Okunma

Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne?


04 Mart 2016 Cuma 09:00
Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne?

The Independent’da yer alan habere göre, gökbilimciler uzayın derinliklerinden geldiklerini düşündükleri 17 farklı sesin varlığından söz ediyorlar.

Porto Riko’da yer alan, Arecibo Gözlemevi’nde duyulan sesler bilim dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Arecibo Gözlemevi’nde bulunan astronomlar, 10 milisaniye süren “hızlı radyo patlamaları” adı altındaki radyo dalgalarının örneklerine rastladıklarını ifade ettiler.

Daha önceki süreçte yalnızca bir uzay rutini olan tekil patlama sesleri oldukları zannettikleri patlamaların, devam etmesi sonucunda farklı bir anlam ifade ettiğini anladıklarını belirtiyorlar.

Geçen yıl benzer sinyallerin istasyona gelmesinin ardından, mesajlar devam edince araştırma kapsamı genişletilen çalışmaların, hızlı radyo patlamaları gizemi hakkında yeni bir ışık olabileceği dile getiriliyor.

Cornell University astronomi profesörü James Cordes konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu ses dalgalarının henüz konuşmak için çok erken olsa da, hangi teknolojik ürün olursa olsun, anında cihazların şarjlarının dolma teknolojisine yol açan teknoloji olacağını söyledi.

FRB (Fast Radio Bursts) – hızlı radyo patlamalarının, yalnızca sınırlı sayıdaki astrofizik kaynaklardan elde edilebileceğini belirten Profesör Cordes, söz konusu sınırlı galaksilerde nötron yıldızlarının da bulunduğunu düşündüklerini ifade etti.

16-03/03/arecibo-observatoryjpg.jpg

Nötron yıldızlarının bilim dünyası adına ne denli büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek, söz konusu yeni bulguların uzay hakkındaki bilgilerimizi belki de hiç olmadığı kadar genişletebileceğimizi söyleyebiliriz.

:: Uzay hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına elde edile bulgular hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar arkadaş sesleniyorum acaba Nötron yıldızı nedir biliyon mu ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar mars da sehir kuracak siz daha ne tartısıyor sunuz !!??

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim peygamber Efendimiz insanlara ve cinlere gönderildi. Insanlar bu gezegen de yaşıyor ama cinlerin Nerede yaşadığı bilinmiyor bi evrenleri var ama neresi bilmiyoruz. Peygamberimiz başka gezenlere gitmedi diyorsun ama peygamberimiz aynı anda farklı yerlerde ruh ve beden olarak buluna biliyordu. Bununla ilgili bir hadise biliyorum. Nasıl hesaba çekilecek diye sormuşsun bizim hesaba çekilişimizden bir farkı olmıcak ***** ADALETİ ŞAŞMAZ HAKSIZLIK YAPMAZ. … aynı anda birden fazla yerde olduğu hadiseyi de anlatırım istersen

 4. SDN Okuru dedi ki:

  18 bin alem sadece dünya ve dünyadaki varlıklar olamaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Benim anlamadığım nokta şu. Allahu Teala, tüm evreni Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem'in hürmetine yaratmış ve İnneddine indallahil islam dediğimiz dini de yalnızca dünya üzerine göndermiş. En azından öyle biliyoruz. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem, eğer gezegenler arası dolaşmadıysa dünyadan başka bir yerde yaşayan İNSAN yok. İNSAN diyorum çünkü canlı dersem, hayvanı, bitkisi de işin içine girer ki, bizi insanlar ilgilendiriyor. Çünkü eğer dünya dışında yaşayan insanlar olsaydı, Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem, o insanlara da giderek İslam'ı anlatması gerekirdi. Diyelimki uzaylı insanlar var. Peki, Ahirette bir hesap verilecekse uzaylılar bu hesabı neye göre verecek? Bunlara kalkıp da "o kadar teknolojiniz vardı, kör mü dünyaya gidip de Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'i bulaydınız diyecek hali yoktur herhalde Allahu Teala'nın?
  Bu konu hakkında işin içinden çıkamıyorum. Bilgisi olan varsa aydınlatsın. Uzayda insanlar varsa, ahirette nasıl hesaba çekilecekler?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  1.si Kuranda Alemlerin Rabbi ***** cahil konuşmayalım.Bu yüzden geliş***** kocaman evrende basit bi insan ırkı mı olacaktı?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kedidir kedi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ya beyler bilmediğiniz konuda neden dini fetva veriyorsunuz. Bunun mesuliyeti ağırdır. O yüzden bırakın bu konuları gerçek bilgi sahipleri yorumlasın.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  sevgili dostlarım, aziz romalılar, değerli konsül üyeleri dün gece müziği biraz abartmışım ondan kaynaklanıyor yetkilileri hemen bilgilendirdim sorun yok 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  sen ne kadar kesin konuşuyorsun öyle tövbe tövbe bizimle beraber tam 40 bin alem yaratılmış insanlar ve cinler bunlardan sadece birkaçı git biraz daha araştır bu şekilde asıl kendi imanına zarar veriyorsun

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Müslüman birine müslüman değil demek kişiyi dinden çıkarır. Mesele uzaylı olması değil, uzayda yaşam olup olmadığıdır. Uzayda yaşayanlarda insan ise ne olacak peki? Bir kişiye müslüman değilsin demek bu kadar kolay olmamalı…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Uzaylı diye bir şey yoktur. Aksini iddia eden, Müslüman değildir veya Müslümanım diyorsa münafıktır. Allah (cc) Kur'an'da İnsan, Cin, Melek ve Şeytan varlıklarından bahsetmiş. Bunların dışında başka varlık yoktur.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyamızı mahvettik yetmedi şimdi de uzayı gözümüze kestirmişiz. Doymuyor dimi gözümüz yetmiyor dimi bu cennet gibi gezegen. …..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arecibo Gözleme Evi 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kedidir kedi 😀 takmayin kafaniza boyle seyleri

" Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaydan Gelen Sinyallerin Anlamı ne? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "