Okunma

Vestel, Karayel-SU’yu tanıttı


11 Nisan 2017 Perşembe 13:00
Vestel, Karayel-SU’yu tanıttı

Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda görücüye çıkan, Vestel’in yeni nesil insansız hava aracı KARAYEL-SU, ziyaretçilerin beğenisini topladı. 

Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel’in silahlı versiyonu ihtiyaç makamlarından gelen talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

17-05/11/vestel-karayel.jpg

Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki İHA’ların en gelişmiş modeli olan KARAYEL-SU birçok alanda hizmet verebilecek.

120 kg mühimmat taşıyabiliyor

Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı arttırıldı ve toplamda 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi. 

IDEF’te görücüye çıkarılan KARAYEL-SU ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Kurulduğu günden bu yana Vestel Savunma ile insansız hava aracı projesi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz. Yakın bir gelecekte; KARAYEL-SU ile ortak üretim, pazarlama ve ihracat başarıları ile Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz.” dedi.

:: İHA’ların savunma sanayinden önemli bir yer tuttuğuna inanıyor musunuz?


6 yorum - “Vestel, Karayel-SU’yu tanıttı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yerlilik ve teknik bakımında en iyiler albayrak ve ankalar şuanda…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Motor ve kamera yerli mi?? Yanlış bilgi değilse motor macar kamera abd bu mu yerli imkan ?? İnsanları bari siz yanıltmayın bence

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel pekte eyi değ***** taktik hava aracı üretiyolar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  YERLİYMİŞ 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Su eki rus uçak modellerini anımsattı lakın bu taktik bi iha.

Yorum yazın

Geri bildirim