VIA ve Mecer’den Eğitim Bilgisayarı


11 Temmuz 2007 Çarşamba 13:00
ABONE OL
VIA ve Mecer’den Eğitim Bilgisayarı
Ara sıra VIA‘nın önemli derecede güç tasarrufu sağlayan ürünlerinden ve küçültülmüş sistemlerinden bahsederiz. Şimdi ise Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin önde gelen sistem bütünleştiricisi olan Mecer ile bir projeye imza atarak, büyük bir kitleye ucuza ama teknolojik enkaz olmayan ürünler sağlamayı hedefliyor. Burada teknolojik enkaz konusunu açıklayalım: Bu tür projelerde x86 uyumlu olmayan ve hiçbir şekilde kullanıcısının müdahale edemediği bilgisayarlar dağıtıldığını biliriz. Enkaz dediğimiz de işte bu tür ürünler.


Ucuza üretilecek olan PC

VIA’nın PC1 Hareketi

Tayvanlı işlemci ve yonga seti üreticisi VIA, hakim olduğu konularda bileşenleri oldukça küçültmeyi iyi becerebilen bir şirket durumunda. Neyse ki bu küçültme işlemlerine ürünlerin fiyatları da dahil. Her türlü işletim sistemini çalıştırabilen işlemcilerin yanında dünya markası olmuş anakart üreticilerinin kullandığı yonga setleri olunca, VIA birçok şirketin pahalıya yaptığını sadece işlemci gücünden kısıp elektrik faturasını düşürerek, ama sistemi herhangi bir bağlanabilirlik veye çevre birim desteğinden mahrum bırakmadan daha ekonomik şekilde halledebiliyor.
PC1 hareketi, VIA’nın düşük performanslı ama güç tüketimi düşük; tek bir kart üzerine bütünleştirilmiş, dolayısıyla benzerlerine göre daha makul fiyatlarla sunulan (ama görünene göre şükür ki herhangi bir yazılımsal veya donanımsal kilide sahip olmayan) bilgisayar sistemlerinin, dünya çapındaki kitleleri bilgi teknolojileriyle tanıştırma çabası olarak tanıtılıyor. Bizce VIA barındırdığı ve şu anda geliştirdiği ürünleriyle tek karttan sonra tek yongada da geniş kitlelere en ucuz x86 uyumlu çözümleri sağlayabilecek şirket gibi görünüyor. Ülkemizde de bu tür çalışmaların yaygınlaştırılmasını ve gerçekten ucuz bilgisayarların son kullanıcıya ulaşması temennisindeyiz.

Bilgi İçin: VIAMecer
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bir hayır çıkmaz

" VIA ve Mecer’den Eğitim Bilgisayarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VIA ve Mecer’den Eğitim Bilgisayarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VIA ve Mecer’den Eğitim Bilgisayarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!