Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi!


20 Eylül 2020 Pazar 13:36
Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi!

İnternetin ve teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte, sosyal medya kullanımı da oldukça yüksek bir seviyeye geldi. Gencinden yaşlısına kadar birçok insan, en azından bir tane sosyal medya platformunda üyeliği sahip. Bu durum, özellikle gençlerde 4-5 hesaba kadar çıkabiliyor. Son yapılan bir araştırma ile, uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkileri araştırıldı.

Özellikle Instagram’ı yoğun şekilde kullanan kadınlar, farkında olmadan olumsuz bir yapıya girebiliyor.

Uzun süre Instagram kullanmak psikolojik olarak olumsuz etkiliyor

Günümüzde birçok insan sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medya hesaplarının birçok farklı kullanım amacı olsa da genel kullanım dış görünüş üzerinde yoğunlaşıyor. Birçok insan, özellikle Instagram gibi fotoğraf paylaşımının yüksek olduğu platformlarda rekabete giriyor ve bundan haberi bile olmuyor. Bir araştırmacı ise, bu konunun insan psikolojisine olan etkisini araştırmış.

Duygusal olarak sosyal medya platformlarına yoğun bir şekilde yatırım yapan kadınlar, bir süre sonra vücut imajlarından endişe duyuyor ve kendilerini kusurlu hissetmeye başlıyorlar. Uzun süre Instagram kullanımı, psikolojik olarak özellikle kadınlar üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu durumda ise kısır döngü başlıyor. Duygusal olarak çok yatırım yapan kadınlar kendilerini kusurlu görmeye başlayınca, bu varsayılan kusuru kapatmak için daha fazla duygusal yatırım yapıyorlar.

Dr Danielle Wagstaff‘ın American Psychological Association dergisinde yayımladığı makaleye göre, yoğun bir şekilde üç aydan fazla Instagram kullanmak kendinizi kusurlu hissetmenize yol açıyor. 18 ila 35 yaşları arasındaki yaklaşık 130 kadın, akıl sağlıkları ve öz algılarıyla alakalı bir dizi testi tamamladı. Test sonucunda ise birçok kişide fiziksel görünüm kaygısı, öz saygının azalması ve memnuniyetsizlik ortaya çıktı.

Araştırmanın ikinci kısmında ise bir grup kadın güzellik, spor ve seyahat temalı fotoğraflar görüntüledi. Bu konsepte sahip sayfaları takip eden kadınlarda, yukarıdaki sonuçlara ek olarak anksiyete, depresif belirtiler ve vücut tatminsizliği ortaya çıktı.

Siz sosyal medya hesaplarını ne sıklıkta kullanıyorsunuz?
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ftech69722
Ftech69722
4 ay önce

instagram kullanmayın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Aynen ben hiç sosyal medya kullanmıyorum çok daha rahatım.
Sosyal medya diye diye insanlar mallaştı

" Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2