Okunma

Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan!


07 Mayıs 2016 Cumartesi 16:00
Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan!

“The Global Brain (Küresel Beyin)” sloganı beraberinde ses aracılığıyla komut edilebilen sanal asistan uygulaması yapımcısı Viv, Siri’yi Apple kullanıcılarına sunarak büyük bir başarı elde etmişti.

Şirket şimdiki süreçte ise, insanların günlük hayatlarını her anlamda kolaylaştırabilecek bir sanal asistanı uygulaması daha yapma yoluna gidiyorlar.

Yeni sanal asistan uygulaması, yapay zeka teknolojisinden yararlanmak suretiyle elde edilen algoritma beraberinde yapılacak.

Yalnızca telefon, tablet vb. elektronik cihaz bünyesi ile sınırlı kalmayacak olan yeni uygulama, kullanıcıların yemek siparişi gibi dış ortam kaynaklı hizmetlerden de faydalanmasını sağlayacak.

16-05/06/og-viv-earth-c3184a16-1462537236.jpg

Yeni Uygulama Teknoloji Dünyasında Devrim Yaratacak

Dört yaşındaki Viv’in yeni uygulamasının internet üzerinde var olan dijital ticaret noktasında bir devrim yaratabileceği görüşü The Independent’taki haberde yer aldı.

Analistler söz konusu teknolojinin gelecek beş yıl içerisinde sosyal hayata hakim olması ihtimalinde sanal asistanların ve kompresörlü konuşmaların yeni iletişim, etkileşim biçimi olabileceğini ifade ediyorlar.

Viv’in sesle komuta edilebilen yeni sanal asistanı uygulaması önümüzdeki Pazartesi günü gerçekleştirilecek büyük bir endüstri konferansında kamuoyuna tanıtılacak.

Viv’in yeni asistanının Microsoft, Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi bu yıl içerisinde tanıtılan sanal asistanlarla rekabet içerisine girip giremeyeceği bilinmez; fakat serbest piyasa koşullarının hüküm sürdüğü piyasada bir etki meydana getirebileceğini söyleyebiliriz.

Günümüzün en popüler sanal asistan uygulamalarında biri olan Siri, Viv bünyesinde Mountain Kittlaus ve Adam Cheyer tarafından yaratıldıktan sonra Apple tarafından satın alınmıştı.

:: Siri’nin yaratıcısı Viv’in piyasaya süreceği yeni sanal asistan uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler bu siri hangi programlamla yazıldı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir insanla konuşurken nasıl dikkat ederek konuşuyorsak buna daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bi yaratmak kelimesi tutturulmuş aldı başını gidiyor. İnsanoğlu elindekilerini kullanarak birşeyler yapar, yani insanoğlu sümme haşa yaratıcı değil, yapıcıdır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çok gelişmesi lazım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  "yeni her zaman ***** tamamıyla yanlış ve boş bir laf. İyinin eskisi yenisi olmaz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen yaratmak Allah'a mahsustur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen işi Allah'a bağlamışlar….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aferin sana

 8. SDN Okuru dedi ki:

  YARATMAK ALLAH'A MAHSUSTUR

" Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siri’nin Yaratıcılarından Yeni Sanal Asistan! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "