Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler


18 Şubat 2020 Salı 18:09
Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler

2020 yılının ilk günlerinden beri tüm dünyada Corona virüsü alarmı var. Bu virüs ile gündeme gelen bir diğer konu ise tabii ki salgın hastalıklar ve bu hastalıkların yayılma şekli. Birçok farklı şekilde yayılabilen salgın hastalıklar konusunda paraya da dikkat etmek gerekiyor. 15 ülkenin para birimine yönelik yapılan araştırmayla birlikte bu kanıtlanmış oldu. Virüs yayılması konusunda para da son derece etkili.

Virüs yayılması konusunda para gizli bir oyuncu

Mastercard öncülük ettiği araştırma Oxford Üniversitesi bilim insanları tarafından yapıldı. Bu araştırmada, banknotların üzerindeki bakterileri net bir şekilde gösterdi. Bilimsel testlere göre banknotların üzerinde 26.000’den fazla bakteri var. Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olan bakteri bile bulunuyor.

2013 yılında yapılan araştırma, en yeni parada bile ortalama 2.400 bakteri bulunduğunu gösteriyor. ABD’de yapılan bağımsız bir araştırmaya göre ise nezle gibi bulaşıcı bir virüs, enfekte olan birinin dokunduğu parada 12 gün boyunca yaşıyor.

Avrupalılar arasında, nakit paranın kirli olduğu inancına en fazla sahip grup ise Türkler. Türk halkının yüzde 86’sı nakit paranın hijyenik olmadığını düşünüyor ve yüzde 40’ı paraya dokunduktan sonra mutlaka ellerini yıkıyor. Bu oran, kadınlarda yüzde 45’e, 55 yaş üzerinde ise yüzde 48’e kadar çıkıyor.

Araştırmaya katılan Türk tüketicilerin yüzde 88’i, başka birinin diş fırçasını kullanmayı ve umumi tuvaletleri “kirli” olarak tanımlarken, ikinci sırada ise, yüzde 86’lık oranla nakit para ellemek geliyor. Nakit paranın ardından kâğıt mendil paylaşmak, toplu taşıma araçları, kapı tokmakları, bilet gişeleri ve otomatlar hijyenik olmayan nesne ve durumlar olarak tanımlanıyor. Paranın kirli olduğuna inanç, kadın tüketicilerde yüzde 91’e kadar çıkıyor.

Türk halkının yüzde 99’u hijyen şartlarını iyileştirebilmek adına, yaşam tarzlarında değişiklikler yapmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Nakit paraya karşı hangi alternatif ödeme şeklini tercih edecekleri sorulan Türk tüketiciler, Avrupa’daki diğer pazarların aksine, yüzde 66’lık kesim temassız kartları tercih edeceklerini ifade ediyor. Bunu yüzde 63’le kredi kartı, yüzde 41’le online ödeme ve yüzde 26 ile mobil ödeme takip ediyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  alına para yapıştırma, yere düşen parayı düğünlerde ağızla yerden alma(davulcu zurnacı tayfası) sütyene para sokuşturma, parmak yalayarak para sayma kimin kültüründe var

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim milletimiz kadar başka pis millet var mı yahu. acı ama gerçek kabul edin. tuvalet mevzusuna hiç girmeyin geçmişte olan gerçekleri açıklarsam oturup üzülürsünüz….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yav zekası pekte iç açıcı olmayan kişi, bizim kadar pis millet yok hepsi bizden beter. Ay yıldızın altında toplanan iki millet hariç hepsi sonra diğerleri hepsi bizden daha pis. Adamların tuvaletlerinde taharet musluğu yok yada alafrangalarında su akıtan tek sistem var oda sifon için kendi hijyenleri için yok. Neden virüs var diye hepsi tuvalet kağıdı istifledi? Çok temiz olduklarından mı? Senin taptığın avrupa yada amerika bile ellerini tuvaletten sonra yıkamıyor çoğu zaman. Neyin kafasını yaşıyorsun sen? Kendini ez biz senden daha iyiyiz. Bizi karıştırma.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence Namaza başlayın hem içiniz hem de dışınız temizlenir

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne komik yorumlar var:))))) hayal dünyası:)))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  antibakteriel boya var, yatak var, herşey yapılabilir. Yapsılar antibakteriel para olsun bitsin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Elleri yıkaması değil… her gün işimizi satışımı yapıyoruz.. ezan vaktinde Abdest alıyoruz.. elimizi yüzümü 3 kere yıkıyoruz.. anladım ki.. vebalden de kurtarıyormuş.. camilerde bulaşıcı hastalık yayılmıyormuş… Elhamdullillah…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar kişinin elini yıkadığını nasıl bilebilirler?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Disini fircalamayan, deodorant’tan bir haber millet hijyenik oylemi:))

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Tuvaletten pis çıkanlara kıyasla evet :))

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   He ter kokusu onlemek yani yikanmak yerine deodorant oyle mi.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Deodorantın hijyen ile ne alakası var ya. Kölesi olduğun kültürün elini dişini kıçını başını yıkmamasıma bişey demez 😀

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Olmayan bi şey tabi hijyenik olur daha atmden çekemeden bitiyor

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Avrupayı biz Avrupa ettik dua etsinler osmanlıya yoksa bu kadar gelişemezdiler bizim nimetlerimizde biz faydalansaydık şuan dünya gücü olmuştuk kitaplarımızı onlar okudu biz dinledik

" Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Banknotlardaki tehlike! Avrupa’da en titiz Türkler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?