Okunma

Uzaya Uydu Gönderme Zamanı!


21 Mart 2014 Cuma 09:35
Uzaya Uydu Gönderme Zamanı!

Global uydu ve yayıncılık operatörlerinden “SES”, filosundaki 56. uydu ASTRA 5B’yi 21 Mart 2014’te fırlatmaya hazırlanıyor. ASTRA 5B Uydusu, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Merkezi’nden yerel saatle 19.05 – 20.02 arasında (23.05 – 00.02 CET – 18.05 – 19.02 EDT) Ariane 5 ECA roketi üzerinden uzaya fırlatılacak.

Uydu, Airbus Savunma ve Uzay şirketi (eski adıyla Astrium) tarafından Fransa Toulouse’da yüksek güvenlikli Eurostar E3000 platformu baz alınarak üretildi. Çok misyonlu bu uydu, 31,5 derece Doğu konumuna yerleşecek, Doğu Avrupa ve komşu pazarlarda yüksek performanslı “Doğrudan Eve Yayın” için Ku ve Ka-bandı uydu yüklerini taşıyacak.

Temsilidir.

ASTRA 5B Türkiye yayıncılık sektörü açısından büyük önem taşıyor

Türkiye erişimi açısından büyük önem taşıyan ASTRA 5B, uydu yayıncılığı sektöründe SES’in global deneyimini Türkiye ile daha etkin bir şekilde paylaşmasını sağlayacak. SES Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Eren, SES’in Türkiye çalışmalarıyla ilgili; “SES Türkiye olarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu dönemde Türkiye yayıncılık sektörü açısından en önemli yatırımımız ise uzay yolculuğuna hazırlanan ASTRA 5B uydusu olacak. Bir uydu yatırımının maliyeti ve 3 yıllık bir ön çalışma gerektirdiği düşünüldüğünde, SES’in Türkiye ve bölgeye verdiği önem derecesi de anlaşılacaktır.

Yeni fırlatacağımız ASTRA 5B uydusu, özellikle HD ve Ultra HD yayınlarının önümüzdeki dönemde dünya trendlerine paralel olarak ülkemizde de artacağı düşünüldüğünde, yüksek kapasitesi ve teknik özellikleri ile Türkiye’deki DTH operatörlerinin ve medya gruplarının kapasite ihtiyacına cevap verecektir. SES, ASTRA 5B uydusu üzerinden yeni servisleri ve iş modelleri ile Türkiye medya sektöründe daha etkin şekilde yer alacaktır” dedi.

Fırlatma anını izleyin

Standart tanımlı (SD) ve de yüksek tanımlı (HD) olarak fırlatma anının video yayınına, ASTRA‘nın yörünge konumu 19,2 derece Doğu, uydu alıcı-verici 1,037, uydu yer bağı frekansı 11023,25 MHz, yatay polarizasyon, sembol hızı 22,0 MSym/s, FEC 5/6, servis ID 5221 ve 5222, servis adı “Astra 5B Fırlatma SD” ve “Astra 5B Fırlatma HD”den veya buraya tıklanılarak ulaşılabilir.

Kaynak: AA

Güncelleme:

21 Mart günü uzaya fırlatılması gündemde olan Astra 5B’nin 22 Mart’ta uzaya fırlatılacağı açıklandı.

:: Uzaya gönderilecek yeni uydu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzaya Uydu Gönderme Zamanı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    eee 22 marta Fransız Guyanası saati ile 07:02 de fırlatılıcakmış ertelenmiş neyse canım gene bizlik bişi yok

" Uzaya Uydu Gönderme Zamanı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaya Uydu Gönderme Zamanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaya Uydu Gönderme Zamanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "