Okunma

Uyanık Eski YouTube Hissedarları!


26 Aralık 2010 Pazar 09:00
Uyanık Eski YouTube Hissedarları!

Google, Sony gibi devlerin de zamanında talip olduğu YouTube’u 1.6 milyar dolara satın almıştı. Gerçi, bu parayı hâlâ amorti edebilmiş sayılmaz, hatta YouTube’un günden güne zarar ettiği bile söylenebilir. İstenen muazzam reklam desteği yok ve YouTube’dan video indirebilen yazılımlar sayesinde, tıklanma oranlarında da, az da olsa düşüş var.

 

 

Uyanık “Eski” YouTube hissedarları ise adeta paraya para dememişler: En büyük ortak Chad Hurley, 340 milyon dolar (Vergiler çıkarıldıktan sonra net rakam) almış. Steve Chen, 300 milyon doları sığdıracak çanta ararken, Jawed Karim’de 66 milyon dolarla, 66 neslini garantiye alacak parayı elde etmiş.

Google-Viacom davası da kalan 1 milyar dolar üzerine kuruluydu. Viacom, kendisinin de YouTube’da payı olduğunu ve o parayı hak ettiğini söyledi fakat davayı Google kazandı. Lakin geçtiğimiz günlerde temyiz mahkemesi, itirazlar üzerine, hararetli bir çalışma içine girdi, kararın değişmesi gündemde…

:: Sizce YouTube, gerekli kârı elde edebilir mi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uyanık Eski YouTube Hissedarları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uyanık Eski YouTube Hissedarları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uyanık Eski YouTube Hissedarları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "