Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi!


20 Eylül 2020 Pazar 13:36
Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi!

İnternetin ve teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte, sosyal medya kullanımı da oldukça yüksek bir seviyeye geldi. Gencinden yaşlısına kadar birçok insan, en azından bir tane sosyal medya platformunda üyeliği sahip. Bu durum, özellikle gençlerde 4-5 hesaba kadar çıkabiliyor. Son yapılan bir araştırma ile, uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkileri araştırıldı.

Özellikle Instagram’ı yoğun şekilde kullanan kadınlar, farkında olmadan olumsuz bir yapıya girebiliyor.

Uzun süre Instagram kullanmak psikolojik olarak olumsuz etkiliyor

Günümüzde birçok insan sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medya hesaplarının birçok farklı kullanım amacı olsa da genel kullanım dış görünüş üzerinde yoğunlaşıyor. Birçok insan, özellikle Instagram gibi fotoğraf paylaşımının yüksek olduğu platformlarda rekabete giriyor ve bundan haberi bile olmuyor. Bir araştırmacı ise, bu konunun insan psikolojisine olan etkisini araştırmış.

Duygusal olarak sosyal medya platformlarına yoğun bir şekilde yatırım yapan kadınlar, bir süre sonra vücut imajlarından endişe duyuyor ve kendilerini kusurlu hissetmeye başlıyorlar. Uzun süre Instagram kullanımı, psikolojik olarak özellikle kadınlar üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu durumda ise kısır döngü başlıyor. Duygusal olarak çok yatırım yapan kadınlar kendilerini kusurlu görmeye başlayınca, bu varsayılan kusuru kapatmak için daha fazla duygusal yatırım yapıyorlar.

Dr Danielle Wagstaff‘ın American Psychological Association dergisinde yayımladığı makaleye göre, yoğun bir şekilde üç aydan fazla Instagram kullanmak kendinizi kusurlu hissetmenize yol açıyor. 18 ila 35 yaşları arasındaki yaklaşık 130 kadın, akıl sağlıkları ve öz algılarıyla alakalı bir dizi testi tamamladı. Test sonucunda ise birçok kişide fiziksel görünüm kaygısı, öz saygının azalması ve memnuniyetsizlik ortaya çıktı.

Araştırmanın ikinci kısmında ise bir grup kadın güzellik, spor ve seyahat temalı fotoğraflar görüntüledi. Bu konsepte sahip sayfaları takip eden kadınlarda, yukarıdaki sonuçlara ek olarak anksiyete, depresif belirtiler ve vücut tatminsizliği ortaya çıktı.

Siz sosyal medya hesaplarını ne sıklıkta kullanıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen ben hiç sosyal medya kullanmıyorum çok daha rahatım.
  Sosyal medya diye diye insanlar mallaştı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  instagram kullanmayın.

" Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzun süre Instagram kullanmanın psikolojik etkisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme