Okunma

Astronotlar kemik kaybı yaşayabilir!


19 Aralık 2017 Salı 11:00
Astronotlar kemik kaybı yaşayabilir!

Uzay radyasyonu ve mikrogravitenin astronotlar üzerindeki etkisine yönelik yeni bir araştırma yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre uzay radyasyonu, astronotların sağlık durumunda olumsuz etkilere yol açabilir.

Uzay radyasyonu ve astronot sağlığı

Uluslararası Uzay İstasyonunda’ki astronotlar, mikrogravite ve radyasyonun birleşik etkileriyle kemik ve kas kaybına uğrayabilirler. Elde edilen yeni bulgular, NASA mühendislerinin radyasyonun etkilerini azaltmayı nasıl planladığı konusunda önemli bilgiler içeriyor. Mars’a insanlı bir gezi ve diğer uzay görevleri için mikrogravite ve radyasyonun etkilerine yönelik araştırmalar devam ediyor.

Kaslar gibi, kemikler de dinamik bir dokudur. Yük artarsa, bu talebi karşılamak için kemikler büyür. Ancak, ağırlıksız bir çevrede kaslarda atrofi (ufalma) ve kemiklerde yoğunluk kaybı gerçekleşir. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden liderliğindeki araştırmacılar, hareketleri kısıtlanan fareler üzerinde çalışarak mikrogravite ortamı simüle etti. Uzayda tecrübeli türden radyasyona maruz bırakılan diğer bir grup fare özgürce dolaşmaya bırakıldı. Mikrogravite koşulları hem kas hem de kemik kaybına yol açarken, radyasyonun tek başına sadece kemik kaybı oluşturduğu sonucuna varıldı.

Uzay radyasyonu

Araştırma ekibinin liderlerinden Donahue, astronotların yaşadığı kemik ve kas kaybının, doktorların yaşlanan insanlarda gördüklerine benzer olduğunu söylüyor. Gelecekte, mikrogravitenin insan biyolojisini nasıl etkilediğini anlamak, yaşlanmanın kas ve kemik üzerindeki etkileri ile ilgili önemli bilgiler ortaya koyabilir.

Uzay araştırmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Astronotlar kemik kaybı yaşayabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronotlar kemik kaybı yaşayabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronotlar kemik kaybı yaşayabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "