Okunma

Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş!


22 Eylül 2019 Pazar 12:00
Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş!

Dünya gibi yaşama uygun gezegen arayışında önemli bir alternatif olan Venüs, aslında milyarlarca yıl önce insan yaşamına uygun bir sıcaklığa sahipmiş. Bilim insanları yıllardır uzaydaki yaşamın sırrını çözmeye çalışıyor. Bu sırrı çözmek istemekteki en önemli amaçlardan birisi de Dünya dışında bir gezegende insan yaşamının var olup olamayacağı. Bu amaç doğrultusunda keşfedilen ve araştırılan gezegenler canlı yaşamı için uygun sıcaklıklar konusunda hep sınıfta kalıyor olsa da Venüs bu gezegenler arasında bir zamanlar ayrışıyordu.

Bildiğiniz gibi Venüs şu an tabiricaizse ‘cehennem sıcaklıkları’na sahip. 462 derecelik sıcaklığı ile insan ve canlı yaşamına izin vermeyen gezegen aslında, bu sıcaklıklara milyarlarca yıl önce ulaştı. Peki her şey nasıl başladı? 

Her şey yaklaşık 700 milyon yıl önce, büyük bir iklim olayının Venüs’ün atmosferinin inanılmaz derecede yoğun ve sıcak olmasına neden olan bir sera etkisini tetiklemesiyle başladı.

Venüs insan yaşamı için uygun mu

Venüs insan yaşamı için uygun mu?

Ortaya atılan fikirler geçen günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen 2019 Avrupa Gezegen Bilimleri Kongresi’nde Venüs’ün aslında istikrarlı bir iklime sahip olabileceğinin kanıtlarının bulunmasıyla ortaya çıktı. 

Konu hakkında araştırma gerçekleştiren Dr. Way ve Dr. Del Genio, Venüs için farklı su seviyelerine sahip beş simülasyon yaratarak işe koyuldular.

Bunun ışığında 3 boyutlu genel iklim dolaşımını oluşturan ikili ilginç bir sonuç ile karşılaştı. Ulaşılan sonuçlara göre, Venüs oluştuktan 2 ila 3 milyar yıl sonra, gezegenin yaşanabilir bir ortam sağlayabileceği tahmin ediliyor. 

Oluşturulan beş senaryodan üçünde Way ve Del Genio, Venüs‘ün topografyasının bugün nasılsa o zamanlarda da aynı olduğunu varsayıyordu. Okyanus en az 10 metre en fazla 310 metre derinlikteydi ve düşük oranda su toprak içinde yer alıyordu.

Ancak günün sonuda beş simülasyon da aynı şeyi gösterdi. Venüs’ün sabit sıcaklıkları eksi 20 dereceden düşük olmamakla birlikte, 50 dereceninin de üstüne çıkmayacağını ve sıcaklığını 3 milyar yıl koruyabileceği sonucuna ulaşıldı. 

Venüs insan yaşamı için uygun mu

Venüs ve Mars iklimleri değişmeseydi canlı yaşamı mümkün olurdu!

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, sera gazı etkisinin yaşanması bu gezegenin ikliminin tamamen değişmesine neden oldu. Karbondioksit salınımı ve diğer gazların salınımı olmasaydı, bugün bile Venüs’ün yaşanabilir bir gezegen olabileceği tahmin ediliyor. 

Yani 715 milyon yıl önce, azot ve karbondioksit ve metan gazı içeren patlama yaşanmasıydı, halen bu gezegenin iklim dengesi korunabilirdi. 

İklim dengesinin bozulması ve ısınmanın başladığı senaryonun hala gizemli yanları var. Ancak bilim insanlarının büyük bir çoğunluğu Venüs’ün yüzde 80 oranında gezenin altındaki gazların ortaya çıkmasına neden olan jeolojik bir olay nedeniyle bugünkü haline geldiğine inanıyor.

Yine de eğer Mars yaklaşık 4 buçuk milyar yıl önce manyetosferini kaybetmemiş olsaydı ve Venüs’ün iklim dengesi bozulmasaydı, şu an canlı yaşamı için üç gezegen bulunuyordu!
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş!”

 1. Anonim dedi ki:

  gunes, genisledigi icin venus’un ikliminin bozulmasina neden oldugu icin olabilir mi acaba?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evrende yada evrenlerde tabiki yalnız değiliz. Lakin bu kadar merak da bana biraz abartılı geliyor. Diyelim ki bizim gibi bir yaşamla karşılaştık ne olacak. Sen dünyanın kıymetini bil ve onu koru.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evrende yada evrenlerde tabiki yalnız değiliz. Lakin bu kadar merak da bana biraz abartılı geliyor. Diyelim ki bizim gibi bir yaşamla karşılaştık ne olacak. Sen dünyanın kıymetini bil ve onu koru.

 4. Anonim dedi ki:

  Koca evren sırf bizim için yaratılmadı heralde uzaydaki yıldızlar dünyadaki kum tanelerin den 10 bin kat fazla gerisini siz düşünün.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gençler evrende başka yaşam biçimleri çoktan bulundu. Hükümetler bunu halklardan saklıyor. Açıkladıkları an şu andaki tüm inançlar yerle bir olur. Yavaş yavaş alıştıra alıştıra açı***** hazırmısın bu gerçeğe😀

  1. Anonim dedi ki:

   İnançsız insan öldükten sonra neden inanmadığı için ah vah edecek ama çok geç olacak,ruh bedenden çıktığı zaman zaten zaman kavramının bittiği andır,bu bedene hapsolmuş insanlar öldükten sonra gerçek yaşamın başladığını görünce asıl o zaman şaşıracaklar…Paralel evrendeki üç harfliler zaten farklı boyutta oldukları için onların ışık hızı ile hareket etmesi doğal,bunlara ve Kuran-ı Kerime inanmayan zavallılar bunları peri masalı gibi görenler kırsal kylere gidin nelerle karşılaştığını o zaman görürsünüz,yanlızlık insanı değişik hallere sokabiliyor,yada zararlı şeyleri içenler anlamadan boyut atlayınca ne olduğunu şaşırıp intihar bile edebiliyor korkudan…

   1. Anonim dedi ki:

    mudur sen cozdun olayi

  2. Erdem dedi ki:

   Niye inançlar yerle bir oluyor ki? Cok şükür müslümanım ortaya uzayli ciksada müslümanım!! Kainatı yaradan uzaylı yaratamazmi? Nasil bir düşünce tarzi seninki ? Devreleri yanmış cahilsin

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Koca Evren’de yanlız olmamız saçma zaten mutlaka bir yerde ya bir zamanlar yaşam vardır ya da yaşam vardı bitmiştir. Sadece saman yolu galaksisi bile Tamamen araştırılmamış en büyük sorun şuan da hız ve yakıt yanı araştıralım deseler ömür yetmez gitmeye. Ya bizden çok daha gelişmiş canlılar ya da bizden çok daha geri kalmış canlı topluluğu mutlaka vardır.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Belki zamanında birileri yaşamıştır.

" Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Venüs insan yaşamı için bir zamanlar uygunmuş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "