Uzmanların gözünden 5G teknolojisi!


12 Mart 2020 Perşembe 15:00
Uzmanların gözünden 5G teknolojisi!

Bu yıl birçok üretici ve şebeke operatörü için 5G adına büyük bir yatırım yılı olacak. 5G ile şirketler daha yüksek bant genişliği gibi alternatifler sunuyor. Son derece hızlı 5G bağlantısı; kendi kendine giden araçlar, uzaktan robotik ameliyatlar gibi gelişmelerin yeteneklerini artırabilir. Konuyla ilgili uzmanların görüşleri 5G’yi daha iyi tanımamızda yardımcı oluyor.

5G, 2020’nin dönüm noktası olacak

OnePlus‘ın Pazarlama Müdürü Kylie Kiang, “5G, 2020 için önemli bir amiral gemisi trendi. 2020’nin 5G’nin de içine dahil olmasıyla bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Küresel olarak önce İngiltere‘de, şimdi de T-Mobile ile ABD‘ye geliyor. Ana akım 5G’nin benimsenmesi yenilikçiliği artırarak çok çeşitli sektörlerde yeni iş fırsatları yaratacaktır. Mobil bağlantıda bulunan hıza alışmış tüketiciler, 5G’nin devrim niteliğindeki yeni ürünleri, hizmetleri ve çözümlerini benimseyecekler. 2020’de 5G altyapısı ve kullanım senaryolarının gelişimi paralel olarak ilerleyecek.”

5G teknolojisi 2020 Haziran’da Türkiye’de olacak

5G için olumsuz eleştiriler de var

Ting Mobile‘ın İçerik Direktörü Andrew Moore-Crispin, “Telcos, 5G hızlarında inanılmaz bir hız vaat ediyor ve 5G, önceki kablosuz nesillerden kesinlikle daha hızlı olsa da her derde deva değil. İlk olarak altyapı sorunu var. Hepimizin heyecan duyduğu 5G, yüksek frekanslı milimetre dalgalarını kullanıyor. Bunlar çok fazla veri taşıyabilir ancak binalara nüfuz etmiyor. 5G henüz sadece sınırlı kentsel alanlarda test edildi. Bunun ötesinde, verileri iletmek için küçük baz istasyonlarının da uygulanması gerekiyor. Telcos’un, 5G dediği şeylerin çoğu aslında birlikte toplanan 4G ağ bileşenleri. Bu da bağımsız olmayan (NSA) uygulama olarak bilinir. Yani sedan motoruna sahip yarış arabası benzetmesi yapabilirim. Dışarıda iyi gözüküyor ama içerideki sunumu çok farklı.”

Simone Hearne’e göre 5G’nin piyasaya sürülmesi hücresel ağları iyileştirecek gibi görünüyor. Ancak kuruluşları ve kullanıcıları kötü web deneyiminden kurtarmayabilir. Ağ dağıtımları ile indirme hızları artarken kullanıcı deneyimi için kısıtlamalar devam edebilir. 2020’de kuruluşlar, cihaz işlemeyi hızlandırmak ve hızlı deneyimler sunmak için WebAssembly ve JAMstack gibi teknolojilere yönelebilir.

5G teknolojisi hız anlamında bir dönüm noktası

Siber güvenlik için 5G bir tehlike mi?

Forescout’tan Rob McNutt, “5G’den yararlanan cihazlar, doğrudan hücresel ağlara bağlanacağı için bazı geleneksel siber güvenlik teknolojilerini es geçebilir. Bu riskin, teknolojinin yeniliği nedeniyle 2020’de bir saldırıya veya ihlale dönüşüp dönüşmeyeceği belirsizdir. Ancak ne olursa olsun şirketler güvenlik stratejilerini değiştirmeyi düşünecek.”
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Uzmanların gözünden 5G teknolojisi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bize 5.5g yakışır ama 4g hızında hep öyle olmadımı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde Daha 4 g yok…Allanıp pullanmış…3 g yi 4,5 G diye Yedirdiler ve Yiyenler Var…

" Uzmanların gözünden 5G teknolojisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzmanların gözünden 5G teknolojisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzmanların gözünden 5G teknolojisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?