancak gece olunca dolunay bile olsa, uygun bir ortamdaysan (yerleşim yerlerinden çok uzakta, ışık kirliliğinden izole olarak) görmen mümkün olabilir.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Işık her hangi bir kaynağa çarpıp geri yansımadı için boşlukta sonsuza kadar ilerliyor. Karanlığın sebebi bilinen ışık kaynaklarının bir cisime çarpıp geri dönmemesi ile alakalıdır. Bu da derin bir boşlukta sonsuza kadar süzülen ışın dalgalarının yansımamasından kaynaklıdır. Gördüklerimiz zaten bu anlamda ışığın çarpıp yansıyabildiklerini temsil ediyor. Karanlık kısımda çarpacağı bir nesne yok varda sürekli genişleyen boşluk ışığın geri dönmesine olanak sağlamıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  elektirik saati bozuk lambalar çalışmıyor demek kaça var

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir de şu var ki, Güneşin parlaklığından Ay yüzeyinden nerede ise hiçbir yıldızı göremeyiz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Gezegen de artık uzayda yalnızlıktan kararmis

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Görebildiğimiz ışık dalgasının az ve çarpıp yansıttığı nesne yok gibi.
  Artı gezegen ve galaksilerin birbirlerinden uzaklaşması.

" Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay neden bu kadar karanlık? İşte cevabı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!