Okunma

Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih!


28 Haziran 2018 Perşembe 07:30
Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih!

Yaşanan teknik sorunlar nedeniyle James Webb Uzay Teleskobu için bir türlü resmi lansman yapılamadı. Yeni bir açıklamayla James Webb Uzay Teleskobu lansmanı tekrar ertelendi.

James Webb Uzay Teleskobu için yeni tarih

Adını Webb isimli eski bir NASA yöneticisinden James Webb Uzay Teleskobu (JWUT), eskiyen Hubble Teleskobu’nun yerine kullanılmak için geliştiriliyor. Ancak bu süreçte, yeknik sorunların ardı arkası kesilmiyor. NASA daha önce JWUT’nin 2018 yılında tanıtılacağını duyurmuştu. Daha sonra 2019’a ertelenen lansman tarihi, bir kez daha ertelendi.

NASA’nın bağımsız inceleme kurulu tarafından oybirliği ile teleskobun geliştirme çalışmalarının devam etmesi gerektiği bildirildi. Alınan karar ile yeni lansman tarihi 30 Mart 2021 olarak duyuruldu. Erteleme kararının arkasındaki ana nedenin ise teleskop göreve başlamadan önce ‘her şeyin eksiksiz’ olması istenmesi.

Büyük yatırımlar ile ortaya koyulan bu projede, olası bir sorun yaşandığında tamir imkanı çok kısıtlı olacak. Bu nedenle geliştiriciler, teleskobun sorunsuz bir şekilde göreve başlamasını istiyorlar.

Kurul tarafından sunulan 69 sayfalık raporda, 2020’den sonraki ek gecikme nedeninin akustik testlerdeki anomoliden kaynaklandığı belirtiliyor.

Uzay teleskobu

Erteleme haberi gökyüzü meraklıları için kötü olsa da profesyonel açıdan bakıldığında olumlu bir haber olarak görebiliriz. Raporda belirtildiği gibi, çok küçük bir insan hatası veya test anomali, programı aylarca öteleyebilir ve on milyonlarca dolar maliyetle sonuçlanabilir.

Ayrıca yaşanan teknik sorunlara rağmen projenin iptal edilmemesi de geliştiricilerin bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih!”

  1. Gökhan dedi ki:

    Hubble gibi olmasın 😇

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Biraz daha bekleyelim bakalım

  3. Kerim dedi ki:

    O altin paneller icin ne kadar harcamislardir arkadas.

" Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay teleskobu yine ertelendi! İşte yeni tarih! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "