Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi!


07 Eylül 2020 Pazartesi 14:11
Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi!

Uzay yarışında Çin de buradayım diyor. Geçenlerde ortaya çıkan ve bu uzay aracı, yeniden kullanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor ancak hakkında çok az şey biliniyor. Çin uzay aracı için yeni yapılan haberde yörüngede iki günün ardından üssüne güvenli bir şekilde indiği yazıyor.

Biliyorsunuz 4 Eylül’de Çin, Long March-2F taşıyıcı roket ile yeniden kullanılabilir deneysel bir araç fırlattı. Aracın sır gibi saklanıyor oluşu ise merakı iyice artırıyor.

Çin uzay aracı iki günün ardından geri döndü

Çin medyasında yer alan haberlere göre bu araç, ülkenin uzaya gidip gelmek için hem uygun hem de ucuz bir yöntem sağlıyor. Söylendiği kadarıyla bahsi geçen uzay aracı güvenli bir şekilde indi. Çin’in resmî haber ajansı olan, Xinhua Haber Ajansına göre, araç 4 Eylül’de fırlatıldı ve yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül’de merkez üssüne geri döndü.

Uzay aracı hakkında, temel tasarımı da dahil olmak üzere çok az şey biliniyor. Uçağın herhangi bir görseli veyahut çizimi bulunmuyor, ancak ABD Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B’sine benzer bir uzay uçağı olduğuna dair söylentiler yer alıyor. Çinli bir askeri kaynağın yorumuna yer veren South China Morning Post’a göre, görevle ilgili ayrıntıları verilemeyeceğini ancak meraklı kişilerin X-37B’ye göz atabileceğini söylüyor.

Peki iması yapılan X-37B nedir?

cin-uzay-araci-00

ABD Hava Kuvvetleri’nin insansız X-37B uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki uzun süreli uçuşlarda gizli yükler taşıyan bugüne kadar dört gizli görevde yer aldı. Yeniden kullanılabilir olan bu araç, ABD Hava Kuvvetleri uzay teknolojilerini göstermek için “deneysel bir test programı” olarak tanımlıyor .
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi