Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden


11 Şubat 2007 Pazar 14:00
ABONE OL
Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden
Windows Vista’ya geçmek için 15 nedenden bahsetmiştik. Yazımızın devamında ise Windows Vista’ya geçmemek için 15 nedeni sizlerle paylaşacağız. Ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları için Windows Vista, reklamlarda gösterildiği gibi hayatın sırrını taşıyan bir işletim sistemi mi değil mi, hep birlikte tartışalım. İşte, Vista’ya muhalefet eden editörlerimizin ve bu görüşü destekleyen okurlarımızın ortak görüşleri.

1) Çok pahalı

Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her program çalışmıyor

Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef  Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü desteği

Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Üyelerimizden Undersel-2003‘ün şikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon markalarından biri olan Nokia‘yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanında kullandığı fotoğraf makinası ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesi bizim için yeterli oldu.


4) Performansı yerlerde

Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.


5) Pahalı donanımlar

Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

6) Güvenlik ellere emanet

Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı olmayan güvenlik

Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

8) Değişen arabirim

Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.


9) Güçlü Alternatifler

Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft’un yamalı imajı

Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

11) Firewall

Çift taraflı olsa da, ücretsiz firewall yazılımlarından bile kötü olan yeni güvenlik birimi de kullanıcıları zamanla zor duruma sokabilir. Mesela Windows Vista güvenlik duvarının arayüzü ve konfigurasyon seçeneklerinin XP‘ye Servis Paketi 2 ile gelen güvenlik duvarından hemen hemen hiçbir farkı bulunmuyor. Bu, Vista’dan daha değişik bir güvenlik duvarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak.

Ayrıca Vista‘nın güvenlik duvarı için genel ve özel profil seçenekleri sizlere ev ya da genel bir ağa bağlarken sadece bir profili seçmenize izin veriyor. Yani maalesef Vista‘da sadece bağlantıyı ilk defa kurarken ev ağı ya da genel ağ seçeneğini seçebiliyorsunuz.

Zaten sydney kökenli analist şirketi Hydrasight‘ın yöneticisi, güvenlik uzmanı Micheal Warrilow‘da tam güvenlik yaratan bir güvenlik duvarı yazılımının Microsoft‘a zor geldiği inancında olduğunu dile getiriyor. Vista ancak güvenlik duvarını destekleyecek olan Windows Defender, yüksek koruma seçenekli Internet Explorer ve gelişmiş Windows Update gibi programların yardımlarıyla daha güvenli bir hal alabiliyor.

12) Geniş bant internet

Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gereken internet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde, bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.

13) Yetersiz kaynak

Windows Vista’nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sistemini daha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancı dildeki Windows Vista kitapları.

14) Uzun süren kurulum

Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Zira, kurulumun süresi, bilgisayarınızın performansına oranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.


15 ) Yamalı Çoraplar

Windows XP’den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştı ve an itibarı ile bu, yüzlerce MB’lık dosyalar anlamına geliyor. Windows Vista’nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları, zamanla indirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.

SDN Ekibi

SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
168 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu berbat sistemi almak için de bir zorunluluk var ben notebook aldım ve o dönem bu konuda tam bilgim yoktu işletimsistemi değiştirirm dedim ama firmanın xp driver desteği kaldırılmış ve olmayacakmış
lanet olası home premıum da bir ders çalışacam ııs yüklemek bu kadar mı sorun
biz tüketiciler haklarımı savunamıyoruz
tam test edilmemiş bir sistem çok paraya satılıyor
şimdiye kadar hep satın almöa taraftarıydım fakat artık
microsoft bu sorun ile canımı sıktı
korsan daha iiii
kötü bir sistem için onlara para kazandıramam

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ALINTI(Muzaffer @ Feb 15 2006, 03:27 AM) [snapback]117574[/snapback]

[size=1]
Selam arkadaslar
Ben sizin görüslerinize katilmiyorum,söyleki sizlerin yukarda belirttiginiz ,
yok bilmem Türkiyenin baska sorunu kalmadida bu sorunlami ilgileniliyor,
yok bilmem bir sürü ac varmista,
yok bilmem egitim sorunun varken neden bir külübü kurtarmaya calisiliyormus,
yok bilmem utanilacak bir durummus.
Yabmayin arkadaslar ,bir kulüp kötü yönetilmis olabilir ,yanlis tiransferler yapilmis olabilir,
bir sürü olumsuz sebebler yasanmis olabilir,bu olumsuzluklari cogaltabiliriz ama olaya birde baska
taraftan bakabiliriz,
bir kere GS türkiyenin en büyük kulüplerinden biri(basarilari göz önüne alinirsa en büyügü);
simdi bu en büyük kulübün getirilerine bakalim kisaca,
Bu kulüb sizlerin parayla ölcemeyeceginiz kadar türkiyenin dünyadaki tanitimina katki saglamistir,
Bu kulüp gencleri spora özendirmede ilk siradadir,
Bu kulüp belki yüz binlerce milyonlarca insanlara gecim saglamistir ve hala saglamaktatir,
söyle sadece bir kac örnekle sizlere anlatmaya calisiyim ,bir GS formasi yapilisinda birsürü insan emek veriyor parakazanyor ,bu formalar bir sürü magazalarda, pazarlarda pazarlaniyor binlerce bu islerde calisan insanlar para kazaniyor,bu formalar bir yerden bir yere tasinirken transport islerinde calisanlar para kazaniyor,bu transport isini yapan fima veya sirketler yatirim yapiyor araba kamyon aliyor ,bu alis veriste devlet vergisini arabaci karini yapiyor bu araba benzin yakiyor bunu imal edenler, bu araba teker kullaniyor ,yag kullaniyor vs vs vs.
bu forma yapilirken bez kullaniliyor boya kullaniliyor dizainci ciziyor biciyor son seklini ***** yamak,derken sadece bir foma örneginde binlerce sektörün is yaptigini ,is alanlari yaratildigini,bu alanlarda calisanlarin para kazandigini evine ekmek götürdügünü ,cocuklarini egittigini ,sokakta dilenciye para verdigini,kimsesizlere yardim ettigini ,sevdiklerine hediye aldigini ,bu hediyeyi aldiginda bu aldigi hediye ne ise diyelim bir cikilota bu cikilota da harcanan emek yine yukarda saydigim bir döngü ortaya cikar,bunlari saymaya ve yazmaya calissam sizlerin aylarca okumaniz gerekecek bu iletiyi.
söyle bir örnekte verebiliriz ,bu kulübün bir caycisini düsünün ,evine as götürüyör,cocugunu okutuyor vergisini veriyor, o vergiden senin yolun ,okulun yapiliyor ,ögretmeninin memurun parasi ödeniyör,o memurlar ögretmenler aile gecindiriyor cocuk okutuyor,vs,vs,vs,.
Simdi hala ayni fikirdemisiniz yok bir sürü ac varken bu ayibmis,yok rezillikmis ,egitime katki saglanmaliymis,yabmayin .
ben sizlere sadece bu büyük kulübün tobluma insanliga sagladigi ufacik bir katkisini anlatmaya calistim,daha sagliga katkisini ,ahlaka katkisini ,huzura katkisini ,her alana katkisini anlatmadim.
Bir de su katkisini unutmayalim bazi kendisini büyük sanan külübler ! avrupada bir sey yapamazken Türkiyede GALATASARAYIMIZI yendiklerinde nasil sevindiklerini nasil mutlu olduklarini düsündügümü***** GS ,COOOOOOOOOOOK büyük bir kulüp.
Böylesi bir külübe yardim yapiliyor diye kinayacaginiza alkislamaniz ve herkes kendine düsen görevi yabmasi gerekir diye düsünüyorum..
hic bir sey yabmasanizda böyle bir kulübe saygi duyun yeter, GS bu gün kötü günler geciriyor olabilir ama bu aslan silkelenip kendisine gelecek ve parasiz bu haldeyse parali halini düsünebiliyormusunuz…….
BEN SPORCUNUN ZEKii VE CEVIK OLANINI SEVERIM :::

SEVGILER

o zaman git takımının formasını satın al öyle katkı yap dilenci muamelesi görme…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşlar ben yeni laptop aldım vista yüklü, ancak ben xp kullanırken kaydettiğim setupları şuan vistada kullanamıyorum vede internette vistaya uygun msn ve bsplayer bulamadım yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben de xp den yanayım arkadaşım vista yüklediye israr ediyor ama be xp vazgeçmem çünkü vista daha sistemi tam oturmamış

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ArkadasLar SiZin engin biLginiZe dayanark Bi soru sormak ***** Laptop aLdıgımda Vistaydı Ve visTA iyice kafaYı ***** xp kurarsam Kndini topLar sanırım.Xp kurdugum Zmn BiLgisayara bisi oLurmu DriverLara fLan..?…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ARKADAŞLAR BEN EN SON MODEL YENİ LAPTOP ALDIM YURTTA KALIYORUM VİSTA YÃœKLÃœ GELDİ BANA İNTERNETİ TAM CEKMİYORDU ARKADAŞLARIN KÃœLÃœSTÃœR LAPTOPLRI FULL CEKİYODU BNİMKİ TEK DİŞTE SİNİR OLDUM BENDE KALKTIM XP PROF… YÃœKLEDİM ŞİMDİ SORUNSUZ

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

VİSTA YÃœKLÃœ CEKMİYOR AĞLARI XP YÃœKLÃœ SORUNSUZ

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

+ Vistada Şöyle Bişey Daha Var Vistanın Sadece Görünüm Bakımından İyi Kötü Yanı Mesala:
XP`De 2 Gb Raminiz 512 Ekranız Oldugunuzu DÃœşünün
Ama Vistaya Gectiginiz Zaman 2 Gb Ram Kendisini 1 Gb Düşürüp 512 Mb Lık Ekran Kartınzııda 256 Mb A Alacaktır[YANI EŞİTLEME YAPACAKTIR] Ama diyeceksiniziki xp de böyle olmuyo mu dieyceksiniz mesala oyunlarda 64 mb daha hızldıır xp

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ya bukadar asalamayın ben kullanıyorum görsellik olarak biraz iyi xpye nazaran

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar ben vista ile ilgili tüm yazılanlara katılı***** tavsiye ***** iyisi xp.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

bu haberi çok beğendim çek güzel noktalara temas edilmiş şu da eklenebilir:nasıl windows sürümleri pahalı ise windows un işletim sistemlerine yüklenecek antivirüs ofis gibi programlar cep yakıyor. pardus gibi yerli ve ücretsiz bir işletim sistemi kullanılabilir. ben kullandım beğendim tavsiye ederim

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Ben tuncelide matematik öğretmniyim birkaç ay önce okulumuza 6 tane falan bilgisayar geldi ulaştırma bakanlığı tarafından gönderilmiş. şunu söylemek istiyorum o gönderilen bilgisayarlarda vista işletim sistemi obp güvenlik yazılımı panda antivirüs ofis-2007…..gibi programlar yüklü. her bilgissayarda ayrı ayrı. bütün bu yazılımlara binlerce lira verileceğine pardus gibi tamamen ücretsiz ve iyi donanımlı bir işletim sistemi kullanılsa devletimiz çok kar edecek. o gönderilen bilgisayarlar türkiye genelinde okullara gönderildiği için devletin bu yaptığı uygulamanın ne kadara patladığını düşünmek bile insanı üzüyor. bütün devlet dairelerine alınan bilgisayarları düşünürsek devletin bilgisayara boşuna ödediği para milyarlarca lirayı geçecek. keşke ……diyorum. gön:uğur aksu

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

şahsen ben vista kullanıyorum ve burdaki yazılanların hiç biriyle karşılaşmadım…bu yazılaanlar herkez için geçerli dğeil bence…kullanmayı bildikten sonra sorun değil…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

alakası yok bırtek eskıı programları calısdırmıyorr okadar ben memnunum pc mden:):)

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

tebrikler aynen katılıyorum…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

en iyi si bence perfect xp

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

KONU HORTLAK 😀 BU SİTEYE BAYILIYORUM YA HEP NOSTALJİ YAPIYO
HERŞEY UNUTULUR AMA İLKLER KALIR

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

13 yanlıs
Arkadaşlar

" Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vista’ya Geçmemek İçin 15 Neden ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme