Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar


19 Temmuz 2020 Pazar 19:00
Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar

Mountain View merkezli teknoloji devi Google, devletlerden gelen veri erişimi talepleri hakkında verilerin yer aldığı Şeffaflık Raporu yayınladı. Son yıllardaki konuştuğumuz en yegane konulardan olan mahremiyet ve bilgi güvenliği konusundaki rapor Türkiye verilerini de kapsıyor.

Google veri erişim talebi konusunda Şeffaflık Raporu’nu açıkladı

Google tarafından yeni açıklanan raporda kullanıcı bilgilerinin ne sıklıkla gerçekleştiği bilgisi ilk açıklanan veri olarak dikkat çekiyor. Veri listesi üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm hükümet ve devlet kurumlarının küresel bilgi talepleri yer alırken, ikinci bölümde kurumsal bilgi talepleri yer alıyor. Son bölümde ise ABD ulusal güvenliği için istenen talepler yer alıyor.

İstatistiklere bakılırsa son dönemde Google, bilgi taleplerinin yaklaşık yüzde 70’lik kısmında hükümet ve devlet kurumlarına kısmen olsa da bilgi aktarıyor. Verileri Türkiye açısından değerlendirdiğimizde, Google’ın Türkiye’deki resmi kurumlarla veri paylaşım oranı oldukça az.

google şeffaflık raporu türkiye

Temmuz 2019 – Aralık 2019 dönemi arasında Türkiye’deki resmi kurumlardan 611 hesap için veri talebi iletilirken, Google bu isteklerin yüzde 1’lik bölümü için isteği kabul etmiş görünüyor. Ayrıca Türkiye’ye özgü verilerde Ocak 2010’dan itibaren görüntülenen verilerde bu veri paylaşım oranı hiçbir dönemde yüzde 1’i geçmemiş.

google şeffaflık raporu

Diplomatik yasal talepler alanında da şimdiye dek Türkiye, sadece iki kez talepte bulunmuş. Normal talepler haricinde bu alanın kendine özgü diplomatik işleyişi olması, bu rakamı oldukça olağan kılıyor. Bir diğer istatistik ise Türkiye, hiçbir kurumsal bilgi erişim talebinde de bulunmamış.

Her yıl iki defa yayınlanan Google Şeffaflık Raporu, kaç hesaba yönelik veri bilgisi istendiği ve kaçına cevap verildiği konusunda ayrıntılı istatistikleri barındırırken, verilerin içerikleri saklanıyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd in her istediği her veriyi veriyodur, ama diğer ülkeleri karıştırmak için vermezler, o yüzden her alanda kendi teknolojilerimizi geliştirmeliyiz.

" Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Şeffaflık Raporu yayınlandı! İşte sonuçlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!