Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç”


17 Eylül 2020 Perşembe 18:15
Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç”

İnsanlığın dünyada yaşamaya başlamasından beri kendisine dayatılan kurallara aykırı bir şekilde davranması ne yazık ki aşina olmadığımız bir durum değil. Peki uzayda işlenen ilk suç iddiası neydi?

Dünya’nın atmosferi dışında olan ve diğer gezegenlere de ev sahipliği yapan uzay, bugün bazı ilginç yasalarla korunuyor. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), uzay hukukunun temelini oluşturuyor.

Törelere, ahlak kurallarına ve yasalara aykırı davranış olarak tanımlanan suç kavramı artık uzay için de geçerli. Uzay için hazırlanan yasalar, karada ve denizde işlenen suçlar için hazırlanan yasalardan biraz farklı.

ABD, Avrupa, Japonya Kanada ve Rusya beşlisine ait olan Uluslararası Uzay İstasyonu, Anne McClain isimli bir astronotun suçlanmasına tanıklık etmişti. McClain nasıl bir suçlama ile karşı karşıya kalmıştı?

Uzayda işlenen ilk suç iddiası neydi?

Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA, rütbesi yarbay olan 41 yaşındaki astronot hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma için hazırlanan raporda McClain’in eski eşi Summer Worden’ın iddiaları yer alıyordu.

Kansas’ta yaşayan ve eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı olan Summer Worden, eski eşinin para yönetimi konusunda suç işleyip işlemediğini öğrenmek istedi. Bundan dolayı istihbarat servisleri sayesinde elde ettiği bilgiler ışığında bankasına bu konu hakkında soru soran Worden, kendisine ait olan banka hesabının yakın bir zamanda başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını, kullanıldıysa bu işlemin yapıldığı bilgisayarının nerede olduğunu sordu.

Worden’ın bankası, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine kayıtlı olan bir bilgisayarın böyle bir işleme aracılık ettiğini Worden’a söyledi. NASA’da oldukça başarılı bir astronot olarak tanınan McClain ile iletişim kuran Summer Worden, McClain’e böyle bir işe kalkışıp kalkışmadığını sordu.

Uzayda işlenen ilk suç

McClain; banka hesabına uzaydan eriştiğini, bu işlemi bir avukat aracılığıyla gerçekleştirdiğini ve sadece ortak banka hesabındaki para hareketlerini incelediğini kabul etti. Worden derhal Federal Ticaret Komisyonu ile konuştu ve bir şikâyet dilekçesi hazırladı.

Worden, McClain’i kimlik hırsızlığı ile suçlamıştı. Bununla kalmayan Worden, bu durumu NASA’ya da bildirmişti. Gizli istihbarat görevlisi, kendisine ait olan mali kayıtların yasa dışı bir yol ile bir başkası tarafından incelendiğini düşünmekte haklı olduğuna inanmıştı. NASA yetkilileri, böyle bir olaya tanıklık etmediğini açıklamıştı.

McClain, Worden’ın buna izin verdiğini ve bunu her zaman yaptığını ancak yasalara uygun olmayan hiçbir işe kalkışmadığını (para aklama, para çalma ve benzeri) belirtti. Worden, McClain’i Briggs’in (ailenin tek oğlu) velayetini almak adına ortak hesaptaki parayı iç etmekle suçladı.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç””

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  among us

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ÇOK ESKİ BİR HABER

" Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda başladı, karada bitti: “Uzayda işlenen ilk suç” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?