Okunma

Viral Video Nedir?


06 Mart 2014 Perşembe 07:00
Viral Video Nedir?

Viral video konusunu işlemeden önce en sık düşülen hatalardan biri olan Viral kelimesinin tanımına bakmamız gerekmekte. Viral kelimesi biyolojik olarak virüslerin yayılmasında kullanılan bir terim iken reklamcıların kullanmasıyla birlikte neredeyse reklam kelimesiyle eşdeğer bir hal aldı. Viral reklam dediğimiz şey bir videonun, bir resmin ya da herhangi bir materyalin kendiliğinden yayılmasıdır.

Viral video ise videonun reklam olduğunu bilmeden kullanıcıların paylaşmasıdır. Bu tanıma göre viral video olarak anlatılan videoların birçoğunun sadece reklam filmi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Viral videoda markanın logosunun bulunması ya da bulunmaması videonun viral olup olmamasını doğrudan etkilemez. Buradaki önemli nokta videoyu izleyenlerin ilk bakışta videonun reklam olduğunu anlamamasıdır.

Viral video hazırlamak kolay değildir

Viral videolar genellikle amatör çekimlerle gerçekleşirler ancak bu onların maliyetlerinin düşük olacağı anlamına gelmez. Hazırlanan videonun senaryosunun en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekmektedir çünkü videoyu izleyen kullanıcıların aklına hemen viral video olduğu gelmemelidir ki paylaşabilsinler.

Anahtar kelimeler: Subliminal mesaj ve doğallık

Videoda markanın logosu ya da sloganı geçerek yayınlanan videolarda izleyici direkt olarak marka tarafından servis edildiğini anlamıyorsa başarılısınızdır. Ancak insanların reklam olduğunu anlamamaları için dialogların doğal olarak algılanması şarttır. Bu konuda markalar viralin ne olduğunu tam olarak bilmediklerinden tüm hizmetlerini bir videoda öne çıkarmaya çalışmakta ve sahte olduğu çok belli olan dialoglar önermekteler. Doğallığın yakalanamaması sebebiyle de çok güzel fikirler başarısız viraller kategorisi altında çöpe gitmekteler.

Ajanslar öncelikle müşterilerine viralin ne olduğunu aktarabilmeli ki başarılı bir iş çıkabilsin ortaya. Cast ajanslarından toplanmış kişilerle viral video hazırlamak neredeyse imkansızdır. Neyi kastettiğimi anlatmak için LG’nin hazırlamış olduğu bu viral video güzel bir örnek olacaktır. Viralin nasıl işlediğini bilmeyen bir marka olsaydı iş görüşmesine gelenler videonun sonunda LG’nin televizyonunu incelemeye başlar, evet ben de satın alacağım gibi dialoglara girebilirlerdi.

Süreye dikkat

Dijital dünyada reklam yaparken akıldan asla çıkmaması gereken şey, insanların vakitlerinin az olması. Sizin gibi binlerce marka da sizinle aynı mecrada reklamını yapıyor. Sizin videonuza ise ayırabilecekleri vakit oldukça sınırlı. Bu nedenle videolarınızın sürelerinin 1.5 dakikayı aşmaması oldukça önemli. Fikriniz ne kadar güzel olursa olsun uzun bir videoyu kimse izlemeyecektir.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Live Broadcast hizmetini inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

:: Viral videoları beğeniyor musunuz?

Yazan: Haydar Özkömürcü
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Viral Video Nedir?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Batesmotelpro bu isi cok iyi yapan bi grup. Cok sayida viral videosu var. Ancak keyifte veriyor. Don duran (lassa), Tandir Boys ( dominostu sanirim ), Ah anam lahanam ( gitti gidiyor ) gibi eserleri cok tatli.

" Viral Video Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Viral Video Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Viral Video Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "