Okunma

Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti!


09 Mart 2018 Cuma 15:00
Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti!

Uzayda 1 yıldan uzun süre kalan NASA astronotunun DNA’sı değişti. İkiziyle karşılaştırıldığın önemli DNA farkları içeren astronot, şu an yeni DNA’sıyla dünyaya adapte olmaya çalışıyor.

Uzayda 1 yıl geçiren astronot, artık ikizinden farklı DNA’ya sahip

Uzayın insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmaya devam eden NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronatları belli bir sürenin üzerinde uzayda tutmuyor. Bazıları bilimsel temele dayansa da net bilinmeyen konularda güvenliği öncelikli tutan NASA, görevlerin sürelerini kısa tutarak, yüksek radyasyon ve yer çekimsiz ortamın etkilerini azaltmaya çalışıyor.

Mars görevleri gibi uzun sürecek yolculuklarda insan vücudunun tepkisini araştırmaya devam eden NASA, bunun için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda önemli bir deney gerçekleştirdi.

Uzayda 500 gün kaldı, DNA’sı değişti

Uzayda toplam 500 gün geçiren NASA astronotu Scott Kelly, son görevinde tam 342 gün uzayda kaldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kesintisiz en uzun süre kalan astronot olan Kelly, bu göreve ikizi olduğu için seçildi. Mark adında bir ikizi olan Scott Kelly, 342’si kesintisiz toplam 500 gün uzayda kaldıktan sonra ikiziyle DNA karşılaştırmasına tabii tutuldu.

Yapılan detaylı karşılaştırmaların ardından Scott’ın DNA’sının kardeşinden farklı olduğu ortaya çıktı. Yüzde 7 oranında değişen DNA, günlük yaşam ve yaşamsal faaliyetlerde şu an için herhangi bir soruna neden olmuyor.

Şu an yaşamını sorunsuzca devam ettiren Kelly, halen NASA bünyesinde çalışmaya devam ediyor. DNA değişimin uzun dönemdeki etkileri görebilmek içinse beklememiz gerekiyor.

NASA’nın bu testlerdeki temel amacı, 7 ay süreceği tahmin edilen Mars görevlerinde insan vücudunun vereceği tepkiyi tahmin edebilmek. Mars gibi uzun yolculuklar için halen insanlığın önünde aşılması gereken onlarca sorun var. Kullanılacak roket, yeni nesil giyisi, fırlatma ve yaşam modülü bunların başınıda geliyor. SpaceX gibi özel girişimlerin de yatırım yaptığı alanda önümüzdeki 5 yıllık süreçte büyük gelişimlerin yaşanması bekleniyor.

::Mars yolculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti!”

  1. ali dedi ki:

    Yaşlanınca babama benzemek istemiyorum lütfen benide götürün 😀

  2. Hakan KARAGÖZ dedi ki:

    Resimdeki kişiler o ikizler ise adam mutasyona uğramış. 😀

  3. Bar!s dedi ki:

    DNA’m değişecekse beni uzaya götürsünler Allah için bu genlerimden bu DNA’mdan kurtulmak istiyorum.

" Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA’sı değişti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "