5 oyun şirketine ceza şoku! Valve da listede


20 Ocak 2021 Çarşamba 20:04
ABONE OL
5 oyun şirketine ceza şoku! Valve da listede

Valve ile birlikte 5 oyun şirketi, Avrupa’da belirli bölgelerde oyun satışlarını kısıtladıkları için toplamda 7,8 milyon € (yaklaşık 70 milyon Türk lirası) para cezasına çarptırıldı

Avrupa Ekonomik Alanı’nda ‘coğrafi engelleme’ yapan şirketler, Avrupa Komisyonu tarafından ciddi para cezası yaptırımı ile karşı karşıya geldi. Ceza yiyen 5 şirket ise şu şekilde: Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax (Bethesda’nın ana şirketi).

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestage’in yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Valve ve beş oyun şirketinin ‘coğrafi engelleme’ uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası uyarınca şirketlerin sözleşme ile sınır ötesi satış kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatıyor. Bu tür uygulamalar, Avrupalı ​​tüketicileri AB Dijital Tek Pazar’ın avantajlarından ve AB’deki en uygun teklif için alışveriş yapma fırsatından mahrum ediyor.”

Coğrafi engelleme uygulamaları spor, simülasyon ve aksiyon oyunları da dahil olmak üzere farklı türlerde yaklaşık 100 bilgisayar oyununu ile ilgili. Avrupa Komisyonu, coğrafi engellemenin Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında uygulandığını belirtiyor.

Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax şirketleri kural ihlallerini açıkça kabul ederek, komisyon ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği sebebiyle de cezalarında %10 ve %15 gibi bir indirime gidildi. Hemen aşağıda, hangi şirketin ne kadar bir para cezasına çarptırıldığını inceleyebilirsiniz.

Valve ile birlikte hangi şirketler ne kadar ceza aldı?

Valve ile birlikte şirketlere para cezaları

Steam ise suçlamaları reddederek komisyon ile iş birliği yapmamayı seçti ve 1.6 milyon €’nun üstünde para cezasına çarptırıldı. Steam ve bu para cezasına çarptırılan 5 şirketten herhangi biri konuyu isterlerse mahkemelere götürebilir ve tazminat talep edebilir.

Peki siz, bu oyun şirketlerine verilen para cezası hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
mavi gölge
mavi gölge
1 ay önce

bazı avrupa bölgelerine satışı kısıtladıkları için, neden sorup soruşturmak yerine direkt olarak para cezasına çarptırmak ne kadar akıllıca? eski bir narutocu olarak, bandai oyunlarını oynuyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Valve’in 2 saatlik parası. Koymaz onlara.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Koymaz

" 5 oyun şirketine ceza şoku! Valve da listede konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5 oyun şirketine ceza şoku! Valve da listede ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5 oyun şirketine ceza şoku! Valve da listede ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!