Okunma

Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler!


08 Ağustos 2015 Cumartesi 19:35
Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler!

NASA’nın uzun soluklu uzay görevleri kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevlerine devam eden Astronotlar, daha önce yetiştirdikleri ama güvenlik sebepleriyle yemelerine izin verilmeyen mahsüllerden marulu, ilk defa Pazartesi günü yiyebilecekleri açıklandı.

Uzayda, Mahsül Elde Edilebiliyor!

Aslında NASA, uzayda mahsül elde edebilme çalışmalarına uzun süredir devam ediyor. Son olarak 2014 yılında, 33 günde elde edilen mahsüller, astronotlar tarafından yenilmesine izin verilmemiş ve Ekim 2014 tarihinde görevinden dönen NASA astronotlarıyla beraber dünyaya getirilmişti.

15-08/08/news_1-uzayda-marul-yetistiriliyor-astrotlar-ilk-uzayda-yetisen-marulu-yiyecek-2015.jpg

NASA, elde ettiği bu uzay mahsüllerini detaylı analizlerini yaptıktan sonra, yüzeysel temizlemenin ardından yenilebilir olduğuna kanaat getirmişti. Bu bağlamda, şu anda NASA’nın uzay görevleri kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda konaklayan astronotların, yeniden yetiştirdiği mahsüllerin arasında bulunan marulu, Pazartesi itibariyle yiyebilecekleri açıklandı.

Ancak NASA’nın uyarısından yola çıkarak astronotlar, söz konusu bu marulları yemeden önce yüzeysel temizlik yapmak durumdalar. Zira yetiştikleri koşullarda bitkilerin yüzeyindeki asit birikimi, insan sağlığını negatif etkileyebiliyor.

Böylece ilk defa uzayda yetiştirilen bir bitki, insanlar tarafından yenilebilmiş olacak.

15-08/08/news_2-uzayda-marul-yetistiriliyor-astrotlar-ilk-uzayda-yetisen-marulu-yiyecek-2015.jpg

NASA, Uzayda Üretim Tesisleri Kuracak!

NASA’nın bu projesi, esasında Veg-01 kod ismiyle uzun zamandır üzerinde çalışılan bir uzay projesi… Eğer astronotlar herhangi bir olasılık dışı durumlarla karşılaşmazlarsa, NASA’nın ilerleyen yıllar için tasarladığı uzay tarlaları projelerinin yolu, böylelikle açılmış olacak.

Uzayda Bitki, Nasıl Yetişiyor?

Son olarak kısaca açıklamak gerekirse, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetiştirilen bu bitkiler, kızılötesi, yapay LED ışıklandırmalar aracığında gelişim gösterebiliyor. İstasyon’da ayrılan özel bir bölümde, dünya atmosferine yakın bir alan da, üretim için oluşturulmuş durumda. Böylece dünyada ki güneş ışıklarının ve atmosfer yapısının benzeri yapay bir ortam, bitkilerin gelişimi için hazırlanmış oluyor.

Öyle görünüyor ki NASA, ciddi anlamda uzay yolcuları için sürdürülebilir gıda üretimini uzaydan sağlamayı planlıyor. Önümüzdeki dönemlerde yeni gelişmeler, söz konusu bu uzay tarlalarının ne şekilde oluşturulacağı sorularına da açıklık getirecektir.

:: NASA’nın, uzayda bitki yetirme projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ilerleyen yıllarda, uzay tarlaları oluşturulabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Niye marulll???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  daha başlığı okuduğum anda "-321 °C çakma mühendis değil mi bu" dedim, yazdırmayın şu çocuğa yazı mazı, ağustosu temmuz yapmış yine..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  uzay marulu bunlar abla gel gellllllll

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yaptiklari is seracilik, Serayi uzayda kurmuslar, bu isin en cok maliyeti malzemeyi oraya tasimak ve kurmak. suyu, okjizen tupleri, toprak vesaire,

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Afiyet olsun , cırcır olmasınlar sonra 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çiğ köfte olmadan marulu ne yapayım 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tanesi kaça olur acep

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Uzayda çiftçilik iyi para yapar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yalnız 10 temmuz değil 10 ağustos olması gerekiyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  10 Agustos

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bildiğin Sera yahu ne uzayı :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kkardes temmuz yazmissin aslında ağustos 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bide bunun sıçması var hapa devam etsinler.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hacı doktor who'yu izledikten sonra tekrar düşünsünler:D.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bence uzayda en güzel hıyar yetiştirilir marol ne aga

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Temmuz degil Agustos olacak 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Uzay bostanıııı!!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Temmuz mu

 19. SDN Okuru dedi ki:

  gel vatandaş gel uzay marulu burda☺☺☺

 20. SDN Okuru dedi ki:

  vayy be iyiymiş valla domates ,biberde eksinler 😀 şaşırdım doğrusu…

" Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda Yetiştirilen Marulu Yiyecekler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "