Okunma

Venn Şeması Google’da


04 Ağustos 2014 Pazartesi 05:30
Venn Şeması Google’da

İnternetin giriş kapısı Google, bugün John Venn’in 180. yaşgününü kutluyor. 1834 yılında Yorkshire’ın Hull kentinde doğan Venn, getirdiği yenilikçi yaklaşımlarla mantık ve felsefe alanında adını tarihe yazdırmayı başardı.

Matematik derslerinde özellikle Kümeler anlatılırken her şeyi çok sade ve basit bir şekilde anlamamızı sağlayan Venn Şeması‘nı geliştiren John Venn’in bu eseri, Google tarafından da eğlenceli ve interaktif bir doodle olarak işlendi.

John Venn’in ünlü şeması bugün olasılık, mantık, istatistik, bilgisayar bilimleri ve kümeler kuramı gibi birçok alanda aktif olarak kullanılıyor ve insanların (özellikle matematik öğretmenlerinin) hayatını kolaylaştırıyor. 

14-08/04/john-venn.jpg

John Venn’in hayatı

4 Ağustos 1834’te İngiltere’de doğan matematikçi ve filozof John Venn, 1853’te Cambridge Gonville and Caius College’a girdi ve burada matematik bursu kazandı. Başarılı bir öğrencilik hayatının ardından kiliselerde 2 yıl papazlık yaptı. 1862 yılında ahlaki bilimlerde ders vermek üzere Cambridge’e geri döndü.

Mantık, olasılık teorisi ve felsefe üzerine yoğunlaştı. O dönem en önemli kaynaklar arasında yer alan De Morgan, Boole, John Austin ve John Stuart Mill’in çalışmalarını gözden geçirdi.

Boole’ün matematik çalışmalarını genişletti ve kümelerin kesişim-bileşim prensibini çok sade biçimde özetleyen Venn Şeması‘nı tasarladı. Şans Mantığı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını yayınladı. 1883’te Cambridge‘de doktora derecesine erişince din adamlığını bıraktı.

Venn’in bir diğer tutkusu ise makine yapmaktı. Ayrıca iyi bir tırmanıcı, başarılı bir botanist ve dilbilimci olarak faaliyet gösterdi. John Venn 1923‘te Cambridge’de hayata veda etti. Mezarı Trumpington Churchyard’da bulunuyor.

:: Venn Şemasını hatırlar mısınız?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Venn Şeması Google’da konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Venn Şeması Google’da ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Venn Şeması Google’da ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "