Okunma

Vaktiniz Varsa Çaya Gelin!


07 Mayıs 2016 Cumartesi 13:29
Vaktiniz Varsa Çaya Gelin!

Türkiye’nin en önemli teknoparklarından biri olan Sakarya Teknokent, gelen yoğun talep üzerine üçüncü binasının temelini attı.

Açılışında bizzat bulunduğumuz kuluçka merkezinin binasına ilgi büyüktü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ve SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul’un konuşmalarıyla ülkemizin geleceği için önemli katkılara sahip olacak bu oluşumlar hakkında bazı önemli bilgiler paylaşıldı.

2009 yılında kurulan Sakarya Teknokent, kuruluşunun üzerinden sadece bir yıl geçmesine rağmen, %90 doluluğa ulaştı. 2013te ise tam kapasite çalışan ve yeni binalar kurulması için girişimlerden yoğun talep alan kurum, üçüncü binanın temellerini de atmış oldu.

5 teknokent arasında

Teknokent kurulduktan sonra buradaki imkanların kurumlar tarafından bilinmesi ve kullanılması için ADAPTTO adında bir teknoloji transfer ofisi ile daha etkin çalışmaların gerçekleştirildiği teknokent, TÜBİTAK’tan 1513 desteğini alan ve 10 milyon TL’yi kullanan Türkiye’deki 5 teknokentten biri oldu.

ADAPTTO’nun hızlandırıcı etkisiyle, 2014 yılında 63 teknokent arasında en hızlı yükselene teknokent unvanını alan oluşum içerisinde yaklaşık 100 proje geliştirilmeye devam ediyor.

Bu projelerin toplam ütçesi ise 25 milyon TL’yi bulmuş durumda. Projelerin geliştirilmesi için 207 akademik personel ve uygulama geliştiren personel gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

Özel röportaj: Vaktiniz varsa çaya gelin!

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, bu haberi okuyan herkese müthiş bir davet var.

Üniversite tarafından yapılan yatırımın 2 katı kadar ciro elde ederek, başarısını kanıtlayan Sakarya Üniversitesi Teknokenti, son 4 yılda Ar-Ge üzerinden elde ettiği satış gelirini de 3 katına çıkarttı.

Sırada prototip merkezi var

Elde ettiği bilgi birikimini başta Marmara Teknokent olmak üzere, diğer oluşumlarla paylaşan kurum, Güney Kore’deki denk şirketlerle işbirliğine giderek başta enerji ve medikal alanlar olmak üzere, işbirliklerini kürsel boyuta taşımaya başladı.

Teknokentin ajandasında, şimdi de prototip merkezi kurmak var.

:: Teknokentlerin geleceği için neler düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Vaktiniz Varsa Çaya Gelin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Böle iş olucak hiç düşünmem kabul ederim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı abu helalin var yine guzel bur röportaj olmuş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı abi şu girişimcilik adına yaptıgın röportajları çok beğeniyom yola deavam durmak yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu aptalca eğitim sistemimiz yüzünden vaktimiz bile yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gelecek türklerin elinde

" Vaktiniz Varsa Çaya Gelin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vaktiniz Varsa Çaya Gelin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vaktiniz Varsa Çaya Gelin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "