Okunma

Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden


11 Şubat 2007 Pazar 14:00
Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden
Windows Vista’ya geçmek için 15 nedenden bahsetmiştik. Yazımızın devamında ise Windows Vista’ya geçmemek için 15 nedeni sizlerle paylaşacağız. Ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları için Windows Vista, reklamlarda gösterildiği gibi hayatın sırrını taşıyan bir işletim sistemi mi değil mi, hep birlikte tartışalım. İşte, Vista’ya muhalefet eden editörlerimizin ve bu görüşü destekleyen okurlarımızın ortak görüşleri.

1) Çok pahalı

Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her program çalışmıyor

Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef  Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü desteği

Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Üyelerimizden Undersel-2003‘ün şikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon markalarından biri olan Nokia‘yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanında kullandığı fotoğraf makinası ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesi bizim için yeterli oldu.


4) Performansı yerlerde

Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.


5) Pahalı donanımlar

Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

6) Güvenlik ellere emanet

Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı olmayan güvenlik

Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

8) Değişen arabirim

Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.


9) Güçlü Alternatifler

Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft’un yamalı imajı

Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

11) Firewall

Çift taraflı olsa da, ücretsiz firewall yazılımlarından bile kötü olan yeni güvenlik birimi de kullanıcıları zamanla zor duruma sokabilir. Mesela Windows Vista güvenlik duvarının arayüzü ve konfigurasyon seçeneklerinin XP‘ye Servis Paketi 2 ile gelen güvenlik duvarından hemen hemen hiçbir farkı bulunmuyor. Bu, Vista’dan daha değişik bir güvenlik duvarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak.

Ayrıca Vista‘nın güvenlik duvarı için genel ve özel profil seçenekleri sizlere ev ya da genel bir ağa bağlarken sadece bir profili seçmenize izin veriyor. Yani maalesef Vista‘da sadece bağlantıyı ilk defa kurarken ev ağı ya da genel ağ seçeneğini seçebiliyorsunuz.

Zaten sydney kökenli analist şirketi Hydrasight‘ın yöneticisi, güvenlik uzmanı Micheal Warrilow‘da tam güvenlik yaratan bir güvenlik duvarı yazılımının Microsoft‘a zor geldiği inancında olduğunu dile getiriyor. Vista ancak güvenlik duvarını destekleyecek olan Windows Defender, yüksek koruma seçenekli Internet Explorer ve gelişmiş Windows Update gibi programların yardımlarıyla daha güvenli bir hal alabiliyor.

12) Geniş bant internet

Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gereken internet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde, bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.

13) Yetersiz kaynak

Windows Vista’nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sistemini daha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancı dildeki Windows Vista kitapları.

14) Uzun süren kurulum

Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Zira, kurulumun süresi, bilgisayarınızın performansına oranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.


15 ) Yamalı Çoraplar

Windows XP’den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştı ve an itibarı ile bu, yüzlerce MB’lık dosyalar anlamına geliyor. Windows Vista’nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları, zamanla indirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.

SDN Ekibi

SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

167 yorum - “Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  KONU HORTLAK 😀 BU SİTEYE BAYILIYORUM YA HEP NOSTALJİ YAPIYO
  HERŞEY UNUTULUR AMA İLKLER KALIR

 2. SDN Okuru dedi ki:

  en iyi si bence perfect xp

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler aynen katılıyorum…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  alakası yok bırtek eskıı programları calısdırmıyorr okadar ben memnunum pc mden:):)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  şahsen ben vista kullanıyorum ve burdaki yazılanların hiç biriyle karşılaşmadım…bu yazılaanlar herkez için geçerli dğeil bence…kullanmayı bildikten sonra sorun değil…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben tuncelide matematik öğretmniyim birkaç ay önce okulumuza 6 tane falan bilgisayar geldi ulaştırma bakanlığı tarafından gönderilmiş. şunu söylemek istiyorum o gönderilen bilgisayarlarda vista işletim sistemi obp güvenlik yazılımı panda antivirüs ofis-2007…..gibi programlar yüklü. her bilgissayarda ayrı ayrı. bütün bu yazılımlara binlerce lira verileceğine pardus gibi tamamen ücretsiz ve iyi donanımlı bir işletim sistemi kullanılsa devletimiz çok kar edecek. o gönderilen bilgisayarlar türkiye genelinde okullara gönderildiği için devletin bu yaptığı uygulamanın ne kadara patladığını düşünmek bile insanı üzüyor. bütün devlet dairelerine alınan bilgisayarları düşünürsek devletin bilgisayara boşuna ödediği para milyarlarca lirayı geçecek. keşke ……diyorum. gön:uğur aksu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberi çok beğendim çek güzel noktalara temas edilmiş şu da eklenebilir:nasıl windows sürümleri pahalı ise windows un işletim sistemlerine yüklenecek antivirüs ofis gibi programlar cep yakıyor. pardus gibi yerli ve ücretsiz bir işletim sistemi kullanılabilir. ben kullandım beğendim tavsiye ederim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ben vista ile ilgili tüm yazılanlara katılı***** tavsiye ***** iyisi xp.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ya bukadar asalamayın ben kullanıyorum görsellik olarak biraz iyi xpye nazaran

 10. SDN Okuru dedi ki:

  + Vistada Şöyle Bişey Daha Var Vistanın Sadece Görünüm Bakımından İyi Kötü Yanı Mesala:
  XP`De 2 Gb Raminiz 512 Ekranız Oldugunuzu DÃœşünün
  Ama Vistaya Gectiginiz Zaman 2 Gb Ram Kendisini 1 Gb Düşürüp 512 Mb Lık Ekran Kartınzııda 256 Mb A Alacaktır[YANI EŞİTLEME YAPACAKTIR] Ama diyeceksiniziki xp de böyle olmuyo mu dieyceksiniz mesala oyunlarda 64 mb daha hızldıır xp

 11. SDN Okuru dedi ki:

  VİSTA YÃœKLÃœ CEKMİYOR AĞLARI XP YÃœKLÃœ SORUNSUZ

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN EN SON MODEL YENİ LAPTOP ALDIM YURTTA KALIYORUM VİSTA YÃœKLÃœ GELDİ BANA İNTERNETİ TAM CEKMİYORDU ARKADAŞLARIN KÃœLÃœSTÃœR LAPTOPLRI FULL CEKİYODU BNİMKİ TEK DİŞTE SİNİR OLDUM BENDE KALKTIM XP PROF… YÃœKLEDİM ŞİMDİ SORUNSUZ

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ArkadasLar SiZin engin biLginiZe dayanark Bi soru sormak ***** Laptop aLdıgımda Vistaydı Ve visTA iyice kafaYı ***** xp kurarsam Kndini topLar sanırım.Xp kurdugum Zmn BiLgisayara bisi oLurmu DriverLara fLan..?…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ben de xp den yanayım arkadaşım vista yüklediye israr ediyor ama be xp vazgeçmem çünkü vista daha sistemi tam oturmamış

 15. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ben yeni laptop aldım vista yüklü, ancak ben xp kullanırken kaydettiğim setupları şuan vistada kullanamıyorum vede internette vistaya uygun msn ve bsplayer bulamadım yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ALINTI(Muzaffer @ Feb 15 2006, 03:27 AM) [snapback]117574[/snapback]

  [size=1]
  Selam arkadaslar
  Ben sizin görüslerinize katilmiyorum,söyleki sizlerin yukarda belirttiginiz ,
  yok bilmem Türkiyenin baska sorunu kalmadida bu sorunlami ilgileniliyor,
  yok bilmem bir sürü ac varmista,
  yok bilmem egitim sorunun varken neden bir külübü kurtarmaya calisiliyormus,
  yok bilmem utanilacak bir durummus.
  Yabmayin arkadaslar ,bir kulüp kötü yönetilmis olabilir ,yanlis tiransferler yapilmis olabilir,
  bir sürü olumsuz sebebler yasanmis olabilir,bu olumsuzluklari cogaltabiliriz ama olaya birde baska
  taraftan bakabiliriz,
  bir kere GS türkiyenin en büyük kulüplerinden biri(basarilari göz önüne alinirsa en büyügü);
  simdi bu en büyük kulübün getirilerine bakalim kisaca,
  Bu kulüb sizlerin parayla ölcemeyeceginiz kadar türkiyenin dünyadaki tanitimina katki saglamistir,
  Bu kulüp gencleri spora özendirmede ilk siradadir,
  Bu kulüp belki yüz binlerce milyonlarca insanlara gecim saglamistir ve hala saglamaktatir,
  söyle sadece bir kac örnekle sizlere anlatmaya calisiyim ,bir GS formasi yapilisinda birsürü insan emek veriyor parakazanyor ,bu formalar bir sürü magazalarda, pazarlarda pazarlaniyor binlerce bu islerde calisan insanlar para kazaniyor,bu formalar bir yerden bir yere tasinirken transport islerinde calisanlar para kazaniyor,bu transport isini yapan fima veya sirketler yatirim yapiyor araba kamyon aliyor ,bu alis veriste devlet vergisini arabaci karini yapiyor bu araba benzin yakiyor bunu imal edenler, bu araba teker kullaniyor ,yag kullaniyor vs vs vs.
  bu forma yapilirken bez kullaniliyor boya kullaniliyor dizainci ciziyor biciyor son seklini ***** yamak,derken sadece bir foma örneginde binlerce sektörün is yaptigini ,is alanlari yaratildigini,bu alanlarda calisanlarin para kazandigini evine ekmek götürdügünü ,cocuklarini egittigini ,sokakta dilenciye para verdigini,kimsesizlere yardim ettigini ,sevdiklerine hediye aldigini ,bu hediyeyi aldiginda bu aldigi hediye ne ise diyelim bir cikilota bu cikilota da harcanan emek yine yukarda saydigim bir döngü ortaya cikar,bunlari saymaya ve yazmaya calissam sizlerin aylarca okumaniz gerekecek bu iletiyi.
  söyle bir örnekte verebiliriz ,bu kulübün bir caycisini düsünün ,evine as götürüyör,cocugunu okutuyor vergisini veriyor, o vergiden senin yolun ,okulun yapiliyor ,ögretmeninin memurun parasi ödeniyör,o memurlar ögretmenler aile gecindiriyor cocuk okutuyor,vs,vs,vs,.
  Simdi hala ayni fikirdemisiniz yok bir sürü ac varken bu ayibmis,yok rezillikmis ,egitime katki saglanmaliymis,yabmayin .
  ben sizlere sadece bu büyük kulübün tobluma insanliga sagladigi ufacik bir katkisini anlatmaya calistim,daha sagliga katkisini ,ahlaka katkisini ,huzura katkisini ,her alana katkisini anlatmadim.
  Bir de su katkisini unutmayalim bazi kendisini büyük sanan külübler ! avrupada bir sey yapamazken Türkiyede GALATASARAYIMIZI yendiklerinde nasil sevindiklerini nasil mutlu olduklarini düsündügümü***** GS ,COOOOOOOOOOOK büyük bir kulüp.
  Böylesi bir külübe yardim yapiliyor diye kinayacaginiza alkislamaniz ve herkes kendine düsen görevi yabmasi gerekir diye düsünüyorum..
  hic bir sey yabmasanizda böyle bir kulübe saygi duyun yeter, GS bu gün kötü günler geciriyor olabilir ama bu aslan silkelenip kendisine gelecek ve parasiz bu haldeyse parali halini düsünebiliyormusunuz…….
  BEN SPORCUNUN ZEKii VE CEVIK OLANINI SEVERIM :::

  SEVGILER

  o zaman git takımının formasını satın al öyle katkı yap dilenci muamelesi görme…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bu berbat sistemi almak için de bir zorunluluk var ben notebook aldım ve o dönem bu konuda tam bilgim yoktu işletimsistemi değiştirirm dedim ama firmanın xp driver desteği kaldırılmış ve olmayacakmış
  lanet olası home premıum da bir ders çalışacam ııs yüklemek bu kadar mı sorun
  biz tüketiciler haklarımı savunamıyoruz
  tam test edilmemiş bir sistem çok paraya satılıyor
  şimdiye kadar hep satın almöa taraftarıydım fakat artık
  microsoft bu sorun ile canımı sıktı
  korsan daha iiii
  kötü bir sistem için onlara para kazandıramam

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus Lynx Lynx Kurdum KuLLanmaktayım…Muhteşem Bir Sistem Diye Tabir EdebiLirim….Bu Sürümde Driver Sıkıntısıda Ç***** DriverLeri Otomatik BuLup Kuruyor…Hiç Sıkıntı Çekmezsiniz Sadece Arayüz’e aLışma Konusu Sizi Sı***** Hiç Bir Şeyden SıkıLmayın PARDUS KURUN !

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ben vistaya gecemedim ama onun yerine vista arayüzü yükledim cok da memnunum
  al işte sana vista

 20. SDN Okuru dedi ki:

  intel core duo 2 e4500 2,20 ghz 800hmz
  p5 asus anakart
  2gb kingston ddr2 800mhz ram
  250 samsung hdd 7200 rpm
  nvidia ge force 8600 gts ekran kartı
  cd rwriter
  dvd rwiter
  card reader/writer
  bu pc nasıl cvp yazarsanız cok memnun olurum

 21. SDN Okuru dedi ki:

  selamlar ben vista ultımate kulanıyorum bende hiç bir sorun yok kullanmasını bıldıkten sonra sorun yok oldukca guzel ve arayuzlerı cok sahane kurulum gelınce 1veya 2 yada 12 saat yazan olmıs ben 45 dakıda kurdum p4 3.06 1.gm ramla
  bence guzel internet ezploerde hata yok
  saygılar

 22. SDN Okuru dedi ki:

  vista kullanıcısıyım.yaşadığım 3 problem var.
  1.bu en önemli ***** da ilk etapta 15-20 sayfa açıp onları kapatıp sonra tekrar 10-15 sayfa açtığınızda mousunsağ tuşunu kullanamıyorsunuz yeni bir sayfa açamıyorsunuz kısaca bilgisayar şiş***** oturumu kapatıp açmanız gerekiyor(neredeyse saat başı) bu da çok sinir bozucu.
  2.15 nedenin arasında söylendiği gibi bir çok programa uyumlu değ***** bir tv kartına 150 küsür milyon vermeme rağmen randıman alamadım sırf bu yüzden.
  3.bilgisayara herhangi bir şeyi install edip,sonrada uninstall ettiğinizde cdrom sürücüsünün driverını ***** olmadık başka bir programda sorun çıkabiliyor.
  genel kanaatim bence vista iyi ama çok büyük problemleri var.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  4 aydir vista kullaniyorum simdiye kadar hic bir sorun yasamdim cok memnunum bir hata mesaji bile görmedim butun driverlarida cok rahat buldum bilgisayarin acilmasi ve kapanmasi 10 saniye bile ***** harika bir isletim sistemi xp de calisan programlarin %90 ni bugun vistayla calisiyor

 24. SDN Okuru dedi ki:

  vista derim başka bi şey demem herkes atıp tutuyor kafasına göre ya kardeşim senin makinan ne özellikleri ne sen kalkıp p4 1,66 islemciye kurarsan örnek yani bu tabiki kasacak p2 kasaya xp kur oda kasar sistem göçer bakmayın siz bu yorumlara vista kıyak kedi ulaşamadıgı cigere ne dermiş ? aynen böyle işte

 25. SDN Okuru dedi ki:

  core duo ile core 2 duo arasındaki fark P-3 kasa ile P-4 kasayı karşılaştır yeterlidir

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Slm dostlar bende vista home premium kullanıcısıyım kim ne derse desin ki xp den daha hızlı xp kurdugunda bi kaç hafta sonra yavaşlama oluyor ama vistada öyle bi derdin yok ayrıca vista kullanamayanlar önce kendi cihazlarını bi elden geçirsin derim örnek verelim p2 kasaya gidin xp kurun bakalım ne olcak? vista ya herhangi bi donanımı taktıgın anda kendisi driverini buluyor kısacası tavsiye ederim kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş yukardaki yazı ona dönmüş

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Tek kelime 😉
  PARDUS

 28. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaş bu ne hem pahalı hem berbat vista için biraz daha beklesek bile bu sorunları bunlar çözene kadar yıllar geçer adamların işine geliyo böle parça parça yapmak

 29. SDN Okuru dedi ki:

  core duo ile core duo 2 nin farkı nedir arkadaşlar cvp yazarsanız ii olur çünkü cok merak ediyorum

 30. SDN Okuru dedi ki:

  wlla bnce vistaya gecmeyin kardeşler bnden size bir tavsiye çünkü vista hiçbişeyi tanımıoo…. bn size xp pro tavsiye ederimmm

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ben XP PRO ile beraber Vista Ultimateyi aynı harddiske kurdum ve ***** açılmaz hale geldi , harddiski düzeltmem epey zaman aldı.Eğerki bilgisayar kullanacaksam XP PRO başka sözüm ***** işletim sistemlerini hiç denemedim ama genelde insanlar bir tür kaygıya sahipler benim gibi , PARDUS için bir kaç arkadaştan iyi şeyler duydum ama yinede karasızım.Bozulunca düzeltmesi epey zaman alıyor. *****

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Ben vista kullanıyoum (ultimate) önermem kullanmayın,
  AMD 2400 1 Gb Ram 128 mb fx5200 80 Gb Hd
  kastıyor işte ve onlarca Cd mi yaktı yedek alırken

 33. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar vistanın bilgisyarı kasmayacak şekildeki parçalrını ((((yani ramı ekran kartı işlemci ve işlemci hızı ne önerirsiniz)))))))
  yazarsanız cok makbule gecer

 34. SDN Okuru dedi ki:

  tsk ederim kardeş

 35. SDN Okuru dedi ki:

  kaldırmas pc nii çünkü kurarken 256 mb ramı görüyo o yüzden kurulumda kalır benim arkadaşta oldu o

 36. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar size katılmıyorum adamlar o kadar ugraşmış 5 yıl boyunca programların uyup uymaması onlara baglı bişe deil o işletim sistemine baglı bişey ve ayrıcı vista xp den kat kat daha güzel

 37. SDN Okuru dedi ki:

  p4 2,66 ghz
  64 ekran kartı
  asus p4 ankart
  80 gbt harddsik
  256 ram
  bu pc vistayı kaldırır mı arkadaşlar cvp yazarsanız memnun olurum

  Editör: Açıkçası RAM konusu sisteminizi oldukça zorlayacaktır.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Xp de kırık… O zaman kabul edin xp de güvensiz… Güvenlik = mac

 39. SDN Okuru dedi ki:

  acaba bunları yazan kişiler vistayı bilgisayarına kurdumu öyle yazıyorlar yoksa kulaktan duyma bilgilerlerlemi yazıyorlar, denemeden yapmadan yazamak konuşmak ne kadar kolay ve basit sizleree hiç yakıştıramadım. Ben vistayı 3 aydır her sürümünü kurup kullandım ve burda yazılalanlar benim gördüğüm denediğim çalıştığım vista ile uzaktan yakından alakası yok. Hemde vistayı 80 GB Harddisk Celerin 2.4 GHz CPU, 512 Ram, birde komik bir şey söylicem AMD Sempron 3000 AM2 CPU, 512 Ram, Gigabyte 6100 400 Geforce Onboard ekran kartı ile kullandım ve zor denilen oyunları kurdum ve çalıştı. Ayrıca 2 saatte kuruluyormuş, ultimate versiyonu bile 20-30 dk arasında kurulurken bu 2 saati nerden çıkarıyorsunuz xp ile vistayı karşılaştırıyor bazı kişiler eğer xp yeterli olsaydı microsoft xp yi sonlandırmaz ve 5 yıl vistaya çalışmaz ve çıkarmazdı. Vista microsoft un şimdiye kadar çıkardığı en iyi işlemtim sistemidir her bakımdan.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  14.neden çok sallama yaa uydurulurda böylemi uydurulur ben windows vista ultimate i 512 mb ram intel pentium 4 3.2 ghz işlemcili bir bilgisayara tam 20 dakikada kurdum uydurma sdn

 41. SDN Okuru dedi ki:

  allah askina bi düşünün tamam bende kurdum REZALET HİÇ BİRŞEY ÇALIŞMIYOR fakat ve fakat CRYSIS ÇIKIP HEPİMİZİN AĞZININ SUYU akmaya başlayınca ya seve seve ya s… s…. vista alınacak eğer akıllının biri direct x 10 u XP ye port edemesse ki edemicek herkes vistaya geçecek bu iş böyle

 42. SDN Okuru dedi ki:

  vista….
  ilk duyduğumda, microsoftun sitesinde tanıtım resim ve yazılarını gördüğümde beni büyüleyen sistem
  üç boyutlu, şeffaf, hızlı, güvenli… SANDIĞIM sistem
  ulan üç boyut diye övdüğü aptalca şey sadece satfaları arka arkaya dizme efekti
  ben PARDUSumda masaüstünü küp gibi çeviriyorum, sayfalara efekt veriyorum, görünüm şeffaf, hatta istersem istediğim sayfayı istediğim şeffaflığa getiriyorum

  hızlı?
  en az 1Gb Ram ,çift çekirdek 3.2 işlemci,256 ekran kartı(üç boyut destekli) en az 40 gb boş disk alanı, ki bunlar vista için gerekli minimumu özellikler
  yaw bu özelliklerin olduğu bilgisayara hangi işletim sistemini kurarsan kur uçar o bilgisayar yaaa
  bu vistanın hızlı olması demek değil ki
  ama ben pardusumu 2.6 tek çekirdek işlemci,128 ekran kartı, 512 ram (2 tane 256 lık) 160 Gb harddisk ki bunun sadece 20 gb bölümünde pardus kurulu diğer bölümlerde bi de xp kurulu
  bu özelliklere sahip bi bilgisayarda kullanıyorum yanında da xp kullanıyorum kardeş kardeş geçiniyolar
  veeee
  pardusu en dandik bilgisayara kursan uçuyo
  5 gb boş disk alanı(10 gb önerilir)
  800 Mgz işlemci(1Ghz önerilir)
  128 Ram(256 önerilir)
  64 ekran kartı(128 önerilir)

  şimdi ben vistanın nesini sevip kuriiim
  yaw görünümü güzel diiicem ben cp ye tema kurdum vistadan daha güzel oldu
  vista gibi bi sistemi pc me sokmam
  belki ilerde (yamaları vistayı biraz olsun kullanışlı hale getirdiğinde) sadece oyun kurmak için vista home premium kurarım
  malum pardus linux olduğundan piyasadaki oyunlarında microsoft yalakası yazılımcıların sadece windows alttabanlı üretmesinden dolayı linux e oyun kalmıyo
  amaaaaa
  pardus daha doğrusu genel linux bilgisayarla ilgili herr ihtiyacınıza karşılık veriyo

 43. SDN Okuru dedi ki:

  valla bencede vistaya geçmek pek akıl karı değil 2 sene bekleyip auto patcher ın yama çıkarmasını bekleyelim derim zaten 2 seneye kadar bilgleri upg etmiş oluruz

 44. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft’un yeni bir ceo’ya, yeni bir felsefeye ve konseptini değiştirmeye ihtiyacı var yoksa yükselen açık kaynak kod rüzgarına gnu/linux’a karşı koyacak durumda değil. pardus’u deneyen, alışan bir daha geri dönmüyor. sırf bu bile microsoft’un ne kadar yanlış yolda olduğunu kanıtlar. bence donanım işine yönelsin. stabil, hızlı, olgun bir işletim sistemi yazmak microsoft’un boyunu aşmaya başladı. biraz pahalı olmasının yanında ürettiği donanımlar gerçekten çok harika.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  vistaya beni çeken tek şey directx 10… başka da bişey yok zaten…

 46. SDN Okuru dedi ki:

  hep derim teknılojiyi bir adım geriden takip edeceksin

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Bana kalırsa bütün bu skıkntıların hepsi gidecek çünkü yeni olduğundan eski aletler yani donanım gibi şeyler de eski onlarda gittikçe vistaya uygun hale gelecek

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Kurtuluş Linux dağıtımlarında… Özellikle Pardus ta… Korkmayın Pardus’u bir deneyin. 1 ay sonra windows un yüzüne bile bakmayacaksınız. Kullanan herkes bana katılacaktır. emin olun.. Bir de şu D3D sorunu olmasa.. O da zamanla. Hele bir yaygınlaşsın…

 49. SDN Okuru dedi ki:

  PARDUS hemen hemen herşey için yeterli, hatta ücretli olan birçok programın bedava versiyonunu da (yasal hemde) kurmak mumkun. Ancak microsoft onceki senelerde oldugu gibi program ve oyun ureticileri ile anlasip VISTA’ya uygun programlar-oyunlar cikarttirarak tekelciliğini konusturacak gibime geliyor. Zaman gosterecek.

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Hepınızın yorumunu okudumda içler acısı. sanki windows 98 olsun xp olsun ilk çıkığında sorunsuzdu demi. xp çıkıncada yok kardeşim 98 den şaşama dıyenler xp kullanır oldu. bu olay şimdi yaşanıyo bu seferde wista uzerınden. bak görceksinizi 1 yıl sonra herkes wista kullanır olcak. görceksiniz.

 51. SDN Okuru dedi ki:

  Buna para vereceğinize, pardus olmasa bile ubuntu, suse, mandriva gibi çeşitli linux dağıtımlarından birini kullanın. hem ücretsiz hem daha iyi ne virüs derdi var ne bişey. ben şu anda pardus kullanıyorum çok memnunum.

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar microsoftun bı ouynuna 4 kere düştük inşalllah bu sefer düşmeyeceğiz bu adamları zengiz ettiğimiz yeter artık. bizi istedekleri gibi kullanıyorlar bu işletim sistemleri sayesinde. yine de devam etmek istiyorsanız ???YORUMSUZ??? hadi pardusa geçelim

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Pardon biri bana pardusun neler vaadettiğini anlatabilir mi?

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim hoca çok övmüştü az kaldı yükleyecektim. tşkr

 55. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar inanirmisiniz bende su an vista ultimateyi kuruyordum inanki bu yazilar okudum ve karar verdim benim zaten xp media center var lisansli boss verin arkadaslkar hem ben daha once yukledim benim pc inanirmisiniz son model ama yinede ses kartimi tanimadi ses kartim realtek dernier model ben vistaya hic guvenlmedimisin dogrusu

 56. SDN Okuru dedi ki:

  ALINTI: “”Linux güvenli mi? ilginç. ben sadece linux server hackliyorum 🙂 alın mesela eski bir danimarka hatırası :DD

  ***** “”

  Bu başlığın altına uzunca yazı yazan Sevgili SDN okuru. Bazen insan anlatmak isteyip te anlatamaz ya… yani kelimeleri nasıl sıralayıp aktaracağını bilemez. Yani kelime hazinesi bunları anlatmaya yetmez. İşte benim öyle idi ve siz benim anlatmak, yazmak isteyip te yazamadıklarımı yazmışsınız. Tebrik ediyorum ve başarılarınızın devamını dilerim. Özellikle şu cümleniz çok hoşuma gitti:

  “arkadaşlar artık şu para vermeden bilgisayarı kullanayım düşüncesinden vazgeçelim. paran yoksa kullanmazsın paran varsa kullanırsın. bunun amerikanı türkü yok. haram haramdır. dinimiz müslüman olmayanın hakkını gaspedebilirsin demiyor!! bırak islamı hiç bir kültür haksız kazancı ve hırsızlıgı tasvip etmiyor. (cracker lere serialcilere ve kaçak program kullananlara duyrulur) otomobil alacak paran yoksa minibüse binersin. ulaşım özgürlüğü diye kimsenin arabasını çalmaya hakkın yok. ”
  Saygılarımla.

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba
  bu sitede iki yorumla karşılaştım. birisi neden geçmeli diğeri neden geçmemeli. ve bu konuyu böyle bir sitenin

  editorleri tarafından el atılınca ciddi bir konu oluyor. zira site köklü ve güzel bir site. Fakat ilk makalede

  övülen sistem ikinci makalede geçme sebebleri ile çelişen sonuçlara yer veriyor.

  ilk olarka şuna değinmek istiyorum. Editor Arkadaşlar yorumlarını yazarken sadece görsellik ve kullanıcı dostu ara

  yüzü ile yazılımı ele alarak yorumlar yazmışlar. Fiyat ve performanstan bahsederkende herhangi bir testten söz

  edilmiyor. karşılaştırmalı bir tablo , donanım özellikleri belirtilerek ulaşılan sonuçlara yer verilmeden yorum

  yapılmış. bence bu çok yanlış ve yanıltıcı. isim vermeme gerek yok ama donanım ve yazılım başarımı konusunda başlı

  başına bir site var ki bir çok kişi donanım almadan önce yada yeni çıkan bir donanım yada yazılım hakkında fikir

  edinmek için bu siteye bakıyor ve sonuçta gerçekten ikna olacağı bir sunumla karşılaşıyor.
  zira sitede söz konusu bir donanım ise donanımın denendiği bir kaç değişik sistem özellikleri ile birlikte veriliyor

  ve karşılaştırma sonuçları veri olarak sunuluyor. ayrıca emsali olan diğer donanımlar ile karşılaştırılıyor ve varsa

  bir önceki variantı ile arasındaki farklar hem teknik hemde kullanıcı düzeyinde anlatılıyor.

  Bu makalede bu şekilde hazırlanmalıydı. Editor arkadaşların bilgi seviyesini bilmiyorum ama bu yazılanlardan hiç hoş

  sonuçlar çıkarmadım.

  en önemlisi , uzmanlık gerektirerek yazılması gerekli konularda hatalı sonuçlara varılmış.

  Bilgisayar , Donanımı ve yazılımı ile bir bütündür. Bu yüzden hem yazılımcı hem donanımcı aynı zamanda elektronikten

  anlayan doğal olarakta bilgisayarı çok yönlü kullanan bir bilgisayar kullanıcısı olarak bunları yazmaya karar

  verdim.

  17 yıllık bir bilgisayar mazim var. ve bu 17 yılın tam 14 yılı her türlü donanım ve yazılım ile geçti. bilgisayar

  programcısıyım. mac dahil her tür bilgisayarın donanımı hakkında teknik bilgiyede sahibim ( ayrıca yüzlerce çevre

  birimi) sadece (LAN) Local Area değil (WAN) Wide Area NetworK ve MAN bilgisine sahipim. Uzak ve yakın bilgisayar

  yonetimine ait bir çok bilgiyede uzman düzeyde sahibim. Gerek linux gerekse windows sunucuları yönetebiliyorum.
  Micosoft Partner Programındayım ve microsoftun tüm ürünlerine lisanslı olarak sahibim . bu demek oluyor ki windows

  tabanlı işletim sistemleri ve yazılımların hepsi birinci elden elimden geçiyor ve bir donanımcı ve yazılımcı olarak

  hepsini deneme ve test etme şansına sahip oluyorum 🙂 Ayrıca 4 yıllık güzel sanatlar fakültesi mazimide sayarsak

  görsellik ve grafik konusundada epey bilgiye sahibim.

  Bunları niye mi yazdım

  1- Pascal ve basic tabanlı ( Borland Delphi, Visual basic başta olmak üzere) yeni teknoloji .net, bunların yanında

  unutulmaya yüz tutan fortran a kadar bir çok programlama diline hakim bir yazılım geliştirici

  2- NOVEL Netvare konusunda özellikle eğitim almış, sadece windows tabanlı değil linuxun lilo serverine kadar bir

  çok server i tanıyan

  3- tanınmış ve bazısı türkiyenin önde gelen bir kaç bilgisayar firmasının teknik servislerinde çalışmış

  4- web tasarım ve web yazılımından iyi düzeyde anlayan ( bunu hep bütün tutarlar ama web yazılımı ile tasarımı

  sonuçta bir yerde kesişsede ayrı şeylerdir)

  5- bilgisayar güvenliği konusunda uygulamalı (Hack, deface, suspend ) tecrübeleri olan

  6- Bilgisayardan ekmek yiyen 17 yıllık bir bilgisayar kullanıcısı

  birde böyle kişi vistayı eleştirsin istedim.

  başlayalım

  Madde 1-
  1) Çok pahalı
  Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim

  sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti

  ödeyebileceğinden şüphemiz var.

  cevap:
  XP professional kullananları ultimate değil bussines sürümü keser. çünkü Professionalı kullanaların ihtiyaç duydugu
  IIS (Internet information services) başta olmak üzere gelişmiş Ağ özellikleri Bussines sürümü ile veriliyor. denmiş.

  Fakat neden home değilde Professionaldan bahsedildiğini anlayamadım. zira ev kullanıcısı yada ofis kullanıcısı için
  vistanın en alt sürümü dahi yeterli. çünkü home editionun tüm özelliklerini barındırıyor. Hatta ağ konusunda (remote

  erişim başta olmak üzere) ofis ve ev kullanıcısı için gerekli yeteneklere sahip.

  xp Professional sürüm adı üzerinde profesyoneller için. NT tabanlı sistemlerden geçiş yapan kullanıcılara yonelik

  desek daha dogru olur. zira IIS yerine win98 de pws vardı ve yeterli gelecek düzeyde web geliştiricilerini tatmin

  ediyordu. xp de professional kullanıclar tamamen ayrılarak onların ihtiyaclarına cevap verecek bir variant

  oluşturuldu. ve ofis kullanıcısına fiyatta indirim yapılmış oldu. uzak yazdırma desteğinden internet sunucuya kadar

  normal ev ve ofis kullanıcılarının kullanmayacağı özellikler bu sürümle ayrıldı.

  Ultimate özelliklerini kullanacak bir kişi yada kuruluş için 400 usd yüksek bir rakam değil. bu sisteme benim gibi

  interaktif web ve yazılım geliştiriciler ve wide area yazılım kulanana büyük ölçekli firmalar ihtiyaç duyar. ( tek

  merkezden yönetilen çoklu yazılımlar,mail sunucu, uzak yazdırma desteği vs vs.) gibi. ev yada ofis kullanıcısı için

  pahalı derseniz ultimate zaten onlar için değil. Professional sürümün ağ özelliklerini kullanacak bir firma yada

  kişi içinde oldukça uygun bir fiyat.
  Ev ve ofis kullanıcısınınsa zaten ihtiyacı yok.

  Malesef ülkemizde XP professional service pack2 nin TR sürümü illegal olarak yayıldığı için kullanım oranı bu

  nedenle fazla.
  Ehh vistanın cracklenen sürümde yine Ultimate malesef. ( Bu madde ile ilgili kalan yorumu bu yüzden size

  bırakıyorum. Kim neyi kullanmalıydı , kim neyi niye kullanıyor. ultimate pahalı mı hangi sürüm kime gerekli)

  Hatırlatmadan geçemeyeceğim. Microsoft firmasının bu yazılımına binlerce yazılım ve donanım uzmanının katkısı

  oluyor.
  Bu insanlar bedava çalışmıyor ve üst düzeyde bilgi ve deneyime sahip yüksek ücretli insanlar. ve bu iş için devasa

  paralar harcanıyor. bugün çok gelişmiş bir muhasebe yada cari stok programının bile fiyatı ( ki işletim sistemi

  değil üzerinde konuştuğumuz bu işletim sisteminin kaynaklarını kullanarak çalışan program) fiyatı 1000 – 2000 YTL

  arasında. ve bu yazılımlar türkiye çapında satılıyor ve tek dilde. microsoft yazılımları dünyanın 4 tarafında

  değişik dillerde yazılıyor ve destek veriliyor) ayrıca her ülkenin ekonomik durumuna göre fiyat uygulamasını

  beklemek saçma olur. zira dünyanın her yerinde aynı fiyata satılıyor. Ayrıca çoklu kullanıcılar için indirimleri

  bazı işletim sistemleri içinde ( fiyatı yuksek olanlar için) kiralama politikaları var. Bugün bir yazılım yada

  donanım firması microsoft iş ortağı olup yıllık kira bedeli ödeyerek tüm programlarını çoklu lisans ile alıp

  kullanabiliyor.
  tek merkezli olmayan bir çok işlevi olan programların fiyatınıda düşünürsek yapılan yorum vahim.

  Konuyu basite indirgeyelim. Parası olan lüx bir araba alır ve içini istediği gibi donatır.
  Parası olmayan toplu taşıma aracına biner. Arac ticari araçsa aracı mecburen alır ve mecburen ihtiyacı kadar

  donatır.

  Bizim insanımız ne yapıyor. Arabaya binmek benim hakkım diyerek başkasının arabasını ve aracın diğer ekipmanını

  çalıyor . istisnalar kaideleri bozmasada çok ama çok fazla)
  Burada söz konusu araba işleti sistemi içini donattıgımız şeylerse programlar.
  Ayrıca neredeyse tamamı müslüman bir ülkenin insanı kaçak yazılımı hiç kullanamamalı. aslında islamlada alakası yok.

  hiç bir toplum ve kültür hırsızlığı hoş karşılamaz. elin amerikanı demekte savunma değildir. gerek dinimiz gerekse

  kültürümüz başkasının malını çalmayı helal etmiyor. Yazılım yazanın malıdır. ve onu kaçak kullanmak hırsızlıktır.

  bunun başka açıklaması ve savunması yoktur. mesela ben evimin ekmeğini program yazarak sağlıyorum. kimse benim ekmek

  teknemi çalmak için bana bahane sunamaz.

  sonuç.

  bence sürüm konusunda microsoftun kendi sitesinde bile yayınladıgı hangi sürüm ne için tablosunu buraya koymasanızda

  en azından link verebilirdiniz. ve 400 usd yi koca işletim sistemi için pahalı görmemeliydiniz. Alternatif işletim

  sistemlerininde oldugunu düşünürsek fiyat oldukça uygun.

  Madde 2-

  2) Her program çalışmıyor
  Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının

  yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

  cevap:
  Bu vista’nın suçu değildir. Zira söz konusu programların firmaları sinyalleri yıllar önce verilen geçişini yapmaları

  gerekirdi.
  ( ki bu microsoftada değil donanımların gelişmesine bağlı bir olaydır. 64 bit teknolojisi ve netframework

  teknolojisi)
  microsofta gelişmeleri takip ederek yeni donanım teknolojisine uygun yeni işletim sistemi yazma ihtiyacı duymuş.
  ayrıca kullanılan yazılımların yeni sürümlerinin neredeyse tamamı sitelerde var. orjinal program sahiplerininde

  bunları dilediği zaman update etme hakkı. konu yine kaçak yazılıma geliyor aslında. ehh. birisinin cracklemesini

  beklemeyin çalışmıyor dediğiniz programın orjinalini alın. son sürüm olupta çalışmayan yazılımlar içinde microsofta

  değil çalıştıramadıgınız programın yada donanım üreticisine başvurun. en kısa zamanda çözüm üretecekler yada söz

  konusu donanım yada yazılımın desteğinin zaten falanca yıldan itibaren olmadıgını açıkladıklarını belge ile size

  sunacaklardır ( kullandığım DVR capture kartlarının bazıları buna örnek. adamlar 2004 yılında sonra destek

  vermeyeceklerini açıklamışlar ve yeni donanıma geçiş yapmalarını istemişler)

  Ayrıca bazı programlarda “bu bir win32 uygulaması değil” uyarısını alırsınız. bu programlar 16 bit programlardır.
  bu bir eksiklik değil zamanı geçmiş bir yazılımı yuklemenin sonucudur. bu program halen satılıyor ve destei varsa

  mutlaka yeni sürümü yada emsali program vardır. elbette bunu yazan kişi bunun için para isteme hakkına sahip. zira

  bir emek veriyor.

  3-) Sürücü desteği
  Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi

  sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı

  gerçeğini unutmamak gerekiyor. Ãœyelerimizden Undersel-2003’ün şikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon

  markalarından biri olan Nokia’yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanında kullandığı fotoğraf

  makinası ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesi bizim için yeterli oldu.

  cevap

  2. maddedeki açıklamam aynı zamanda bu sorunun cevabı.
  kaldıki milyonlara ifade edebileceğimiz sayıda yonga var. mcrosoftun verdiği sürücü desteği azımsanmayacak kadar çok

  ( yüzlerce donanım ve cevre birimi değişik yapılara ve bunlarda değişik yonga sete sahip ve bunların bile

  variantları var)

  microsoft sadece o güne kadar çıkmış olan chip e yapılandırma dosyası yazabilir. icat edilmemiş bir sete bile çözüm

  bulmaya çalışıyor. generic chip olarak tanına bir çok sürücü buna örnektir. ama bunlar donanımın kendi yapılandırma

  dosyası olmadan verim veremez. bunlarda donanım üreticisinin sorumlulugundadır. donanım üreticisi isterse sadece mac

  yada linux içinde donanım yapabilir. windows kullanıyorsanız ona uygun yazılım ve donanımınız olması gerekir.

  4-4) Performansı yerlerde
  Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak,

  neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50

  milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını

  ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

  cevap

  Bu bir editorun yapacağı en son yorum olmalıydı 🙂
  kendimden örnek vereyim. eski bir barcode yazılımım vardı ve ilk sürümün exe dosyası sadece 45 kb ti. şimdi 700 kb

  den fazla ( aspack ile sıkıştırılmış hali)
  ee tabi ilk sürümü ile şimdiki sürümünün özellikleri ile arada dağlar kadar fark var.
  bu konuda işletim sistemlerinin bel kemiği olan kernel çekirdeğinden anlayan birisi bir yorum yazmak istese eminim

  buna cevap yazmaya bile erinirdi 🙂 işletim sistemi bile önemli değil bu konu için. gelişen her yazılımın kodu

  elbette çoğalır.
  win95 ile vistayı nasıl kıyaslayabilirsiniz ? aynı çekirdekten gelse bile bahsedilen kodun bununla uzaktan yakından

  alakası yok zaten.
  (bu makledeki tek veri içeren kıyaslama bu ve oldukça komik)

  5) Pahalı donanımlar
  Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir

  işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

  Cevap
  Teknoloji gelişiyor. bırakın bilgisayarı bir ipod ile kasetli teybi kıyaslayabilir misiniz. aradaki fiyat farkı ne

  kadar bi düşünelim??
  HDD kapasitesi artacak? ram artacak, işlemci büyüyecek ama işletim sistemi büyümeyecek. bu konu xp ilk geldiğindede

  söz konusu olmuştu. hantal demişlerdi. şimdi nedense kimse hantal demiyor? çünkü biz 124 hacı murata modifiye

  yaparak porshe elde etmeye çalışan bir toplumuz. teknolojik gelişmeyi durduralım o zaman. 64bit gelmesin. hatta 32

  bit teknolojiyide toplatalım piyasadan 16 bite dönelim. ne dersiniz? DVD ler aynen çöpe tabi. 3 boyutlu oyunlarda.

  daha görsel, daha işlevsel olan herşey elbette daha fazla özellik isteyecektir. win98 kurulumu şu anda basit bir

  flashdiske sığar. Ham program yuklenmemiş bir wista 9gb tutuyor. ve o begenilen özellikler, yeni araç ve programlar

  arttıkça gereksinim artıyor.

  6) Güvenlik ellere emanet
  Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından

  kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti

  bırakıyor.

  vista mevcut en güvenli sistem. linuxun güvenirliği konusunda bir kıyaslama isterseniz ***** sitesinden hack

  mirorlarına bakıp hacklenen linux sistem listelerine göz atabilirsiniz. zaten bu güvenlik konusu işletim sisteminden

  önce o sistemi kullanan kullanıcının veya sistem yoneticisinin bilg eksikliğinden kaynaklanır.

  ayrıca hacklenmeyecek bir sistem yoktur. zaten işletim sistemlerini, bilgisayalrarı diğer elektronik aletlerden

  ayıran en büyük özellik müdahele edilebilme ve ekleme yapabilme özelliği. bunu fazla anlatmayacağım. programcılık ve

  elektronik bilgisi gerektiren bir ***** yazılım geliştirici ve güvenlikçi bu konuyu bilir. interente girişi olan

  hiç bir sistem güvenli değildir. düzenlenebilir hiç bir programda güvenli değildir. (windows programları dışarıdan

  müdaheleye ve yonetmeye açık yapıya sahiptir. bir cracker bekçi program kullanarak engellemenin yapıldıgı satıra

  ulaşır ve bu kodun çalışmasını yine windowsun mecburi yonu olan program mantıgı ile engeller)

  en iyi korunan program bile cracklenebilir.

  virüslerde kötü amaçlı programlardır. virüs yazımını engelleyemezsiniz. bunu engellemeniz için kapalı bellek

  kullnmanız gerekir. yeni program yuklenmeyen üzerindeki işlem hep sabit kalan bir yazılımı kim nasıl kullanacak?

  biraz bilgi ve tecrübe ile bilgisayara virüs, spy bulaşmasını engellemek daha akıllıca.

  ayrıca onlaca dosya ve kod içeren bir sistemi brakında kul yapısı eksikleri olsun. linux ve variantlarında sanki hiç

  mi bug yok. o zaman programların yeni sürümü çıkmazdı. sadece windowsun değil bütün sistemlerin ve programların

  yamaları var. bir yeri bulup kapatsanız bile bir yerlerde bir açık mutlaka çıkar.

  7) Akıllı olmayan güvenlik
  Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin

  güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak

  istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

  windows “akıllı olmayan kullanıcı” için çözüm üretmiş. olay bu. zaten windowsu sevdiren basitliği ve herkesin rahat

  kullanabilmesi. ehh. herkes ileri düzey ilgisayar öğrenirse. okuma yazma öğrenen çocuga bu bilgiler hayat bilgisi

  gibi verili adı soyadı gibi herşey öğretilirse bunları yazmaya gerke kalmaz.

  ben bile yazdıgım programlarda” program kapatılıyor emin misiniz” uyarısı koyuyorum 🙂 adam pencere kapatmak istemiş

  olsa bile. konsolda komut yazılan işletim sistemleri ve bir zamanlar dos ekranında bir kaç klasör ekranına ulaşmak

  dosa silmek için bir sürü satır yazmak gerektiği hatırlanırsa bir uyarıya tıklamak zor olmamalı. ehh. hem

  sistemlerin gelişmesine karşı tutum hemde gelişen yazılıma mudahele var bu makalede.

  ayrıca windows kendi yazılımlarını kurarken diye bir olay yok. yukleme paketi bir programı kurmak için ihtiyactır.

  kurulum dosyalarını zip li olarka alıp , her dosyayı ihtiyac olan klasöre elle tek tek kopyalayıp, ocx ve reg

  kayıtlarını manuel yapmak çözüm olabilir ( ne çözüm ama)

  install shiled i sadece microsoft yazılımları değil bir çok program kurulurken kullanıyor. ayrıca diğer programlarda

  windowsun dll vs kütük dosyalarını kullanrak çalışıyor. bu durumda bir makine gelen paketin windows paketi mi

  oldugunu ayırt edemeyebilir. yada kötü niyetli bir kişi programı windows paketi gibi gösterebilir.
  bir butona tıklamak işkence değil güvenlik. bu uyarıların hepsi işletim sistemi içinde kapatılacak yerlere sahip.

  mesela xp nin güvenlik balonları için aynı şey söyleniyordu. kimse gözünün önündeki güvenlik uyarılarını değiştirin

  yazısına tıklamadan konuşuyordu. o zaman insanlar kendini geliştirsin. windowsun hiç uğranmayan yonetimsel

  araçlarını bir açsın baksın. neleri neleri yapabildiklerini görsünler.

  buraya kadar olan kısmı yayınlanırsa kalanınıda yazacağım.

  iyi günler.

 58. SDN Okuru dedi ki:

  :)) yukarıda linux guvenliği ile başlayan yazıyı yazan kişiyim. interente bağlı hiç bir bilgisayarın güvenli olmadığına dair yazı yani.

  şimdi ben editor arkadaşlara bu ne pehriz bu ne lahana turşusu diyorum. lütfen aşağıdaki linke herkez baksın. bir tutarsızlık görünmüyor mu :)))

  *****

  ben en iyisi bu konu hakkında bir makale yazıp bu haberin çıkış noktası olan buraya da yayınlayayım. zira bu haber telif hakları ( bir yazı ve araştırma dahi olsa telik söz konusudur ) hiçe sayılara bir çok siteye copy paste yapılmış ve yanlış bilgilendirmeler içeriyor.

  teşekkürler.

 59. SDN Okuru dedi ki:

  Bana göre vista gerçekten harika bu kadar yaygaranın bi anlamı yoq. Vista her ne kadarda ağır densede benim şu ana kadar kullandığım en ii bellek yöneticisinede vista sahip. Yani oturaklı ve gayetde güvenilir bir işletim sistemi olan vistaya 600 $ gene değer isterse o rakam 1000$ ları bulsun bende bir yazılım şirketinde çalışıyorum ve bir yazılım çıkarmanın ne kadar masraflı ve zor olduğunu biliorum. Bill Gates gibi insanlarıda övüyorum bu kadar güzel işletim sistemleri çıkardıqları için. walla şu an bill gatesin çıkardığı vistayı kötülüyoruz ama bill gates olmasaydı şu an bu bilgisayarlarla tanışmaıycaqtıq bile yanılıyormuyum her neyse :P. ben vistayı şu anda kullanıyorum harika bir işletim sistemi bu işletim sisteminin arkasından bööle konuşanlarıda inandırıcı bulmayın arkadaşlar biras ileriye dönük bakın diorum

 60. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus ve beryl diyorum. sanırım vistayı gelistirenler 3B olarak dusunme sorunu yasıyorlarmıs beryli gorunce aeronun ne anlamı var dedim :))

  Bence vista hikaye suan icin… belki 2-3 sene sona bi dusunurum 😀 hem 400 $ bi isletim sistemine verecek kadar bunamadım henuz 🙂 onun yerine gider bi 250 $ a kendime bi ekran kartı yada o paraya anakart+cpu alır keyfimi surerim..
  Belki ilginc tek bisey war oda usb bellekleri sistemi hızlandırmak icin kullanmaları… hepsi bu.

 61. SDN Okuru dedi ki:

  Vista yı buugn kurdum görsellik olara diycek laf yok ama diğer arkadaşların dedği gibi şyazılım olsun driver olsun sorun yaşı***** az – seen lazım daha. Anca o zamana kadar bütün taşlar yerine ***** damlar yapmış yani bide hakkını vermek lazım… lafım yok güzel ama zaman lazım…

 62. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Ben vista kurdum ve 3 gündür kullanıyorum. 1gb ram ve amd athl. 3200 kullanıyorum ayrıca vistayı da D harddiskine kurdum yani şuan hem xp hem de vista kullanıyorum. birkere vista için üstün bilgisayar gerek diyen arkadaşlara hiç katılmıyorum. pc yi hiç ksmadı hatta pc içi işlemlerde ve program kurulumlarında daha hızlı oldugunuda söyleyebilirim. Yorum yaparken görselliğe para vermeyin diyen arkadaşların hangisi görselliğe önem vermiyor merak ediyorum. Yeni çıkmış bir işletim sistemini program yönünden eleştirmekde saçma zamanla hepsi olur benim gibi yapın ikisini birden kurun kullanın onda yapamadığınızı diğerinde kullanın.. oyun çalışmıyo diyen arkadaşlra birkaç örnek oyun söyleyim NFS Carbon, Winning Eleven 9 ve Fifa 2007 oynuyorum hiçbir problem yok… Ben derim ki şans verin kullanın deneyin Ondan sonra eleştirinizi yapın… Linüx işletim sistemi deneme şansım olmadı Windows dan daha iyi oldugu da söyleniyorum ama güvenlik açısından iyi demeyin çünkü o da windows kadar kullanıcıya ve popülariteye sahip olsaydı emin olun onunda hacker i ve virüsü çok olurdu… vista kurmak kesinlikle uzun sürmüyor ben kurdum xp den daha az zaman aldı yaklaşık 40 dk civarı… sistemdeki driverların çogunu kendi tanıdı ama zaten Asus anakart ve ati ekran kartı kullanıyosanız herhangi bir problem yaşamazsınız. size tavsiyem deneyin eleştirin derim. ayrıca çogu arkadaş xp den memnun oldugunu söylemiş vista yapı olarak xp ile aynı görsellik olarak çok daha iyi ve kaliteli… Teşekkürler

 63. SDN Okuru dedi ki:

  Linux güvenli mi? ilginç. ben sadece linux server hackliyorum 🙂 alın mesela eski bir danimarka hatırası :DD

  *****

  arkadaşlar. internete girişi olan hiç bir sistem güvenli değildir. mutlaka biryerden girilir. doğal olarak yamanır farkedilince. ileri düzey bir hacker zaten girilir girilmez tartışmasını yapmaz. en son çare derler , yazar exploidini yine girer. bunu microsoftu savunmak için söylemiyorum. microsoft önce fiyat politikasını düzeltmeli. dünyanın her köşesine sattığı sistem bu kadar pahalı olmamalı. birde sorun aslında bilgisayarı bilgisayar gibi kullanmamamızdan kaynaklanıyor.
  oyun oynayacaksan playstation al. film izleyeceksen dvd player. destekliyor sistem diye herşeyi yuklersen değil microsoft kimse çözüm olamaz.

  ben yazılım geliştiriciyim. istedimki linuxta çalışan programlar yazıp satayım. ama kimsenin kullanmadığı bir işletim sistemi üzerinde yazılım geliştirip sonrada onu nasıl satacağımı düşünüyorum. olayın yönü ve boyutu çok. siz bilgisayarı eğlence keyif birazda iş için kullanıyorsunuz. bizlerde sizin için o programları yazıyoruz. ama iş bunun bedelini ödemeye gelince kimseden ses yok. ayrıca microsoft tanıtıyorki satıyor. pardusu BT ile ilgilenmeyen kaç kiş ibiliyor. bırakın pardusu yılların RedHat ını ne bileyim mandrakesini. millet halen hantal MSSQL SAERVER üzerine program geliştirip satıyorsa sebebi var. Kaç profesyonel program MYSQL kullanıyor? DESTEK BULUNMAYACAK CALINAMAYACAK KAPIYA KIMSE İŞİNİ TESLİM EDEMEZ. arkadaşlar artık şu para vermeden bilgisayarı kullanayım düşüncesinden vazgeçelim. paran yoksa kullanmazsın paran varsa kullanırsın. bunun amerikanı türkü yok. haram haramdır. dinimiz müslüman olmayanın hakkını gaspedebilirsin demiyor!! bırak islamı hiç bir kültür haksız kazancı ve hırsızlıgı tasvip etmiyor. (cracker lere serialcilere ve kaçak program kullananlara duyrulur) otomobil alacak paran yoksa minibüse binersin. ulaşım özgürlüğü diye kimsenin arabasını çalmaya hakkın yok. 4 programım crackendi ve piyasada. kıranada kullananada haram ettim. yetmedi başı sıkışıp data kaybedenler destek alması gerekenede bedelini fazlasıyla ödemek istese bile destek vermiyor ve programımı satmıyorum. çünkü ben evimin geçimini bu yazdığım programlarla sağlıyorum.

  vista 5 yıl sonra xp gibi tutulacak mı? bu bizlerin elinde. 5 yıl vistaya alışacağız diye uğraşacağımıza pardusa alışmak için uğraşırsan gerek kalmaz. ama microsoft zaten böyle güçlendi. “hazırcı , kolay, elin soğuk sudan soğuk suya sokmadan bilgisayar kullan”
  arkadaş birde çekinmeden konsolda kod yazmam gerekiyor diyor. elbet yazacaksın. elbet o kadar öğreneceksin. biz yazılım geliştiricilerin günahı ne beynimize o kadar bilgiyi *****

  6 -7 sene önce bir site yapar 2 ay parasını yerdim. şimdi çocuklar bile tek satır kodlama bilmeden site yapıyor. 100 liraya satıyor. maksat eğlence hobi. mesleği ayak altına aldılar resmen. herkes cerrah olup ameliyat yapıyor artık. bilgisayarlar lego ya döndü. kimseninde dur diyeceği yok işlerine geliyor.
  mesela donanım üreticileri elbet microsofta destek verir. adam yeni model üretip pahalı pahalı satacak. elbet herkes windows öğrenmek zorunda kalıyor. bugün devlet kuruluşları bile eğitimlerinde ms baş köşede. çünkü ms ona göre politika izliyor. ücretsiz bilgisayar yazılım vs veriyor. hangi okulda bilgisayar dersinde linux kullanılıyor. hangi okulun ( ilköğretim , lise) laboratuvarında başka işletim sistemi öğretiliyor.

  ya tamam geçtim işletim sistemini gerekli vazgeçilmez yazılımlar. bak ben yazılım geliştirici oldugum halde office için sun systemin yazılımını kullanıyorum. open office. bedava. al bunu kullan kardeşim sende. ms officenin yaptıgı her işi yapıyor. microsoft bil bilgisayar işletim sisteminin vazgeçilmezi olan office aracını bile parayla satıyorsa ehh bişey demeyin artık. adam para kazanmak için kurmuş koca şirketi. hayır için değil.
  neyse çok uzattım.

  kısacası 15 maddenin 15 ide geçersiz.
  yeni bir amdde ekleyelim.

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Geçmek için bir kaç basit neden olabilir ama geçmemek için 100lerce neden var. En başta yazıda da yer aldığı gibi Donanım sorunları isnası canından bezdiriyor. Gerçi tüm tüm Wlerde standart. 32 bitlik ver XP ile sadece görünüm olarak farklılık gösterdi bende. 4gb olan Rami görmemeye devam. 64b elimde yok. Delphi ile sorun veriyor. Normal programların çoğunu doğru dürüst çalıştırmıyor… Ben ilk yüklediğimde çok hoşuma gitmişti ama 2.günün XP yeniden yükledim üstüne bir Vista TRs pack yükledim aslanlar gibi oldu 😀

 65. SDN Okuru dedi ki:

  pardus ta oyun oynanabiliyor, oynanamıyor diye bir şey yok ama windows oyunlarının hepsini oynayamıyorsunuz(ki zaten bu çok normal pardus oyununu windows a tanıtıp kurun da göreyim). ama 400 dolar gibi bir ücrette ödemiyorsunuz ki beryl kurarak vista dan daha güzel bir görünüme ve bir çok efekte sahip olabiliyorsunuz. yani boş verin microsoftun yeni zımbırtısını açık kaynağa, pardus a gelin!!

 66. SDN Okuru dedi ki:

  vistada deepfreeze yapabilecekmiyim arkadaşlar bilen varsa lütfeh
  kenanoran@*****

 67. SDN Okuru dedi ki:

  en az 2 sene bekleyin arkadaşlar çok itici özellikleri var 😛

 68. SDN Okuru dedi ki:

  yazıyı yazan arkadaşa yazdıkları için teşekkü***** ben ona bir kaç konuda katılmı***** derseniz zamanında windows xp de bu şekilde ağır eleştiriler almıştı.bu arada örnek verdiğin işletim sistemleri iyi güzel de bunlar kesinlikle kırılamaz güvenlik açığı yakalanamaz diye bişey sözkonusu dahi ***** kadar microsoft işletim sistemleri kullanan arkadaşlara ***** saatten sonra kalkıp arkadaşın bahsettiği yok pardusmuş yok mac ox muş yok linux muş sakın kullanmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin çünkü hiçbiri ne kadar güvenli olurlarsa olsunlar microsoft işletim sistemleri kadar pratik kullanıcı arayüzüne sahip değ***** bu da neden bu denli az kullanıldıkları da ***** o kadar tutulan program olsa lisansı ücretsiz olur ***** var mantık var göz var nizam var yıllarca microsoft işletim sistemi ile yatıp kalkan arkadaşlar şimdi linux mac ox veya pardus a mı geç***** kaybeden geç***** mı aranızda microsoft işletim sistemlerinden daha pratik bir işletim sistemi kullanıyorum ***** bu sayı elle gösterilecek kadar ***** an elimde windows vista ultimate var ve ben bu işletim sistemini test ***** böyle bir karalama yazısı yazılmış ben de bir yorum ekleyeyim ***** 4×4 lük olmasa bile en azından xp den daha ***** konusunda da bir sözüm ***** düşünün bundan 2 sene önce 2.8,3.0,3.2 Ghz lik işlemciler bilgisayar dünyasının en kral iş***** an core duo 2 ler çıktı bir anda gözle bunun üzerine yoğunlaştı.Arkadaşlar bilmeyen varsa öğrensin geçen gün gazetede Intel firmasının 50 çekirdekli işlemcilerin alt tabanını oluşturacak chipsetleri ürettiğini ***** yakın zamanda core duo 2 ler de tarih olacak (Haziran veya Temmuz gibi).Intel firması parantez içindeki aylarda 4 çekirdekli işlemcileri 800-1000 $ + kdv den piyasaya sürmeyi planlıyormuş.yani 50 çekirdekli işlemciler çok değil 10 yıl sonra hayatımızdaki yerlerini ***** firması 10 yıl önceki teknolojiyi insanlığa sunuyor şu ***** sonuç olarak elbette konu bu işeltim sistemine masraftan geçiyor ama şöyle ki teknolojiye yetişmek imkansız değil ama mümkün gibi de gözükmü***** bilgisayarımın özelliklerini yazayım da kararı siz verin nasıl kurulabildiği ile ilgili

  Intel PIV 3.06 Dual Core işlemci (Core Duo 2 falan değil..
  Gigabyte 915 Series Dual Core Anakart + 10/100/1000 Mbit Lan + VGA + Ses
  256 Mb/128 bit Ati X550 Ekran kartı
  1 Gb. Hi-Level DDR 2 Ram
  250 Gb. Samsung Harddisc

  Ben bu makinaya kurdum…Ve herhangi bir şekilde de bilgisayarı kasmıyor… Artı Windows xp tüm görsel öğeleriyle birlikte Ram’den ilk kurulduğunda 128-196 Mb. harcı***** Vista nın tırnağı ***** ise ilk kurulduğunda 350-410 ***** harcıyo…Yani Sağda solda kulaktan dolma 600 Mb. harcıyor diye bahsedilen Aero arayüzü de dahil toplam harcadığı ram miktarı bu…350-410 mb ram…

 69. SDN Okuru dedi ki:

  vista bence mükemmel böyle söyleyenler yanılıyorlar

 70. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kurdum güzel bişeye benziyo ama biraz daha beklemeliyiz bence

 71. SDN Okuru dedi ki:

  1 sene sonra göreyim hepinizi teker teker geçiceksiniz vistaya bazı arkadaşlar pardus falan demiş iyi güzelde oyun oynayabiliyomusunuz hayır o kadar önemli değilse oyun oynamayacaksam pardusu kullanırım ama bir program yüklemem gerektiğinde 2 saat nette onun nasıl yapıldığını araştırmam bir sorun çıktığı zaman kodlama girmem gerektiğini biliyorum. Ãœzerine bu kadar gidilen bir program ve heryerde kullanılan bir program başarılıdr. Birde mac osx kullanıcıları sizde oyun oynayabiliyormusunuz hayır her programı yükleyebiliyomusunuz hayır divx desteği tammı hayır . Yani şunu belirteyim aslında kendimizi kandırıyoruz.

 72. SDN Okuru dedi ki:

  Ben ubuntu yu tavsiye ederim

 73. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar üç boyutlu işletim sistemi var ya, Kanadalı sun firmasının çıkardığı hani. SDN de tanıtımı yapıldı, youtube den izledim. Onu nereden bulabilirim, ayrıca kaç paradır, oyun oynayabilirmiyim, her türlü donanımı takabilirmiyim, bana bu konuda yeterli bilgi alabileceğim bir link verecek olan ya da anlatacak olan varmı? Yardımcı olana da olmayana da teşekkür ederim 🙂

 74. SDN Okuru dedi ki:

  Sistemimde (optreron 170 , 1 gig ram 2xsata2 raid0) XP Pro ve Vista Ultimate beraber kullan1yorum .. Vista, XP’ye göre görselik olarak harika, islevsel olarakta vista daha iyi ama oyun oynanacaksa ramlarin en az 2 gb olmas1 laz1m geliyormuss.. bu aralar bir de linux kurup denemek istiyordum xgl destekli ubuntu düsünüyorum asagidaki link te vista aero ya karslilik gelen 3D efekt lerini iceren video var yorumlarinizi bekliyorum ..

 75. SDN Okuru dedi ki:

  En azından 1 sene beklemek gerekir daha bir sürü açığı var…

 76. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün, olmadı yarın pardustayım… 😉

 77. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaşlar Vista’yı, XP yi, Pardus’u boşverin ya bunlar tam bir donanım canavarı. Hala bir çok program XP de bile çalışmıyor. Pardus deseniz o da öyle, henüz tam mükemmel olamadı. Bence en mükemmel yazılım Windows ME Türkçe, 64 ***** bile koçlar gibi çalışıyor, bütün USB tak çalıştır aygıtları tanıyor ve yüklüyor, adeta uçuyor, ben yıllardır kullanıyorum, koçlar gibi çalışıyor, bence en mükemmel işletim sistemi.

 78. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus en iii si(:D)

 79. SDN Okuru dedi ki:

  Böyleyiz işte biz;
  Bir zamanlar XP çıktığında bazıları vay XP de neymiş diyim 98’e 2000’e devam ediyorlardı. Kardaşım bu Microsoft da geri zekalı değil elbet. Ben Microsoftçu değilim ama tükürdüğümüzü yalayacağımızı şimdiden söyleyeyim:
  Bakın kehanete 5 yıl sonra Vista’ya da herkes alışacak. hatta XP eskimiş olacağından herşey Vista’ya uygun olmaya başlayacak. Şimdi 98 ne durumdaysa aynen öyle olacak XP.
  Kimse Vista yerine XP demesin. Ama Microsoft yerine Linux denirse Amenna.

 80. SDN Okuru dedi ki:

  Vistanın en güzel yanı ilk kurulumla birlikte karşınıza gelen cafcaflı masa üstü onun dışında makyajlı xp den başka bir şey değil xp de sorunsuzca kullandığım çoğu program vistada hata verdi hata vermeyi bırakın vistann kendi iç dinamiklerindede aksamaya yol açıp durup dururken hata pencereleri açılmaya başladı öyleki divx videolrımı sakladığım klasörü açtığımda bile bu aptal hata mesajları karşıma çıkmaya başladı .
  durum böyle olunca xp cd sini taktığım gibi format şu anda emektar xp ile yola devam .
  bencede vista microsoft için kocaman bir hayal kırıklığı olacaktır vede olduda!!
  pahalı olmasından yakınmıyorum çünkü bu güne kadar hiç bir microsoft işletim sistemine para vermedim çıktığı gibi vistayıda delik deşik ettim büyük bir zevkle amerikan para öğütme mekanizmasınla dalga geçmek çok hoştu doğrusu atılıp tutulan bunca güvenlik palavrasına rağmen.
  sözün kısası
  vistayı KURDUM KIRDIM VEDE ÇÖPE ATTIM

 81. SDN Okuru dedi ki:

  İnanılmaz yorumlar ve işte Muhteşem bilirler… Herbiri birinden deha, hatta bazıları da teknisyen. denemiş, biliyor ya.. Wallahi brawo. Microsoftun windows’u olsun, sun’un solaris i olsun, linux’un açık kaynak kodları olsun, Apple mac. olsun… Bunu yapan, bunları yazan bir ordu var. Hepsi emek veriyor. Gece gündüz çalışıyor. Sonra da bir ürün vücuda getiriyorlar. E tabi eksikleri olacak. Bu adamlar yaratıcı değil ki mükemmel yapsın her şeyi. İNSAN bunlar! Sorunları da zaman içinde çözecekler tabii ki. Kaldı ki dünyada en çok kullanılan ürün olan windows. Ve hemen herkes, bilsin, bilmesin bu ürüne saldırı yapmaya çalışıyor. Dünyada Mac. ile bu kadar uğraşılsa onun da içine ederlerdi. Kaldı ki linux’un sorunsuz, virus barındırmayacağını söyleyen arkadaşlara da sözüm şu: EMİN MİSİNİZ? YA GERÇEKTEN BİLECEKSİNİZ, YA DA BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAYACAKSINIZ!
  Ve oturduğu yerde eleştirip duranlar. Koccaman AFERİN.

 82. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da ne ya

 83. SDN Okuru dedi ki:

  XP de iyiydi ama gelişmek güzel 🙂

 84. SDN Okuru dedi ki:

  servis bile beçeremedi,

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Yaksu modemımın de driver ı olsa VisTa bir harika bence… YAKSU MODEM ALMAYIN ARKADASLAR….

 86. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bilgisayar teknisyeni olarak vistayı önermiyorum arkadaşlar. 3 gün önce 15 tane vista lisanslı bilgisayar sattık ama programları kurmak tam bir eziyet her setup çalıştırmamda bir uyarı veya işletim sitemine uyum göstermiyor çalışmıyor. Yazcı gibi cihaz ları tanıtmak büyük bir sıkıntı ben başımdan geçeni anlattım size karar vermesi kaldı!!!…

 87. SDN Okuru dedi ki:

  Evet aynen katılıyorum hem yavaş hemde çok yer kaplıyoo gerçi bunlar birbirine bağlantılı ama
  işletim sistemini kurmak için sisteminizinde iyi olması lazım

 88. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni bir laptop aldım vistaya ücretsiz geçiş
  hakkımı kullancaktım son anda vazgeçtim.
  Burada arkadaşlar daha profesyonel bilgiler yazmalı bu yazılanlara göre karar vermek zor.
  Benim fikrimde şu anda xp ye devam.

 89. SDN Okuru dedi ki:

  Vista windowsun en büyük hayal kırıklığı olarak tarihteki yerini alacak uzun süredir windows kullanıyorum vistanın betasınıda kullandım hiç bir numarası yok zaten gereken her programı kendimiz yükledigimizdede aynısı oluyor.

 90. SDN Okuru dedi ki:

  Vista bencede kötü ama şirketler hemen vistalı pc ler çıkarmaya başladı. Sanki bi şey. Vistaya geçmiyecem. Zaten o kadar param da yok. XPciyim.

 91. SDN Okuru dedi ki:

  Linux tabanlı cretsiz os leri deneyin ms de takılı kalmayın arkadaşlar 🙂

 92. SDN Okuru dedi ki:

  Bence vistayı çıkarmadan önce üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyordu ve aslında yeni bi işletim sistemi olduğu için bu tip haberlerin çıkması çok doğal ama vistaya geçmek için uzun zaman bekleyip yani bi pc ile vistaya geçmek daha ii

 93. SDN Okuru dedi ki:

  Vista kullanmamak için bir nedenim var yeterli zaten ben 400 dolar veremem 🙂

 94. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de arkadaşlar linux ve pardus

 95. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten butün işlerimizi XP ile yapabilirken görüntüye aldanıp daha güçlü ama işimize yaramayan Vista’ya geçmek pek akıl işi olmaz.

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Açıklamanız için sizi tebrik ederim umarım herkes anlamıştır aslında windows vista nın bi işe yaramadığını

 97. SDN Okuru dedi ki:

  Vista süper olmayabilir ama “Vista’ya laf at ve popüler ol!” yaklaşımı da yanlış… Yorum yapmadan önce yetkinliğinizi, bilginizi ve güvenilirliğinizi göz önüne almalısınız.

 98. SDN Okuru dedi ki:

  🙂 işte gördük vistayıda en iyisi xp de kalmak… ya da pardus’a da gecebiliriz..:) yazı için çok teşekkürler…

 99. SDN Okuru dedi ki:

  İlk defa yorumlara objektif bakan ve kendi ile batrışık bir editör görüyorum
  TÃœRKİYENİN ihtiyacıda bu sanırım editör ü siyasette de görmek isterim
  ben de copy kullanıyorum zaten sömürüle sömürüle bir deri bir kemik kaldık çok parası olan gaz vermekten se banada lisans alsın görelim

 100. SDN Okuru dedi ki:

  PARDUS BİZİM İCİN bedava kullan kardesim

 101. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun

 102. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle hepsi doğru ben vista kurdum ve fark ettiğim bir çok sorundan en canımı sıkan kesinlikle mozillanın sitesinden firefoxu ve ve mozillanın mail programını download ettirmemesi ve daha iğrenci microsoftun kendi yazılımlarının vistada calısmaması örenek visual basic 6.0

 103. SDN Okuru dedi ki:

  go home yankeeee :D:D

  kacımız ilkokulda verilen word excel windows derslerini begenerek zevkle dinledi onun yerine bize linuxta php kullanılarak matematik hesabı yaptırılsa daha sonrada yıl sonuna okulun gecici sunucularında bir web sitesi hazırlasak bilgisayar dersleri böle geçse ve şuan cogumuz linuxla haşır neşir olsak ne güzel olurdu değilmi

  bill gates istanbula kac senedir seminer ayağına bilgisayarlı eğitime destek ayağına gelip gidio ama asıl amac cok basit kamu kurum ve kuruluşlarına windows lisansı satmak üstelik bir kurumda 50 makina varsa 50 sinede farklı lisans almak zorundasın…. bukadar itici bukadar yüzsüz bukadar gaddar ve tekilci bir sistem olamaz ben şahsen linuxun ve özgürlük ruhunun cocuklara kreşten başlıyarak aşılanmasından yanayım… zaten ileride cok param olursa gidicem bi köye acıcam bi akademi resim müzik ve pc (desktop ve web programcısı dünya capında pırıl pırıl gencler yetiştiricem ütopya ve hayal gibi gelebilir ama bence değil dayanışma olursa olur… uzaya cıkmak maddeyi molekülleri araştırmak kolay insana insan gibi eğitim vermek zor öylemi )

 104. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten hiç profesyonel olmayan bir işletim sitemini sadece dış görünüşüyle değerlendiren pazarda yapılacak bi muhabbet olmuş. Arkadaşlar biraz profesyonelleşin. arkadaşlar siz yamalanmayan bir işletim sistemi hatta program gördünüzmü. Niye windowsun yamaları bu kadar hor görülüp dalga geçiliyor. Linux de de deli gibi yamaları çıkıyor. Rpm paketlerine boğuluyorsunuz. Arkadaşlar bu işi yapanlara saygı duyun. Linux, Solaris, Window vs farketmez

 105. SDN Okuru dedi ki:

  Bi kerem burada bazı sevgili okurlar demişkiben bu kadar para vermem ve 400$ vs. Eleştirmeden önce kaçınız Windowsu Tam olarak yasal kullanıyorsunuz? Varsa bile çoğunluk yeni aldığı bir bilgisayarın yanında mecburen Windowsu’da almak zorunda kanlmıştır. Yani bi çoğunuz “Ya benim lisanslı Windowsum yok. Microsoft’a ayıp oluyor, en iyisi alayım.” diyerek (veya benzer düşünce ile) almıştır bir Windows’u. Ben cevabı biliyorum. Yaklaşık hiçbiriniz :). Yani 400$’ı eleştireceğiniz yerde şu anda kullndığınız Windows’ların Lisanslımı değilmi olduğuna ve nasıl aldığıınza bi bakın derim.

 106. SDN Okuru dedi ki:

  Övülen vistanın görüntüsünden başka nesi var . gerçekten de şaka gibi. ben şahsen o kadar parayı vermem. çünkü vistanın verdiklerinin aynısını ve hatta daha fazlasını veren linux dağıtımları varken.

 107. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman bilgisayarlarımız hep aynı hızda klasın, hep XP kullanalım, teknoloji gelişmesin, monoton pc hayatı yaşayalım. Bu mudur yani.. Sorarım size .Teknoloji bu mudur. Sahip olduğuna sürekli şükretmekmi yoksa yeni şeyler için çalışıp bir şeyler yapılabileceğinin farkında olmakmı.

 108. SDN Okuru dedi ki:

  tmm da kime inanalım şimdi ?:

 109. SDN Okuru dedi ki:

  vista aslında görsel olarak iyi
  insanlar görseli sever 64 bit işlemciler cıktı program sorunu cıktı elbette çözerler vatana millete hayırlı ugurlu olsun ELİNDE VİSTA OLAN VAR MI

 110. SDN Okuru dedi ki:

  Saatten başka bir şey kurmam artık

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Vista vista deyip durduk aldıkmı vistayı buda sorunlu boşverin xp pro home yetiyor arkadaşlar.. :))

 112. SDN Okuru dedi ki:

  xp kullanıyorum son derece iyi performansı var. Forumlarda dolaşan vista tr lerin çoğunda korsan yazılım var arkadaşlar fantaziye gerek yok tufaya gelmeyin derim…

 113. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazıyı kim yazdıysa işletim sistemleri hakkında hiç bilgisi olmadığı belli. Hatta Vista hakkında en ufak bilgisi olduğundan şüpheliyim.
  Tamamen gerçek dışı ve saçma bir yazı.

  Editör: Eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

 114. SDN Okuru dedi ki:

  YA Abi bu güne kadar zaten microsoft Xp ile bir çağ atlamış gibi oldu. Süper bir işletim sistemi, tabi açıklarını saymazsak. Vista bizim neyimize. Var olan pc mizin donanımlarını neredeyse 3 katına çıkarmak. Onlar için sürücü, yazılım vs bulmak. Ayriyeten arabirim çok farklı ve alışmak kolay olamaycaktır. Ayriyeten AGANİGİ-NAGANİGİ 🙂 Yani 400 doları verecek Türk vatandaşını ben göremiyorum dersem bana microsoft düşmanı gözüyle bakmazsınız değil mi?

 115. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımda bu kadar iğrenç bi site görmedim. Resmen yazılanların yarısı yalan sizin gibi pardus ve mac taraftarları olduğu sürece daha çok yalanlar çıkacaktır…

  Edtör: Eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

 116. SDN Okuru dedi ki:

  6. madde güvenlik olayı , vista kırıldımı cidden ?
  yani bu konuda olay nedir craklenebiliyor mu

 117. SDN Okuru dedi ki:

  Koskoca bi aptallık bence vista alıp naaabcan kur xp ni ne gerenk war hadi cok merak ettiin al şu açıklara bak üstüne bide packler yağıyoo şmdiden ,, bide utanmadan $400 wericen he oldu .. :d

 118. SDN Okuru dedi ki:

  Denedikten sonra yorum yapılması gerektiğini düşünüyorum

  2007-02-13 13:17:14 tarihli yazı yazan arkadaşımızın 5. maddeye neden yanlış dediğinide anlayamadım.

  onuar

 119. SDN Okuru dedi ki:

  laptop aldim vista ile geldi yarim saat zevkine kurcaladim 🙂 XP kurdum simdi ucuyo…

 120. SDN Okuru dedi ki:

  Bir işletim sisteminin kırılması popülerliğinden kaynaklanmaz. Sistemde bir sorun yoksa nasıl kırabilirsiniz ki? İstediği kadar popüler olsun veya olmasın! Aynı konu virüsler için de söylenir. Linux’ta virüs bulunmaz. Çünkü işletim sistemi bunu önleyecek doğal mekanizmalara sahiptir. Windows ise yol geçen hanına benzer. Ayrıca yamalı bir bohça.

 121. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus bizi bekliyor!

 122. SDN Okuru dedi ki:

  İndirmeyecem o zman tr sini 15 parti indirdim bile ama kurmayacam

 123. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç olumlu yanı yokmu bu işletim sisteminin 🙂 bence şu an için yok. Tıpkı milennium gibi tam bir hayal kırıklığı. Birkaç yıl sonra adından bile söz edilmeyecek.

 124. SDN Okuru dedi ki:

  En çok madde 9’u sevdim 🙂

 125. SDN Okuru dedi ki:

  DOĞRU. Ben laptopa yükledim uyumsuz çıktı. silecem… aero çalışmıyor. bu derece güçlü donanım isterlerse olacağı bu…

 126. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıda birçok hata var. Mesela Vista’nın performansı XP’den daha iyi. Vista, mevcut donanımı daha iyi kullanıyor. Öyle olunca 4. ve 5. madde yanlış.

  Hatta madde madde yazayım:

  1-Çok doğru! 2/3-Geçici bir sorun. 4/5-Yanlış! 6-Hacker’ların kırması “popülerliğinden” kaynaklanıyor, sistemin zayıflığından değil. 7-İki dakikada çözülebilecek bir ayar sorunu. 8-Anlamadım? 9-Bence güçlü alternatif sadece XP var, ama MAC OS de olabilir. 10-Yamalar yine popülerlikle ilgili ve “sorun” sayılmaz. 11-FW için bir eşantiyon denebilir. insanlar ayrıca FW kuruyor zaten. 12-hiçbir anlamı yok. 13-Ne kaynağı? Oturup ders mi çalışacaz? 14-TAMAMEN yanlış. kurulum 20 dk. kadar sürüyor. çünkü aslında bir kurulum değil, imaj kopyalama yapılıyor. 15-Bu da 10. maddenin aynısı, niye iki kere yazılmış anlamadım.

  İyi günler

 127. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an için bu parlara bu eziyetler çekilecekse bence daha beklemekde fayda var

 128. SDN Okuru dedi ki:

  Forza PARDUS!!

 129. SDN Okuru dedi ki:

  windows wista geleceğe hitap ettiğini düşünüyorum ve şu anda sıraladığınız nedenler bir kac yıla kadar ortadan kalkacaktır zaten yukarıda belirttiğiniz donanımlara sahip bilgisayar kullanıcıları hiçde az değil bunlar negatif yonleri vista ile gelen hiçmi pozitif yönu yok sizden isteğim wistanın getirdiği avantajlarında sıralanması

 130. SDN Okuru dedi ki:

  Ben butun bunlara katiliyor ve israrla neden hala linux hatta tamamen yerli olan pardus (linux) neden kullanmiyoruz buna sasiyorum

 131. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus a ne taraftan gidiliyor birader…

 132. SDN Okuru dedi ki:

  Yukarda Sovjet Polisi, hemen a$agisinda eurolari görünce aklima çorba parasi geldi. 🙂
  $aka bir yana yukarda sayilan nedenlere birkaç ekleme yapayim:
  – Windows Ultimate Edition: Windows Home Premium var iken Ultimate almanizi tavsiye etmem, $ayet alirsaniz yukarda belirtilen 400 dolarlik Retail versiyon degilde OEM versiyon alin (fiyati yakla$ik 130 dollar).
  – Bildigim kadari ile $u an piyasada bulunan oyunlarin 90% Vistada çali$mazmi$.
  – Vista ile yüksek çözünürlüklü görüntü (High Definition Video, mesela Bluray ve HD DVD) açtiginizda, güvenlik gereksinimlerinden dolayi, tabiri caiz ise bilgisayarin ‘annesini aglatirmis’. Bundan dolayi bilgisayarinizin en az bir Intel Core 2 Duo E6600 i$lemciye sahib olmasi tavsiye ediliyor.
  – Vista’da directx 10 bulunmasi bence Vistaya geçmek için tek pozitif etken (oyun severler için). Ama ne yazik ki $u an piyasada directx 10 destekleyen hiçbir oyun bulunmuyor (çikmasida birkaç ay alir). Bunun yaninda directx 10 destekleyen $imdilik tek grafik karti nVidia 8800 serisi. Bunlarinda sürücüleri kalitesiz oldugundan çogu oyunlarda problem ya$aniyormu$.

 133. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen katılıyorum bu dediklerinize. Bence son derece gereksiz bir işletim sistemi. Adamları zengin ettik edeceğimiz kadar zaten. Bu kadar zengin bir firmanın nasıl olup da h

 134. SDN Okuru dedi ki:

  Vallaha tamamen katılıyorum…
  ama işte zamanında linuxun gelişememesi ve windowsun önlenemez gelişimi tekel olması bizlere bunu yaptırıyor
  şu anda her evde windows olması gerekiyor çünkü her program linuxu desteklemiyor bugun windows oyun firmalarına milyonlarca dolar vererek oyunlarını sadece windows için yapmasını istiyor
  sanırım şimdilik daha çok uzun bi süre windowsa bağımlı kalacağız…. 🙁 🙁 🙁

 135. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi xp de kalmak zaten bu durumda istesemde vistaya geçemem

 136. SDN Okuru dedi ki:

  Belliydi böyle olacağı. Yeni bir laptop aldım istersem vistaya ücretsiz geçiş yapabilirim ama bunu hiç düşünmüyorum. Bence en az 1 yıl daha beklemek gerek. Bunların yakında direkt olarak WINDOWS KEVGİR i de çıkartır

 137. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber, dogru haber olmus elinize saglık…
  zaten vistaya dovsen geçmem…

 138. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güncelleme olayı gerçekten can sıkıcı. Okuldaki bilgisayar lab da her bilgisayarda Junior Sherrif kartlar takılı ( Deepfreeze benzeri bi donanım). Habire öğrencilerin karşısına güncelleştirme tamamlandı yeniden başlat penceresi geliyordu.
  doğal olarak bilg açıldığında tekrar güncelliyor ve tekrar yeniden başlatılıyor…

  23 bilgisayarın oto güncelleştirmelerini kapatmak bir dersimi yemişti.

  Bu arada ilk defa yorum yapılmamış bir yazı okudum, değişik geldi..

 139. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkür ederiz.. bir süre bekleyecegiz anlaşılan

 140. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bir üniversite öğrencisiyim. okulumuzdaki bilgisayar labaturımıza vista yı kurduk kablosuz ağ sistemi kullanıyoruz. Bu konuda bi sorun yaşamadık ama dvd yazıcıları okumuyor ve nero yu kuramadık. herhangi bir program kurduğumuzda kaldıramıyoruz. gerçekten sorunlu bir işletim sistemi.

 141. SDN Okuru dedi ki:

  E Hadi o zaman UBUNTU kullanmaya

 142. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçi XP çıkıtığında da çok eleştirildi ama bu Vista hakiketen tırt be kardeşim . . . Bill Gates bu işin b…nu çıkardı . . .

 143. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi tespitler…

 144. SDN Okuru dedi ki:

  Geçiş yapmayacak kadar yeterli sebebi olan bu Vista’yı insanlarımız pek kullanmaz sanmam. Yani önümüzdeki 1-1,5 belki 2 sene Vista’ya pek geçen olmaz sanırım…:(

 145. SDN Okuru dedi ki:

  İki yüzlü SDN ilk önce geçelim diye Microsoft’a yağ çekin sonra geçmeyelim diye Microsoft’u jötüleyin siz kim Microsoft’a kafa tutmak kim

 146. SDN Okuru dedi ki:

  Geçmek için 15 neden yazdığınız yazınızdan daha güzel daha mantıklı olmuş. Kaç kişi yeni bir movie maker için vista’ya geçer. Umarım kullanıcılar doğru kararı verir. Yüzbinlerce dolarımız ABS’ye gitmez.

 147. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba ben Trankonyakx:
  Sizin bu başarınızı bende beğendim yalnız vistada 12 saat bir kurulum sürecü söz konusu ama kurmasını bilmeyen arkadaşlar bu söz konusu olan 12 saatten gına geldi diyorlar. Oysaki
  ben bir sistem adminiyim Security güvenlile ilgileniyoru ve de bu Vista aslında iyi değil ben tekrar sesleniyorum. Sizin kadar bende araştırdım ve hiç iyi değil. Herşey görsele bağlı am gelde Türk milletine anlatın. 😀 Hayırlı araştırmalar sizlere başarılı bir grupsunuz.

 148. SDN Okuru dedi ki:

  Vallaha güzel noktalara değinmişsiniz ancak ben olsam 1 veya 1.5 sene daha beklerim. Windows XP kullanırım daha iyi. Sorunlu olduğu belli her yönüyle ama yinede başarılı denilebilir. Windows Vista ben beğendim ama Windows XP’yi bırakmayı hiç düşünmüyorum.

 149. SDN Okuru dedi ki:

  Ne olursa olsun yinede Vista diyorum :)) bizim pc malzemesi satanlara geldiğinde parayı bastırıp bitane lisanslı alacam. hiç kurtuluşu yok.

 150. SDN Okuru dedi ki:

  siz editörler her ne kadar vistayı tercih etmemek için 15 sebep yazsanız da, insanlarda olan “bir üst sürüme geçme” ve “değişiklik yapma” hastalığı her zaman galip gelecek ve iyisiyle kötüsüyle vista pazardaki yerini her koşulda alacak diye düşünüyorum…

 151. SDN Okuru dedi ki:

  Kulllanma daha iyi pardus superR: ))))

 152. SDN Okuru dedi ki:

  400 $ verin yepyeni bir probleminiz olsun 🙂

 153. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç olarak pahalı ve hantal, yada öyle bir izlenim oluşturuyor. Bence en sağlıklısı beklemek, sistemin biraz oturması gerekir diye düşünüyorum, hemde o zamana kadar bi nebze olsun ucuzlar

 154. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bilgisarımızda iki tane işletim sistemi kursak yani bir xp ayrıyetten vista bir problem olurmu yinede vistayı denemekta yarar var hem kim ona 400 dolar veripte alacak ya ben internetten indiririm onu 😀 akıllı olan birinin de öle yapmasını tavsiye ederim gerçi birz yasa dışı ama 🙂

 155. SDN Okuru dedi ki:

  Vista çıktıgından beri çok eleştirildi almasam mı düşüncesi bayabı yattı aklıma ama bırde şöyle düşünüyorum xp de çıktığı zaman bu kadar eleştiri almışmıydı eğer aldıysa bence vista da xp kadar tutulacak ama yok eğer bu durum vista için geçerliyse artık microsoft ve Billy Gates in serveti eriyecek gibi duruyor microsoftun bu durumundan yararlanıp yenı işletim sistemleri çıkartan fırmalar olacaktır eğer ki vista tutulmassa..

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler almıyorum fista mista 😀 zengin olursam belki

 156. SDN Okuru dedi ki:

  Objektif tespitler var. Kullanıcıyı saf ve yenilik düşkünü sağılacaklar olarak görenlere karşı aydınlatıcı bilgiler verdiği için SDN’ye teşekkürler.

  Teknolojik gelişmeleri hızlı şekilde sunduğunuz için kutlarım.

 157. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus kullanın benim gibi 🙂

 158. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler. Çok bilgilendirici oldu.

 159. SDN Okuru dedi ki:

  hiç gerek yok 🙂
  gerçi yine program üretici firmalar zamanla sadece vista uyumlu programlar çıkararak, kullanıcıyı vista almaya zorlayacaklar..

 160. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus rulaz.

 161. SDN Okuru dedi ki:

  Pardusa 2007 ye geçmek için bu kadar neden yeterli galiba.

 162. SDN Okuru dedi ki:

  bu yazı için sizi kutlarım, nihayet insanlar vista nın aslında hiçbirşey vaadetmediğini öğrensinler.

 163. SDN Okuru dedi ki:

  Mac OS X forever

 164. SDN Okuru dedi ki:

  vallha doğru aslında şimdi herkes 1 gb yada daha cok yükseltecek rami donanımlarını aslında o kadar donanıma yani kullandığımız windows xp pro ya home
  ucar hız olarak 🙂

 165. SDN Okuru dedi ki:

  Ms’ in Her yeni işletim siteminde rastlanılan olası durumlar bunlar gayet normal bt uzmanı olarak ben hor gormuyorum standart pc kulancısı için erken bi başlangıc olablir ama uzman iseniz kulanıp kullanmamk elinizde.

 166. SDN Okuru dedi ki:

  Nedir bu vista merakı zaten anlam veremiyorum m$ kullanıcısı olmaktan belkide vista sayesinde kurtulacağım neden çünkü bu kadar para ödemek üstüne üstlük birde bir sorunun beni beklediğini bilmek inanın zevk değil ızdırap veriyor pardus kullanırım en kötü ihtimalle özgür yazılım buna vereceğim para kadar olmasada bir miktarınıda bağışlarım hiç değilse bi katkım olur ve huzura ererim diye düşünüyorum.

 167. SDN Okuru dedi ki:

  Vista için biraz daha beklemek en iyisi olacak sanırım…

Geri bildirim