Okunma

Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir


15 Şubat 2012 Çarşamba 13:30
Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir

Sony’nin gelecekteki başkanı olan, şuan ise Sony Entertainment’ın başkanı olan Kazuo Hirai, PS Vita’da kullandıkları işletim sisteminin ilerleyen dönemlerde farklı cihazlarda da kullanabileceğini işaret etti. Kendisine sorulan bir soru üzerinde PS Vita’nın işletim sisteminin son derece iyi olduğunu ve tablet ve telefonlara uyumlu hale getirebileceğini, bu konuda çalıştıklarını belirtti.

Sony Computer Entertainment’ın Başkan Yardımcısı Yoshio Matsumoto da PS Vita için geliştirdikleri işteim sisteminin tablet ve telefonlara uyarlanmasının mümkün olduğunu belirtmişti. Japonya’da piyasada olan, Avrupa ve Amerika’da ise 22 Şubat’ta piyasaya çıkacak olan PS Vita, bir önceki modeli olan PSP’ye göre farklı bir işletim sistemi kullanıyor.

PS Vita için sıfırdan yazılan işletim sistemi, PS Vita’nın dokunmatik ekranı bulunması sebebiyle de dokunmatik özelliği taşıyor. Bu yüzden de Sony’nin tablet ve telefonlarında kullanabilmesine de imkan sağlıyor. Dokunmatiğinin başarısını PS Vita çıktığında görebileceğiz, ancak Sony PS Vita’nın sistem gücünden oldukça umutlu.

Sony’nin tablet ve telefon modelleri Google’ın işletim sistemi olan Android kullanıyor. Özellikle uygulama konusundaki geniş yelpazesi sebebiyle Android oldukça avantajlı gözükse de Sony’nin PS Vita için yazdığı işletim sistemini kendi ürünlerinde kullanmaması için bir sebep yok. Tahminlere göre Sony’nin oyun ağırlıklı olması beklenen ürünlerinde PS Vita işletim sistemi kullanılabilir. Diğer ürünlerinde ise uygulama ağı sebebiyle Android halen ilk tercih olacaktır.

:: Sizce PS Vita işletim sistemi tabletlere gelir mi?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sakın gelmesin bada os gibi kullanıcılarına zarar ettirmekten başba bi işe yaramaz sonra

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ”Sony’nin gelecekteki başkanı olan, şuan ise Sony Entertainment’ın başkanı olan Kazuo Hirai,”

    Nasıl bir cümledir bu çözemedim!..

" Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vita’nın İşletim Sistemi Telefonlara Gelebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "