Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor


07 Kasım 2017 Salı 14:00
Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor

Uzay yürüyüş simülatörü, NASA tarafından devreye aldı. Kanada Uzay Ajansı astronotu Jeremy Hansen uzay yürüyüş simülatörü ile eğitim alıyor. Böylelikle astronotların farklı yer çekim koşullarına karşı uyum sağlayabilmesi amaçlanıyor.

Uzay yürüyüş simülatörü ile eğitim

ARGOS, 12.5 x 7.3 x 7.6 metre boyutlarında bir tepe köprü vincidir. Bu vinç yük kaldırmak yerine uzay yürüyüşü eğitimi için insanları kaldırmakla görevi. Çeşitli gerinme ve kuvvet sensörleri bulunan iskelet, eğitime katılan kişiyi takip ediyor ve uzayda yürümenin zorluklarını yaşatıyor.

Sistem, üç eksende hareket sağlayan bilgisayar kontrollü elektrik motorlarına sahiptir. Dikey olarak, bir kabloya bir yük hücresi takılır ve motor hareket ettikçe sabit bir kuvveti korumak için yükleri yükseltip alçaltmasını ister. Sistem yaklaşık 135 kilogramlık yükü saniyede 3 metre hareket ettirebilir. Mühendisler ayrıca, astronotların yörüngesinde dolaşarak 90 dakikalık gündüz / gece döngülerini simüle etmek için hem ışık hem de karanlıkta testler yaptı.

ISS’de bulunan sıfır yer çekimi ve yeryüzündeki yer çekiminin altıda biri olan ay yer çekimi ve buradaki güçlerimizin yüzde 38’ine sahip olan Mars dahil olmak üzere çeşitli sistemlerin benzetimi simülatör ile yapılabiliyor.

Uzay yürüyüş simülatörü

NASA, ARGOS’un gelecekteki Mars, Ay, asteroid “veya herhangi bir göksel hedefe” yönelik test ve eğitim yapabilmesini hedefleniyor. NASA’nın ve Boeing ve SpaceX gibi özel şirketlerin büyük planları göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki on yıl boyunca simülatör fazlasıyla kullanılacak gibi görünüyor. Örneğin, SpaceX, 2022 yılına kadar Mars’a kargo göndermeyi ve 2024 yılına kadar ilk görevli misyonları göndermeyi planlıyor. ARGOS gibi bir sistem her iki tip misyon için de faydalı olacak, çünkü robotlar ve insanlar için simülasyonlar işleyebiliyor. Ayrıca, mikrogravite simülasyonları için de bu durum geçerli. Bu nedenle uzay yürüyüş simülatörü Mars’a 200 günlük yerleşim sırasında astronotlar için de büyük bir yardımcı olacak.

:: Uzay yürüşü için kullanılacak simülatör hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki video ile uzay yürüyüş simülatörü hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin icin yazar kisileri ve dunyanin kaynaklarini gereksiz seylere harcayanlar. Pen is

" Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!