Okunma

Van’a Destek Yağıyor


23 Ekim 2011 Pazar 17:55
Van’a Destek Yağıyor

Van‘da meydana gelen depremle ilgili olarak gerek resmi gerekse özel kurum ve kuruluşların destekleri sürerken telekomünikasyon firmalarından da yardım duyuruları geldi.

GSM sektöründe faaliyet gösteren Turkcell, Avea ve Vodafone açıklama yaparak bölgedeki iletişimin kesilmemesi için özel ekipler devreye aldıklarını belirtti. Turkcell bölgede yaşayan ön ödemeli müşterilerine 1 ay boyunca kullanılabilecek ücretsiz 100 dakika ve 100 SMS yüklediklerini belirtti. Vodafone ise faturalı ya da faturasız bütün abonelerine ücretsiz olarak 100 dakika görüşme ve 100 SMS hediye ediyor.  Avea da benzer bir çalışma yapacağını açıkladı. 

Öte yandan Türk Telekom da 23 ve 24 Ekim tarihlerinde deprem bölgesindeki tüm abonelerinin şehir içi/şehirlerarası görüşmelerinin bedava olacağını açıkladı. Benzer uygulama bölgedeki ankesörlü telefonlar için de geçerli olacak.

İşte firmalardan ShiftDelete.Net haber merkezine ulaşan açıklamalar:

Turkcell’in açıklaması:

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 7.2 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Van’da, ön ödemeli müşterilerinin acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, 1 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilecekleri 100 dakika ve 100 kısa mesaj (SMS) yüklüyor.

Depremden etkilenen bölgelerde müşterilerimiz acil durumlarda 112 ve 155 nolu ‘acil durum haberleşme’ numaralarını da arayabilirler.

Vodafone Türkiye’nin açıklaması
Vodafone Türkiye, depremden etkilenen abonelerinin iletişim ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla Van ve çevresindeki bulunan faturalı ve faturasız tüm abonelerine 1 ay geçerli olmak üzere, her yöne 100 dk görüşme süresi ve 100 SMS yükledi. Ayrıca, son bir ay içerisinde borcu nedeniyle hattı kapanan bölgedeki tüm faturalı abonelerinin de hatlarını kullanıma açacak ve bu abonelerine 1 ay geçerli olacak her yöne 100 dk görüşme süresiyle 100 SMS yükleyecek.


 


Kesintisiz iletişim çalışmaları kapsamında Vodafone Türkiye daha önce koordinasyonun sağlanması için bölgede 2 kriz masası oluşturmuş, iletişimin kesintisiz sürmesi amacıyla ilk aşamada bölgede 11 adet mobil istasyonu devreye sokmuştu. Ayrıca, bölgedeki yoğun elektrik kesintisi sebebi ile iletişimin sekteye uğramaması amacıyla mevcut baz istasyonlarının da jeneratör desteği ile çalışması sağlanmıştı. Ayrıca Vodafone Türkiye, deprem bölgesine tam donanımlı 70 kişiden oluşan 35 tane teknik ekip gönderdi.Avea’nın açıklaması:
Bugün saat 14:00 sularında gerçekleşen depremin hemen sonrasında; gereken önlemleri almak üzere harekete geçtik. Avea abonelerimizin kesintisiz iletişimlerini sağlamak adına, farklı şebeke bölümlerine yönelik Acil Müdahale Ekiplerimizi oluşturduk.

Bölgede yaşanan hatlardaki yoğunluk nedeniyle Avea olarak bu yoğunluğu azaltmak adına en hızlı şekilde Trabzon, Erzurum, Adana ve Konya illerimizden mobil istasyon ve ek ekip yönlendirmesini gerçekleştirdik.

Bölgedeki tüm abonelerimize acil durumlar için 112 ve 155’i aramaları yönünde mesajları ilettik.

Ayrıca depremden etkilenen bölgedeki abonelerimizin mağduriyet yaşamamaları adına; faturalı ve faturasız tüm müşterilerimizin telefon hatlarına Avea‘dan ücretsiz ek dakika ve SMS yüklemesi gerçekleştirilmektedir.

Fatura ödenmemesinden dolayı daha önce kullanıma kapatılmış olan hatlar ücretsiz olarak kullanıma açılması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Önümüzdeki dönemde bölgede hizmet alan müşterilerimizin fatura ödemelerine ilişkin herhangi bir kapanma yaşanmaması amacı ile de gerekli işlemler gerçekleştiriliyor.

Kentte depreme bağlı olarak elektrik kesintisi yaşansa da, elde var olan uzun ömürlü güç kaynağı desteğinden ötürü mobil şebekemizin çalışmasında herhangi bir aksama olmayacaktır.

Türk Telekom’un açıklaması:
Türk Telekom, Van ve Van’a bağlı tüm ilçe ve köylerde, deprem dolayısıyla mağdur olan yöre halkına destek oluyor. Telefon ve ADSL hizmetinin kesintisiz olarak verilmeye devam edildiği deprem bölgesindeki Türk Telekom müşterileri, ev ve iş telefonlarından 23 ve 24 Ekim 2011 tarihlerinde şehir içi ve şehirlerarası yönüne yapılan tüm aramaları ücretsiz olarak gerçekleştirebilecek.

Ayrıca ankesörlü telefonlardan şehir içi ve şehirlerarası aramalar, ankesörlü telefon kartı kullanılmadan, ücretsiz olarak yapılabilecek. Bu uygulama 24 Ekim 2011 Pazartesi günü boyunca geçerli olacak.

:: Deprem için verilen bu destekleri yeterli buluyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Van’a Destek Yağıyor”

 1. ender1genc dedi ki:

  maddi yardımlar için mesaj numarası verseler de mesaj atsak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kargo şirketleri bu konuya ne zaman el atacak? Yardım göndermek istiyoruz fakat 3-4 parça kıyafet için 21 lira kargo ücreti ödeniyor…
  Yazıklar olsun Aras, Yurtiçi, MNG’ye.

 3. cobra11 dedi ki:

  MNG kargo’dan sonra PTT de yardım paketlerimizi deprem bölgesine ücretsiz ulaştıracağını açıkladı.. Tebrikler ve Teşekkürler..

 4. Darknes$ dedi ki:

  Van’daki ön ödemeli müşterilerimize yönelik 100 dk. konuşma ve 100 SMS desteği, Bitlis ve Siirt’i de kapsamaktadır

 5. nano6824 dedi ki:

  evet kardeşim Aveadan bekliyoruz

 6. POWER dedi ki:

  Yedek batarya ile idare ediyorum. Felaketi yaşamış insan illaki önlem alıyor kendince.

 7. engerex dedi ki:

  Akıllı telefonların şarjı bekleme durumunda genelde 1-2 gün en iyi 3-4 gün gidiyor. Acil durumlar için şarjı 2-3 hafta giden telefon ve ikinci batarya yedekte bulundurulmalı. Ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz.

 8. by efsane dedi ki:
 9. POWER dedi ki:

  Depremi yaşayan bilir.

  Bu depremde hayat kurtaran şeylerden biri de cep telefonları. Hat açık olsa da şarj problemleri oluyor. Bir gün çok uzun ömürlü bataryalar çıkacak o zaman bu tür afetlerde daha fazla hayat kurtulacak.

 10. Mta dedi ki:

  Kolaylıktan çok ücretsiz iletişim sunmalılar. Özel sektör bu kadarını halkımıza borçlu.

" Van’a Destek Yağıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Van’a Destek Yağıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Van’a Destek Yağıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "