Virgin Galactic Göklere Dönüyor


10 Eylül 2016 Cumartesi 20:30
Virgin Galactic Göklere Dönüyor

Soğuk savaş döneminden beri insanoğlunun uzayı keşfetme merakı devam ediyor. Son birkaç yıldır özel uzay araştırma firmalarının da kurulması ile birlikte yeni bir sektör ortaya çıktı: uzay turizmi.

Yaşanan kaza sonrası uçuşlar durmuştu

Bu sektörde yer alan ve müşterilerini yakın uzay deneyimine taşımak isteyen firmalardan birisi de Virgin Galactic. Sektörde adı oldukça duyulan firma, ilk uçuşları için biletleri çoktan tüketmiş olmasına karşın, 2014 yılında test uçuşunda yaşadığı bir kaza sonucu uçuşlara ara vermek zorunda kalmıştı. 

Bugün firma, başarılı bir şekilde yeni uçaklarını yakın uzayda test ettiklerini açıkladı. Uzay aracını yakın uzaya taşıyan VMS Eve ünitesi ve uzay aracı olarak nitelendirebileceğimiz VSS Unity, 4 saat boyunca Mojave çölünün üstünde 50,000 feet’de (15,240 metre’de) uçtu.

16-09/10/virgin.jpg

Firma uçuşu, “birlikte durma” testi olarak nitelendirdi. Firmanın yaptığı uçuş iki aracın birbirine bağlı bir şekilde kalkmasıyla başlıyor. Uçak, uzay aracını altında belli bir yükseliğe kadar çıkarıyor, daha sonrasında uzay aracı uçaktan ayrılıp kendi motorunu çalıştırarak yakın uzaya doğru çıkmaya başlıyor. Mühendisler gerçek uçuş öncesi uzay aracını yukarı çıkartan uçağı “gerçek rüzgarı simüle eden bir tünelde” test ederek, uçağın yakın stratosferik atmosfer koşullarında nasıl tepki vereceği ölçmüşler. 

Tasarım tamamen Virgin Galactic’e ait

Aynı zamanda uçuşta kullanılan uzay aracının ilk defa tamamen Virgin Galactic’in imalathanesinde yapıldığını belirtelim. Bu şekilde firma, bu uçuştan ve sonraki uçuştan elde edeceği verilerle, daha güvenli uçuşlar için araç üzerine kolayca iyileştirmeler yapabilecek.

2014 yılında yaşadığı bir kaza sonucu firma, özellikle güvenliğe önem verdiklerini belirterek, eski değerini ve ününü geri getirmeye çalışıyor. 2014’de yaşanan kazada, bir takım tasarımsal problemlerin yanında, bunları tetikleyen yanlış bir co-pilot hatası sonucu uzay aracı henüz yukarı çıkarken iniş moduna geçmiş ve akabinde uçak düşmüştü.

:: Virgin Galactic’in geri dönüşü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Heyecanlandirdi bu haber sevindim insanlik adina

" Virgin Galactic Göklere Dönüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Virgin Galactic Göklere Dönüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Virgin Galactic Göklere Dönüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  2. 2 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  3. 3 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  4. 4 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  5. 5 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  6. 6 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  7. 7 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  8. 8 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  9. 9 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  10. 10 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!