Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar?


19 Nisan 2020 Pazar 14:30
Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar?

Bilgisayarlar, pek çok parçadan oluşan komplike ürünlerdir. Tüm parçaların birbiri ile uyumu, bilgisayarın çalışma performansını da etkileyecektir. Ancak parçalar kadar, bilgisayarın kullanımı da performans için oldukça önemli. Neticede bilgisayarlar donanımdan ibaret olsa da, bu donanımların çalışmasını sağlayan ürün yazılımdır. Bu yazımızda da uzun süre açık kalan bilgisayarda “RAM neden dolar?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Bilgisayarınızda ihtiyacınız kadar belleğin olması, sistemin genel performansını önemli ölçüde etkileyecektir.

Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar?

RAM’in çalışma prensibini anlamak ile başlayalım. Açılımı Random Access Memory olan bellekler, sistemin istediği alanı rastgele verdiği için bu ismi almıştı. Bilgisayarınızda çalıştırdığınız her oyun veya program, bellekten bir alan ister. İşletim sistemi de bazı ayarlamalar yaparak, bellekteki bu alanı ihtiyacı olan programa veya oyuna rastgele olmak üzere verir. Bellekteki bu ayrılan alana blok denir. Her blok, parçalardan oluşur ve her parçanın bir adresi vardır. Verilerde bu parçaların içerisinde tutulur ancak ulaşmak için adrese ihtiyaç vardır.

Bu kısmı daha rahat anlamak için yukarıdaki görsele bakabiliriz. Bellekte ayrılan bloklara “site” diyebiliriz. Blok içerisindeki parçaları da, site içerisindeki “evlere” benzetebiliriz. Blok adresleri de bu durumda evlerin kapıları olur. Belleğin işleyişine geçtiğimizde, istenilen bir programa gerekli alanı ayırdıktan sonra, program ve kullanıcı parçaların içerisindeki kayıtlı veriye ulaşmak ister. Bu yüzden, işletim sisteminin parçaların adreslerini biliyor olması lazım. Adresi bilinemeyen veriye işletim sistemi asla ulaşamaz.

RAM dolma sorunu

RAM neden dolar sorusunun cevabı ise bu noktada oluşuyor. Aslında bu durumun sebebi bizler değiliz. İşimiz bittiğinde çalıştırdığımız oyun veya programdan çıktıktan sonra, normal şartlarda bellekte ayrılan bu alanın da boşaltılması gerekir. Ancak, düzgün derlenmemiş bazı oyun veya programlar, kapatıldıktan sonra bu ayrılan alanı boşaltmayı unutur ve parçaların içerisindeki adresleri kaybeder. Adresler kaybolmasına rağmen içerisindeki veriler kaybolmaz. Bu sebeple bellek bu alana ulaşamaz ve başka bir program için bu alanı ayıramaz. Ancak adresi kaybolan bu parçalar, bellekte yer tutmaya devam eder.

Normal şartlarda bu durumun yaşanması pek olası değil. Ancak bilgisayar ne kadar uzun süre açık kalır ve ne kadar çok program çalıştırılırsa, bu durumun yaşanma olasılığı da o kadar artar. Bazen program çalıştırmazken bile belleğin dolu olmasının sebebi budur diyebiliriz. Bu durumun çözümü ise, bilgisayarınız yeniden başlatmaktan geçiyor. Böylece belleği temizleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ne kadar çok RAM varsa, programlarda o kadar fazla alan ayırabilirsiniz. Belleklerdeki alanlar bu sebeple önemlidir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows için 16 gb ram gayet ideal. 8 gb ram çok kullandım, fakat surekli yüzde 80 90 lara çıkması bilgisayarda kasma yapabiliyordu. 16gb taktım kafam çok rahat. Fakat bazı arkadaşlara 16 da yetmeyebilir o ayrı bir konu.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Günaydın efendim. Güzel bir çalışma olmuş. Elinize ve bilginize sağlık olsun. Yazılarınızın devamı bekleriz. Sevgi ve saygılarımla.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  3

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ram dolmaz. 10 program açıp kapattığınızda ram in dolduğunu varsayalım. 10. Programdan sonra artık ram doldur – son uygulamayı çıkart şeklinde olur. O yüzden ha 11. Uygulamayı açmışsın ha 100. Uygulamayı. Farketmez yani. 1 saat aktif kullanmakla 5 saat aktif kullanmak arasında fark yok. Boş bir yazı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sizin dediğiniz senaryoda, hali hazırda çalışan bir program için ayrılan alana sistem ulaşabiliyordur o anda çünkü. O yüzden sistem RAM üzerinde değişiklik yapabilir. Yukarıda anlattığım olayda işletim sisteminin RAM alanı ile olan ilişkisi kesiliyor. Bu yüzden programın veya oyunun istediği alan verilemeyebilir. Düzgün derlenmeyen yazılımların açtığı sıkıntıdan bahsediyorum yazıda. Normal şartlardaki durumdan değil zaten.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    İnsanımız okuduğunu anlamayı bilmiyor. Bir gün de, windows/macos/linux sanal bellek kullanımı hakkında makale yazar mısınız? İşletim sistemleri arasındaki farklar neler? Bildiğim kadarıyla macos’ta sanal bellek standart olarak kapalı gelirken, windows’ta standart olarak açık geliyor. Alttaki yorumda bahsedildiği gibi, windows’ta sanal belleği kapatınca pc doğru düzgün çalışmadı bile. Nedenini merak ettim. Makalenizi bekliyorum.

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     En kısa zamanda konuyla alakalı detaylı bir araştırma yapıp yazı yazacağım.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Yazıyı yazan kişi haklı. Senin dediğin durum problemsiz ram boşaltma yapılıyorsa geçerli. Ben bizzat yazıdaki olayı yaşadım. Ram kullanımım en son %100 olarak gözüküyordu kullandığım bir system monitor widgetında ve malesef o gördüğüm %100 bilgisayarda gördüğüm son şey oldu çünkü bilgisayar donmuştu ve hiç bir şeye cevap vermiyordu, mecburen reset atmak zorunda kaldım. Ardından sebep olan programı buldum ve bir daha onu hiç kullanmadım. Eşer pc’in aktif olarak kullandığım system monitor programı varsa (advanced system care ya da rainmeter monitoring skini gibi programlar) ve eğer pcin de ram leak ya da ram adreslemesine dayalı bir problem varsa an ve an zaman içerisinde raminin yükseldiğini ve en son %100 de donakaldığını görebilirsin. Mümkünse eski, beta veya yanlış yazılmış bir driver bul ve pc ne yükle, genelde driverlarda bu tip ram hataları çok oluyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows’ta sanal bellek kapatırsak neden PC iyi çalışmaz? Onu da bir gün anlatın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  8gb ram ideal

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Atı yem coşturur, bilgisayarı REM coşturur.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  RamMAP ile restart etmeden ram şişme sorununu çözebilirsiniz. Microsoftunda kullanmayı önerdiği bir programdır.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Özellikle IT departmanında çalışan elemanlara kullanıcıların en çok sorduğu soru budur. Bilgisayarımı neden açıp kapatıyorum. Bu açıdan aydınlatıcı bir haber olmuş, tebrikler…

" Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzun süre açık kalan bilgisayarda RAM neden dolar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!