Cep Telefonunda Çoklu İşletim Sistemi


02 Mart 2009 Pazartesi 12:08
Cep Telefonunda Çoklu İşletim Sistemi

Geliştirdiği sanallaştırma teknolojileri ile sunucuların nefes almasını ve dolayısıyla büyük bir ekonomik ferahlık veren VMware (Virtual Machine Ware) yeni bir alana daha el attı. Şirket bu defa mobil alanda oyunun kurallarını değiştirmeye hazırlanıyor.


İster Windows, İster Android(!)

VMware Avrupa’daki gerçekleştirilen bir etkinlikte Android ve Windows CE işletim sistemlerini ARM işlemcili ve mobile Linux ile çalışan bir Nokia N800 tablet üzerinde sanal olarak yan yana çalıştırmayı başardı. Windows CE, Windows Mobile’ın da üzerine kurulduğu çekirdek işletim sistemi olduğu için dolaylı olarak Windows Mobile’ı da destekleyebileceğini tahmin ettiğimiz mobil sanallaştırma yazılımı VMware Mobile Virtualization Platform (MVP) adını taşıyor.

VMware MVP, Windows CE 5.0 – 6.0, Linux 2.6.x, Symbian 9.x, eCos, µITRON NORTi ve µC/OS-II işletim sistemlerini destekliyor.


Cep telefonlarında sınırlar VMware ile birleşiyor

Eğer VMware Mobile,  Windows Mobile işletim sistemini desteklerse, Google Android cihazında sanal olarak Windows Mobile çalıştırabileceğiz. Hatta VMware’in hazır “Google Android for Windows Mobile” paketlerini bile görebileceğiz. Bu bir Android cihazında Windows Mobile veya Symbian veya diğer işletim sistemlerinin uygulamalarını çalıştırabileceğimiz anlamına geliyor.


VMware’de bir yanda Solitarie, bir yanda Google Earth

Bu gelişme son kullanıcılar için çok anlam ifade etmeyebilir ama meraklılarıyla birlikte geliştiriciler ve kurumsal alandaki uzmanları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme. 1Ghz işlemciye sahip mobil cihazların yola girmesiyle artık bilgisayar ile cep telefonu gibi mobil cihazların arasındaki uçurum gitgide daha hızlı kapanıyor ve mobil yakınsama ile gelecek şekilleniyor.

:: Cebinizdeki telefon akıllıysa, aklını en son ne zaman kullandınız?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cep Telefonunda Çoklu İşletim Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cep Telefonunda Çoklu İşletim Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cep Telefonunda Çoklu İşletim Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!