Okunma

Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı


02 Mart 2016 Çarşamba 07:30
Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı

Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi Eski Komutanı Astronot Scott Joseph Kelly ve Mikhail Kornienko,  ABD-Rus ortak biyomedikal deney projesi kapsamında uzayın insan vücudundaki fizyolojik etkilerini konu alan bir projede yer aldı.

Kazakistan’ın Soyuz Bölgesi’nde yer alan bozkırların yörüngesinde “Bir Yıllık Görev” kapsamında yer alan Scott Kelly, uzayın fizyolojik etkileri kapsamında var olan araştırmaları genişletmek ve geliştirmek amacını taşıyordu.

NASA’dan yapılan bilgilendirme açıklamasında Kelly ve Kornienko’nun osteoporoz, kas atrofi riski, duyusal işlev bozukluğu, beslenme sürdürülebilirliği ve uzun süreli adaptasyon riski gibi mikrogravite çalışmalarına ilişkin hayati bilgilerin kaydedildiği belirtildi.

16-03/02/exp43_033115_blog.jpg

Biyomedikal araştırmaların diğer boyutunda, özerk tıbbi bakım, uzay mekiğinde teşhis-tedavi, dönüş yörüngesi zaman hesaplaması gibi konular araştırma konularını oluşturdu.

Uzayda geçirilen 340 gün boyunca; kan, tükürük, idrar tahlili, örnekleri alınarak, biyomedikal çalışmalara bir temel daha oluşturulduğu ifade edildi.

Ayrıca görev süresi boyunca çevre gözlemi yaparak bunları fotoğraflayan Kelly, söz konusu fotoğrafları Instagram hesabından yayınladı.

16-03/02/image1-3.PNG

Başarı ile tamamlanan bir yıllık görevin uzayın insan üzerindeki fizyolojik etkileri, biyomedikal çalışmalar konusunda önemli bilgileri ortaya çıkardığı bildirildi.

:: Söz konusu uzay çalışmaları sonucunda insan vücudunun tamamen uzaya uyumlu hale gelebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yil boyunca beraber mi kaldilar bunlar kesin biri toptur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar dünyada yaşamak için ***** yaşamak için daha çok yolumuz ***** yer de aramaktansa sifamizi ,ilk başta yakınımızda baslasak her şey daha kolay olucak . Birbirimize karşı düşmanlıklar,savaş zulüm her geçen gün artıyor .her şeyin başlangıcı negatif düşünce art niyetten başlar .Hadi arkadaşlar bunlar bizlere ***** varalim el ele verip hep beraber buyuyelim….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kozmolog uzaya çıkınca kozmonot oluyor demi?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bilimden teknolojiden anlamayan yazmasın artık bir zahmet ….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kozmolog mu kozmomot olmasın o

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kozmolog 😀 Kozmonot olmasin 😀

" Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda Bir Yıllık Görev Tamamlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "