Okunma

Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı!


04 Ağustos 2014 Pazartesi 12:00
Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı!

Çocuklarını video oyunlarından uzak tutmak isteyen ebeveynleri yakından ilgilendiren bir araştırma İngiltere‘nin ünlü The Telegraph gazetesi tarafından yayınlandı. Oxford üniversitesinin yürüttüğü bilimsel bir çalışma günde 1 saat oyun oynamanın bazı yararları olduğu ortaya koydu.

Mutlu, sosyal ve daha az hiperaktif

Çalışmanın sonuçlarına göre, günlük 60 dakika ve daha az oyun oynayan çocuklar oynamayanlara göre daha mutludaha sosyal ve daha az hiperaktif oluyor. Yaklaşık 5000 çocuk üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, çeşitli konsollarda ya da PC’de günde 1 saat ya da daha az oyun oynayan çocuklar ile hiç oynamayan ve 3 saatten fazla oynayan gruplar birbirleriyle karşılaştırıldı.

14-08/04/videogameslgn.jpg

Duygusal problemler azalıyor

Sonuçlara göre, 1 saat ve daha az video oyunu oynayan çocukların hiç oynamayanlara göre daha yüksek sosyallik ve yaşam tatmini puanlarına sahip olduğu gözlendi. Ayrıca, bu grupta arkadaşlık problemlerinin ve duygusal problemlerin daha az olduğu da saptandı.

3 saatten fazlası zararlı

Günlük 1 saat ve daha az video oyun oynamanın pozitif etkilerine karşın, 1 saat ila 3 saat arasında oyun oyanması durumunda önemli bir negatif ya da pozitif etki gözlenmiyor. 3 saatten daha fazla oynamanın ise zararlı etkileri olduğu ortaya çıkarıldı. 

İngiltere’de durum

Pediatrics dergisinde yayımlanan sonuçlar, İngiltere’de çocukların video oyun eğilimlerine yönelik istatistikler de içeriyor. Buna göre, ülkedeki 4 çocuk ve gençten 3‘ü her gün video oyunu oynuyor. Oyun oynayan çocukların üçte biri, 1 ila 3 saat arasında zaman harcarken, yüzde 10 – 15‘lik kesim 3 saatten fazla oyun oynuyor. 

:: Günde kaç saat video oyun oynuyorsunuz?

  
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tabii ki yararlı ama yeni nesil oyunları kastetmiyorum kusura bakmayın ama yeni nesil ve önceki bir kaç nesil mass effect 3 veya nfs rivals vb. oyunlar tamamen absürt, abartı, dayatma, aşırı stres, imkansıza varan görevler, gereksiz sistem gereksinimleri, uyduruk online oyun dayatması ve kaybolmuş heyecan ve eğlence faktörü ne yazık ki bu araştırma sonucunu resmen çöpe atıyor bence oyun yapımcılarının psikologlara görünmeleri lazım çünkü hiçbir şey sunmayıp pardon abartılı grafikler ve işe yaramayan oyun içeriği, imkansıza varan görev zorluğu hariç karşılığında dünyaları istiyorlar ve bu ağır bir psikolojik rahatsızlıktır…!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ne yani faturaları ödemeyip bizdemi konsol alalım.bence bu araştıran kişiler bizim cebimizi yakmaya çalışıyor. daha bilmem kaç aydır bir telefon için para biriktiriyorum birde playstation alırsak vay halimize.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Hayal gücünün gelişiminde en faydalı unsurlardan birisi oyunlar.

" Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Video Oyunlar Çocuklar İçin Yararlı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "