Valorant toksikliğe karşı yeni bir adım atıyor


01 Mayıs 2021 Cumartesi 10:00
ABONE OL
Valorant toksikliğe karşı yeni bir adım atıyor

FPS oyunları denince akla artık daha fazlası geliyor. Geçen yıl FPS kategorisi altında yeni oyunlar çıkış yaptı. Özellikle CS:GO’nun tekelleşmeye gitmesine karşı Riot Games’in büyük bir adımı olan Valorant çıkalı bir yıldan fazla oldu.

Riot Games’in bugüne kadar en büyük iddiası oyunculara değer vereceği olmuştu. Bunun izlerini Valorant’ta hilelere karşı çözümler geliştirilmesi gibi adımlarda görüyoruz. Bu defa oyuncuların sıkça şikayet ettiği oyun içi sesli görüşmedeki konuşmalar, Riot tarafından denetlenebilecek.

Valorant sesli görüşmeleri kayıt altına alacak

FPS oyunları taktiksel olduğu için takım ile sesli irtibat kurmak kazanmaya gitmek için oldukça önemli. Bu durum Valorant için de geçerli. Bugüne kadar -ve hala- sesli konuşarak küfür eden ya da dikkat dağıtan oyuncular rapor edilebiliyordu. Bu raporlamaların sayısı belli bir rakama ulaştığında oyuncu bir süreliğine sesli iletişimi kullanamıyordu.

Riot Games’in yeni duyurduğu sistem ise çok kez rapor edilen oyuncuların söylediklerinin Riot Games çalışanları tarafından dinlenebilecek olmasını sağlıyor. Bu bazılarınızda gizlilik endişesi yaratmış olabilir. Oyunun bu konuda tavrı oldukça net: bunu kabul etmeyenler sesli görüşme özelliğini kapatacak.

valorant sesli iletişim

Riot Games oyunlarındaki topluluklar ‘toksik’ mesajlar atmak gibi kötü bir üne sahip. Şirket bu algıyı yıkabilmek için toksik oyuncularına karşı engeller koymaya çalışıyor. Eğer yeni politikalar başarılı olursa bunun tüm Valorant oyuncularının yararına olacağı kesin. Eğer maçınıza gelen takım arkadaşlarınızı rahatsız etmeye meraklı değilseniz bu politika sizleri sevindirmiş olmalı. Zira artık maç esnasında konuşurken herkesin daha dikkatli olması gerekecek.

Eğer gizlilikten yana endişeleriniz varsa sesli iletişim özelliğini ayarlardan kapatarak konuşmalarınızın Riot tarafından duyulmamasını sağlayabilirsiniz. Riot Games yaptığı açıklamada gizlilik konusunda şu ifadeleri kullandı:

Oyunlarımızı etkin bir şekilde çalıştırmak ve deneyiminizi sürekli iyileştirmek için mutlak minimum verileri toplamamız gerektiğine inanıyoruz. Veri topladığımızda şeffaf olacağız, sadece gerektiği kadar saklayacağız ve sanki kendimizmiş gibi koruyacağız.

“Ses verilerini toplamanın birçoğunuz için bir endişe olduğunu biliyoruz, ancak kendi verilerimizin aynı şekilde işlenmesinden rahatsız olsaydık hiçbir şeyi göndermeyeceğimizden emin olabilirsiniz. Sesli sohbetinizin kaydedilmemesini tercih ederseniz, sesli sohbeti kapatabilirsiniz.”

Sizler bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Deeeeeees
Deeeeeees
16 gün önce

iyi olmuş 10 yaşındaki veletler sövüp duruyor

Nobody
Nobody
15 gün önce
Yanıtla  Deeeeeees

Belirli bir oyuncu kitlesini “velet” diye etiketleyerek sen de toksitlik yapıyorsun.

Nobody
Nobody
16 gün önce

Çok olumlu bir gelişme. Sadece bizim toplumumuzda değil, Doğu Avrupa ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde de sesli veya metin tabanlı oyun içi sohbet araçlarında takım arkadaşına veya karşındaki kişiye hakaret etmek veya ilgili kişiyi tetikleyen ifadeler kullanmak normalleşmeye başladı. Üstelik oyunlar her ne kadar bizim “kazanma hırslarımız” üzerine kurulu olsa da ilk faktörlerden birisi günün stresini azaltmak ve eğlenmek olmalı. Bir çoğumuz bu amaçla oyunları sevsek de çevrimiçi oyunlarda karşıdaki kişinin takındığı tutum sizin de agresiflik seviyenizi kontrolden çıkartıyor. En azından toksik oyuncuların temizlenmesi için bir fırsat. Kendi adıma sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Ben toksikliğe karşı kapatıp o kadar rank atladım. Demoralize mi olayım bunlar yüzünden diyerek ilerlemeyi tercih ettim 😀 full ss

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

İyi olmuş dia rankta toxic geliyor.

MMTKR
MMTKR
15 gün önce

bügün direk valorantı sildim kafam rahat

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Güzel haber bir de oyuna yaş sınır getirseler de şu bebelerden kurtulsak tamamdır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

kaç mesela

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Ben oyunu sildim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Hol size ii fikir

ddegsagdgd
ddegsagdgd
8 gün önce

Bence güzel olmuş.

" Valorant toksikliğe karşı yeni bir adım atıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Valorant toksikliğe karşı yeni bir adım atıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Valorant toksikliğe karşı yeni bir adım atıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!