Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi!


07 Eylül 2020 Pazartesi 14:11
Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi!

Uzay yarışında Çin de buradayım diyor. Geçenlerde ortaya çıkan ve bu uzay aracı, yeniden kullanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor ancak hakkında çok az şey biliniyor. Çin uzay aracı için yeni yapılan haberde yörüngede iki günün ardından üssüne güvenli bir şekilde indiği yazıyor.

Biliyorsunuz 4 Eylül’de Çin, Long March-2F taşıyıcı roket ile yeniden kullanılabilir deneysel bir araç fırlattı. Aracın sır gibi saklanıyor oluşu ise merakı iyice artırıyor.

Çin uzay aracı iki günün ardından geri döndü

Çin medyasında yer alan haberlere göre bu araç, ülkenin uzaya gidip gelmek için hem uygun hem de ucuz bir yöntem sağlıyor. Söylendiği kadarıyla bahsi geçen uzay aracı güvenli bir şekilde indi. Çin’in resmî haber ajansı olan, Xinhua Haber Ajansına göre, araç 4 Eylül’de fırlatıldı ve yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül’de merkez üssüne geri döndü.

Uzay aracı hakkında, temel tasarımı da dahil olmak üzere çok az şey biliniyor. Uçağın herhangi bir görseli veyahut çizimi bulunmuyor, ancak ABD Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B’sine benzer bir uzay uçağı olduğuna dair söylentiler yer alıyor. Çinli bir askeri kaynağın yorumuna yer veren South China Morning Post’a göre, görevle ilgili ayrıntıları verilemeyeceğini ancak meraklı kişilerin X-37B’ye göz atabileceğini söylüyor.

Peki iması yapılan X-37B nedir?

cin-uzay-araci-00

ABD Hava Kuvvetleri’nin insansız X-37B uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki uzun süreli uçuşlarda gizli yükler taşıyan bugüne kadar dört gizli görevde yer aldı. Yeniden kullanılabilir olan bu araç, ABD Hava Kuvvetleri uzay teknolojilerini göstermek için “deneysel bir test programı” olarak tanımlıyor .
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  2. 2 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  3. 3 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  4. 4 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  5. 5 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  7. 7 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  8. 8 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  9. 9 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  10. 10 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!