Okunma

Verilerinizi Sosyal Ağlardan Kurtarın


05 Kasım 2010 Cuma 13:30
Verilerinizi Sosyal Ağlardan Kurtarın

Bilgisayar ve internet kullanıcısı olan hemen herkes artık mutlaka bir sosyal ağ sitesine üye. Facebook ve Twitter başta olmak üzere, dünyadaki tüm sosyal ağ ve paylaşım sitelerinin yüz milyonlara varan üyeleri bulunuyor.

Bazı kullanıcılar bu sitelere sadece bir bakıp çıkarken, bazıları ise neredeyse tüm hayatını paylaşıyor. (Tüm Sosyal Ağları Tek Bir Noktadan Yönetin)

 

Bazı insanlar hayatlarının tamamını sosyal ağlarda paylaşıyor

 

Yoğun Paylaşım

Facebook ve benzeri sosyal ağ sitelerinde çok vakit geçirenlerin en sık yaptıkları şeylerden biri ise kendilerine ait fotoğrafları paylaşmak.

Fotoğraf paylaşmanın dışında, bu siteler üzerinden adres defterlerinizi, ajandalarınızı ve videolarınızı bile paylaşabiliyorsunuz. Bir süre sonra, paylaştığınız tüm bu verilerin boyutları çok fazla olabiliyor.

Bırakmak Zor

Bir sosyal ağ sitesini kullanmayı bırakmak istediğinizde, daha önceden paylaştığınız tüm içeriği oradan silmek ya da bilgisayarınıza indirmek çok da kolay değil.

Tüm içerikle tek tek uğraşmak çok zaman alabileceği gibi verilerinizi tamamen silebilmek de zaman zaman mümkün olamayabiliyor. (Facebook Fotoğraflarınız Silinmiyor)

 

Sosyal ağ sitelerine eklenen içeriği geri almak zor

 

Yazılım ve Eklentiler

Bu sıkıntının farkında olan bazı yazılım geliştiricileri belli başlı sosyal ağ ve paylaşım sitelerindeki verilerinizi çekmek için farklı yazılımlar ve eklentiler tasarlamışlar. (Facebook Uygulamaları Güvenli mi?)

Facebook, Flickr, Windows Live ve Yahoo gibi popüler sitelerdeki verilerinizi çekmek için tasarlanmış en önde gelen yazılımları sizler için derledik.

Flickr ve Bulkr

Fotoğraf paylaşımı denildiğinde ilk akla gelen servislerden biri olan Flickr gerçekten de bu alanda sunduğu seçenekler ve verimliliğiyle büyük bir başarı yakaladı.

Flickr’a fotoğraf eklemek kolay olsa da bunları geri getirmenin zor olduğunu söylemek gerek. Ancak kullanıcıların bu tip talepleri olabileceğini düşünen Flickr, yazılım geliştiricilerin Flickr ile uyumlu uygulamalar geliştirmesi için bir platform yayınlamış.

 

Bulkr ile Flickr’daki fotoğraflarınızı kolayca indirebiliyorsunuz

 

Tüm Resimleri İndirin

Bu platform ile geliştirilen Bulkr adlı uygulama Flickr’daki fotoğraflarınızı indirmek için kullanılıyor. Adobe AIR ile yazılan Bulkr Windows, OS X ve Linux işletim sistemlerinde çalışıyor.

Bulkr ile bir seferde 500 fotoğrafı birden indirebilmeniz mümkün. Temel sürümü ücretsiz olan Bulkr’ın ücretli sürümüyle ise görsellerin EXIF verilerini indirebilmek gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Bulkr adlı bu uygulamayı indirmek için buraya tıklayın.

Facebook İçin Facepad

Facebook yetkilileri hiç kimsenin siteyi kullanmaktan vazgeçebileceğini düşünmemiş olacaklar ki, fotoğraf uygulamasını sadece upload ve paylaşım üzerine kurmuşlar.

Bu yüzden Facebook’a eklemiş olduğunuz fotoğrafları indirmek çok kolay değil. Bu sorunun üstesinden gelmek ise FacePAD (Facebook Photo Album Downloader) adlı bir Firefox eklentisiyle mümkün oluyor.

 

Sağ tıklayınca FacePAD seçeneği ortaya çıkıyor

 

Sağ Tıklamak Yeterli

Eklentiyi kurduktan sonra Facebook’taki fotoğraf albüm isimlerinin üzerine sağ tıkladığınızda albümü FacePAD ile indirme seçeneği çıkıyor. Buna tıkladığınızda o albümdeki fotoğraflar masaüstünüze indiriliyor.

FacePAD’in Windows Live için kullanılabilen Windows LivePAD adlı bir sürümü de bulunuyor fakat eklentinin geliştiricisi olan Arthur Sabintsev buna artık destek vermediğini açıklamış.

FacePAD eklentisini indirmek için buraya tıklayın.

Facebook Etkinlikleri

Facebook’ta, katılacağınızı belirttiğiniz etkinlikleri diğer ajanda ve takvim hizmetleriyle entegre edebiliyorsunuz.

Bu sayede, eğer Facebook hesabınızı kapatmak istiyorsanız, buradaki etkinlikleri kaybetmemiş oluyorsunuz. Bu işlemi yapmak için ekstra bir yazılım kurmanıza gerek yok, Facebook’un kendi uygulaması bunu yapabiliyor.

 

Facebook etkinliklerini diğer ajanda uygulamaları ile entegre edebiliyorsunuz

 

Dışarı Aktar

Etkinlikler sekmesine girdiğinizde alt kısımda Etkinlikleri Dışarı Aktar diye küçük bir bölüm bulunuyor. Buraya tıkladığınızda tüm etkinlikleri diğer takvim uygulamalarına ekleyen bir link çıkıyor.

Bu yolla dışarı aktardığınız etkinlikler .ics uzantılı olarak kaydediliyorlar. Bu uzantıya sahip dosyalar Outlook ve Google Calendar gibi uygulamalarla uyumlu.

Windows Live Resimleri

Sosyal ağ ve paylaşım sitelerine eklenen fotoğraflarla ilgili prensipler konusunda Microsoft’a hakkını vermek lazım.

Diğerlerinin aksine, eklediğiniz fotoğrafların aslında sizin malınız olduğunu kabul eden Microsoft, Windows Live üzerine eklenen fotoğrafları indirmek için kullanıcılarına önemli kolaylıklar sunuyor.

 

Windows Live’da tüm fotoğrafları indirme seçeneği bulunuyor

 

ZIP Halinde İndirmek

Windows Live’da fotoğraflar bölümüne geldiğinizde üst kısımda bulunan sekmelerden birinde tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza indirmenize yarayan bir bölüm bulunuyor.

Buraya bastığınızda, eklediğiniz tüm fotoğraflar bir ZIP dosyası halinde indirilebiliyor. Bunun için ayrı bir uygulamaya ya da eklentiye gereksinim duymuyorsunuz.

Eğer Mac kullanıcısıysanız, sistem dosya uzantısını yanlış algılayabiliyor, bu yüzden uzantıları kendiniz ayarlamalısınız.

Adres Defterini Toplamak

Gmail, Facebook, Hotmail ve daha birçok yerde farklı farklı hesaplarınız varsa buralarda bulunan bağlantılarınızı ve adres defterlerinizi yönetmek zorlayıcı olabiliyor.

Bu karmaşadan kurtulmak için Yahoo’nun sunduğu Yahoo Contacts hizmetinden faydalanabilirsiniz.

address.yahoo.com adresinden ulaşabileceğiniz bu hizmet ile Facebook, MSN, Orkut gibi ağların yanı sıra Outlook gibi bazı masaüstü uygulamalarındaki adres defterlerini de tek bir çatı altında birleştirebiliyorsunuz.

 

Yahoo tüm hesapları tek bir çatı altında toplayabiliyor

 

Yahoo Contacts

Daha da önemlisi, bir araya getirdiğiniz bu adresleri daha sonra tek tek Yahoo Contacts’tan kaldırabiliyorsunuz. Yahoo Contacts’ın sitesine girdiğinizde Yahoo hesabınızla giriş yapıp karşınıza çıkan menüde Import Now linkine tıklayın.

Burada karşınıza bağlantılarınızı hangi kaynaktan çekmek istediğinizi soran bir bölüm gelecek. Kaynağı seçtikten sonra, buradaki kişilerin listesi alınacak.

Daha sonra Tools/Export bölümüne girip bu listeyi Outlook, Thunderbird ya da diğer e-posta uygulamalarına ekleyebiliyorsunuz.

:: Sosyal ağ sitelerinde çok fazla paylaşım yapıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Verilerinizi Sosyal Ağlardan Kurtarın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Verilerinizi Sosyal Ağlardan Kurtarın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Verilerinizi Sosyal Ağlardan Kurtarın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "