Okunma

Uzay turisti planı iptal mi oldu?


05 Haziran 2018 Salı 08:00
Uzay turisti planı iptal mi oldu?

Space X, uzay turisti planlaması ile iki vatandaşı Ay’a göndermeyi hedefliyordu. Ancak yapılan son açıklamalar, uzay turisti planı için değişikliğe gidildiğini gösteriyor.

Uzay turisti gönderimi ertelendi

Elon Musk’ın yenilikçi uzay şirketi Space X, genellikle roket çalışmalarında dünyaya geri dönebilen roketleriyle biliniyor. Uzay endüstrisinde öncü şirketlerden biri olmak isteyen şirket, uzay turizmi alanında da yeni bir girişime imza atmıştı. Şirket, bu yıl içinde Ay’a iki uzay turisti göndermeyi hedefliyordu.

Wall Street Journal’daki bir habere göre Space X bu iki vatandaştan uzay yolculuğu için depozito da almasında rağmen, bu tarih ertelendi. SpaceX sözcüsü James Gleeson konuyla ilgili olarak: “SpaceX hala Ay’a özel kişileri uçurmayı planlıyor ve birçok müşterinin ilgisini çekiyor” dedi. Erteleme sonrası yeni tarih çizelgesi hakkında ise bilgi verilmedi.

Space X, uzay turistlerinin yaklaşık bir aylarını uzayda geçirmelerini hedefliyor. Ertelemenin arkasındaki ana nedenin ise maddi sıkıntılar olduğu tahmin ediliyor. Birçok uzay şirketi, yüksek maliyetli olan bu çalışmalar nedeniyle sorunlar yaşayabiliyor. Hatta bu maddi sıkıntılar nedeniyle, Boeing, NASA, Space X gibi dev şirketler ortaklık kurarak, çalışmalarını birlikte yürütüyorlar.

uzay turisti

Wall Street Journal, ekonomik olarak yaşanan sıkıntılar nedeniyle Space X’in 2019 yılında yapacağı lansmanların yüzde 40’lık bir düşüş yaşayacağını öngörüyor. Ancak yenilikçi uzay şirketi, Falcon 9 ve Falcon Heavy lansmanları ile oldukça başarılı bir yıl geçirdi.

NASA ise son dönemde, uzay turistlerini kapsül ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeyi hedefliyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uzay turisti planı iptal mi oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay turisti planı iptal mi oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay turisti planı iptal mi oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "