Uzayda hayat var mı?


01 Ağustos 2018 Çarşamba 16:00
Uzayda hayat var mı?

Uzayda hayat arayacak olan gezegen avcısı teleskop son yapılan testler sonrası devreye girdi.  Mars’ta bulunan yeraltı suyu sonrası dünya dışı yaşam umudu daha da arttı. Nasa ise uzun süredir hazırlığını sürdürdüğü gezegen avcısı teleskobu ile yaşanabilir yeni gezegenler bulmanın peşinde.

Gezegen avcısı teleskop yeni keşifler peşinde

TESS adı verilen uydu, teleskobu aracılığıyla Güneş sistemi dışındaki gezegenleri gözlemleyip sonuçları dünyaya gönderecek. İlk verileri Ağustos ayında gönderecek olan TESS, her 13,5 günde bir yeni bulgularını dünyayla paylaşacak. NASA görevlileri TESS konusunda çok umutlu. Şimdiye kadar Güneş sistemi ve çevresindeki gezegenleri gözlemleyen kurum böylece daha uzak sistemleri de gözlem altına almış oldu.

TESS, 18 Nisan’da yörüngeye girdi. Bu üç aylık sürede testlere tabi tutulan uydu artık yeni gezegenleri keşfetmeye hazır. Bu test sürecinde uydu Nasa merkezine belirli fotoğraflar gönderdi. Bu fotoğraflarda etrafında en az bir gezegen bulunan 200 bin yıldız gözlemlendi.

uzayda hayat

Uzayda hayat arayan TESS, Kepler teleskobunun izinden gidiyor

TESS, Nasa’nın 2600 onaylı keşif yapan ikonik uydusu Kepler’in yolunu takip ediyor. Kepler gibi TESS’te yıldızların uzayda bıraktığı izler üzerinden keşifler yapacak. Ancak Kepler uzayda çok küçük bir alanı tarayabiliyordu. TESS ise görüş açısında olan tüm uzayı tarayabilecek şekilde geliştirildi. Uydu testlerde ortaya çıkan gözlemlenebilir uzayda yer alan en parlak 200 bin yıldızı öncelikle inceleyecek.

TESS’in keşfettiği yıldızlar ve gezegenleri ise 2019‘da faaliyete geçmesi beklenen James Webb Uzay Teleskobu ayrıntılı şekilde inceleyecek. Gezegen avcısının önümüzdeki yıllarda insanlığa uzayda hayatın varlığına dair kanıt bulabilir mi göreceğiz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, NASA bu yeni teleskobuyla uzayda hayat ya da yaşanabilecek bir gezegen bulabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38 yorum - “Uzayda hayat var mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Fena değil 😋ll

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok kötü

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar geniş bir evrenin sadece dünyadaki canlılar için yaratıldığını düşünmek mantıksız..

  Evrende yalnız degil isek bu korkunç ama, eğer evrende yalnız isek ise, bu daha da korkunç.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kesinlikle evrende yanliziz. Cünkü başka bir gezegende bizimle ayni türden canlilar olsa ve bizi Allah yaratti deseler imtihan sırrı bozulur. Herkes Allaha inanmak zorunda kalir. Buda kurana tezat bi durum. Evrim reorisi açisindan düsünelim. Eğer başka gezegenlerde hayat var ise kesinlikle dünyadaki canlılardan çok daha farkli canli türleri olmali . Mesela ayni maydanozu orda görsek hemen Allaha secdeye kapanirdim çünkü evrim tesadüfü sever😀. Ve ben şuna inaniyorum Allah dünya dışında yaşam oluşmasin diye yaratma sanatini kunuşturup evreni dünya hariç olmak üzere son derece zararli maddelerle donatmiştir.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Ateizm herşeye çare bulacak

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir önceki sitede bir fotoğraf gördüm fotoğraflar çok ilginçti . Nasa araştırmaları sonucunda Mars’ta tabut ve hayvan fotoğrafları görüntülemiş hatta insan cinsi bir varlık belgelenmiş ama Nasa hala bu konuda bir açıklamada bulunmamıştır . Aslında ülkemizin hatta ve hatta dünyamızın uzay hakkında bilmesi gereken bir sürü gizem var . Geleceğin astronomları biziz çocuklar . Ben daha 11 yaşındayım . Sesinizi çıkarınnnn !!!!!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Harika

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  varmıs

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  jftugkıhjkdtıktt jfd book pencıl notbook

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  uzayda yaşam vardır çünkü marsta su bulunmuş ve orada bir avuç toprak bulunmuştur

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Harika

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  😀

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  AMİRAKLILARKIYAMET GÜNÜNDE BAŞKA GEZEGENLERE KAÇAKLARINI DÜŞÜNÜYORLAR ASLINDA EVREN YANİ TÜM GEZEGENLER PARÇALANACAK Bİ YERDE DUYDUM EĞER DİŞARDA HAYAT OLSA BİLE İNŞALLAH BULAMAZLARRR

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyayı bir hücre, insanı ise bu hücrenin yapısını, işleyişini bozan bir virüs olarak, bir mikrop olarak görüyorum dostum. Bizler devreleri bozulmuş birer robot gibiyiz. Dünyayı da kendimize benzettik; bozduk…Bir insan fena ise bulunduğu ortama fenalık, kötülük bulaştırır. Günümüz insanı şu an bunu yapıyor. Belki de sırf bu yüzden bizi dünyaya bıraktılar. Kendi dünyalarını bizden kurtarmak için. Bizi bir şekilde icat ettiler fakat sonraları iş çığırından çıktı. DNA’mıza duygusal programlar yükleyip karar verebilen yaratıklara dönüştütürdüler. Duygularımız kararlarımıza etki etmeye başlayınca bizi dizginleyemediler; zapt edilemez olduk… Bu durum onları korkuttu ve bizi tehlike olarak gördükleri için dünyalarından çıkarılmamıza sebep oldu. Atalarımızı bu şekilde atmış olabilirler derin uzaya. Belki de bu gezegeni( dünyayı) bilerek seçtiler. Yıldız geçitlerinden geçip dünyadaki son halimizi gözlemliyor olabilirler. Belki turistik sefer bile düzenliyorlardır bu dünyaya. Bilimsel turlardır bunlar. Kendi çocuklarına, öğrencilerine bizi anlatıyorlardır ders olarak. Kendi uygarlıklarına bizden neden vazgeçtiklerini anlatmakla kalmayıp içimizden bazılarını Uzay gemilerine alıp(alıkonulma vakaları) kendi laboratuvar ortamlarında “geçmiş teknolojileri olan bizleri” kendi Tıp, fizik biyoloji,Kimya öğrencilerine birer numune olarak gösteriyorlardır. Yani Eğitim amaçlı. Zaten alıkonulduğunu söyleyen bazı insanların vücudunda chip bulunmuş. Bu durum üzerimizde inceleme yaptıklarını göstermiyor mu sence?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yorumlarınızı çok beğendim, ortak görüşlerimiz var fakat, sadece ben evrime inanan bir kişi olarak insan ırkının uzaylılar tarafından oluşturulduğuna inanmıyorum. Yakın tarihte Ufo’ların fizik kanunlarına uygun olarak uçabileceği öğrenilecek ve Ufo gerçeği devletler tarafından resmen kabul edilecek. Uzaylılar gizli olarak dünyamızdaki gelişmeleri takip ediyorlar.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Cocuk evrime nasil inaniyorsun? Evrim teorisini benimseyebilirsin tabii ki. Lakin bu bir inanc sistemi degil ki inanasin. Arkadas TV lerde gordukleri sacma sapan seyleri hayatlarina alan Generation Z, kendini yiyip bitiriyor, aklini kullanmiyor, sirf entel gorunecegim diye o kadar gereksiz konusuyorlar ki. Yukarda goruldugu gibi.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Beynini nerede kaybettin cocuk?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün başka bir dünya bulunsa , bu öptümün yahudileri bizden önce oraya giderler ve dünyayı da patlatırlar arkalarından kimse gelemesin diye.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzayda kesinlikle hayat var. 14.5 milyar yıldır hızı artarak genişlemeye devam eden bir evren sadece dünya için yaratılmış olamaz. Kesinlikle dünya gibi başka gezegenler var. “Dünyadan başka hiçbir yerde hayat yoktur” demek cehalet belirtisidir

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz yaşıyorsak,başka hayatlarında olması,kesin sadece bizim teknolojimiz,bu yaşam formlarını bulabilir mi,işte orası muamma.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz yaşıyorsam,başka hayatlarında olması,kesin sadece bizim teknolojimiz,bu yaşam formlarını bulabilir mi,işte orası muamma.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya dışı yaşamın olması neden olmasın. Yeterki şartlar elverişli olsun. Denizden bir bardak su alıp, içinde balık yoksa, hemen o denizde balık yoktur asla diyemeyiz

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Teleskop teknolojisi hayat keşfedilebilecek düzeye gelmişse kesinlikle hayat olabilecek gezegenler bulunacaktır. Başarı oranı teknolojinin geliştirilmesine bağlıdır. Hayat olabilecek gezegenler tespit edemiyorsak, bunun hatasını teknolojide aramak gerekir.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  uzaydA dünya dışında yaşam yok…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Vardır

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Vardir yada yoktur. Bu bizi ilgilendirmez simdilik. Cunku halen daha dunyada ayak basilmamis yerler var. Halen daha dunyamizda kesfedemedigimiz turler var. Dunyamizi guzellestirelim, yasanabilir bir yer haline getirelim, sonra cikar dis uzayda hayat var mi acaba diye dusunuruz.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzay da hayat yoktur! Kesin bilgi!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   UZAYDA HAYAT YOKSA BİZ DE YOKUZ DEMEKTİR. BİZ DE UZAYDA DEĞİL MİYİZ?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    evet kardeşim.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım insanoğlu uzaya ulaşamaz pisliğini bulaştırmaz orayada

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu içinde değişik dillerde selamlama mesajı ve dünyanın konum bilgilerini barındıran keşif uydusu değil mi bu? Ataların bir lafı var uyandırma kerizi bulandırma denizi diye… Bu Nasa başımıza bela açacak. Neyse ki biz görmeyiz gibi 🙂

" Uzayda hayat var mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda hayat var mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda hayat var mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
 2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
 3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
 4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
 5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
 6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)