Okunma

Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı!


26 Nisan 2016 Salı 13:00
Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı!

Günümüzde oldukça popülerlik kazanan drone yani insansız hava araçlarının kullanımına Van’da yasak geldi.

Van Valiliği tarafından yapılan açıklama ile Van il sınırları içerisindeki kamu kurum ve kuruluşların bulunduğu bölgelerde herkes tarafından kolay temin edilen sivil insansız hava aracı (İHA) ve Drone kullanımını yasakladığı bildirdi.

16-04/26/131120151450315847751.jpg

Söz konusu yasak ile ilgili Van Valiliğinden yapılan açıklamada, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün insansız hava araçları sistemleri talimatı gereğince, sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçlarının Valilik ve Kaymakamlık Binaları, askerî bölge, bina, tesisler ve lojmanlar, adliye binaları ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, hava limanı ve çevresi, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bina, tesis ve lojmanlar üzerinde kullanılması yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

16-04/26/345235-1461674300.jpg

Yapılan açıklamanın devamında ise “İlimizin terörle mücadele açısından taşıdığı hassasiyet gereği sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları ile uçuş yapılmasının, tehlikeli madde taşınmasının, fotoğraf ve film çekilmesinin uygun olmadığı, sivil uçuşların yanı sıra il sınırları içerisinde alçak irtifada uçuş yapan çok sayıda helikopter trafiğinin bulunduğu, kuralların ihlali halinde ve bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi olmayan durumların vuku bulabileceği değerlendirildiğinden Van İli sınırları hava sularının tamamı, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesi gereğince; sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları uçuşuna yasaklı bölge ilan edilmiştir.” denilerek yasağın nedeni açıklanmış.

Van Valiliği açıklamanın son kısmında ise her türlü insansız hava araçları ve motorlu çok hafif hava araçları ile izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşların tespit edilmesi halinde adli işlem başlatılacağını belirtmiş.

:: Van Valiliği’nin insansız hava araçlarının kullanımını yasaklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  An itibariyle karakoldan serbest birakildim saat 5:00, drone ucurdugun icin uzerime ates acildi terorist muamelesi ve phantom 4 e el konuldu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru bi karar alınmış bu drone olayını özellikle bu bölgelerde kötü amaçlı kullanımı daha çok yaygın bence mantıklı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Varsa Son Şanş Bu 2,3 Seneye Temizlenmesin Bak Buralar Ne Oluyor Yine Teror Yine PKK çıkarsa varya 2,3 sonrada bu ülkede durursan en adiyim okadar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan konuşmayın. Kim ne diye Van'da drone uçursun zaten art niyet ararım uçuranda. He film mi çekiyorsun, kısa metraj filmi çekiyorsun, belgesel mi çekiyorsun, git izin al. Bunun dışında kalkıp da "üf ben drone uçuracaktım ülkede her şeyi yasakladılar" diyenin zaten kafa yapısı bellidir. Terörde taviz verilmeyecek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Doğuda bence olması gereken bir şey bu haklılar…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kullanıyorum kardeş! Sen kaç defa Van'a geldin ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi mesele Doğu olunca tüm yasaklar mantıklı. İşte bu yüzden hep kaybetmeye devam ediyoruz…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkında işlem başlatma nedir lan direkt patlat gitsin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Geç bile kalındı. Orada ve benzeri ohal bölgelerinde, yalnızca dron değil herşey yasaklanmalı.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  1 milyonlu nüfuslu şehir keyfi uygulamalara kalıyor… Bir vali istediği şekilde istediği emri verebiliyor.. Anayasada var mı yok mu hiç belli değil açıkçası ONLARIDA pek ilgilendirmiyor..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  hava alanı askeri bölgeyi anlarım da iyice cılkını çıkardı yasakçı zihniyet

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Adam Doğru Yazmış Drone u Gördün Havada Uçuranı Nerde Bulucan

 13. SDN Okuru dedi ki:

  he drone hobisi olan çıkmazmış.vanı köymü sandın.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Konu başlığını okuyunca koşturarak geldim ancak içeriği okuyunca çok mantıklı buldum. İlin bulunduğu konum, içinde bulunduğumuz durum ve kötü niyetli insanlar sebebi ile bu yasak oldukça doğru.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  dronu indircen kardeş polis dronelar çıktı artık hergün kovalamaca

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dronu gördün havada. Uçuranı nasıl tespit edecen?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Vanda drone hobisi olan insan cikmaz zaten cok sey yapmasinlar

" Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Van Valiliği Drone Uçuşunu Yasakladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "