Okunma

Vodafone, 5G için düğmeye bastı!


26 Ekim 2016 Çarşamba 20:35
Vodafone, 5G için düğmeye bastı!

Vodafone, 4.5G’nin Türkiye’de çıkışının üstünden henüz çok geçmeden 2020 yılında hizmete sunulması beklenilen 5G hizmeti ile ilgili gelecek planlarını Vodafone Arena’da anlattı. 

100 kata kadar daha hızlı

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda, 4.5 G’den 10 ile 100 kat daha hızlı olan ve 1000 kata kadar daha fazla kapasite sunan 5G hizmetiyle ilgili bilgiler verildi. 

5G’ye 5 adımda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten firma, aynı zamanda canlı olarak bir test gerçekleştirdi.

3 farklı frekans bandını birleştirerek ilk canlı lisanslı/lisanssız spektrum birleştirme testini gerçekleştiren firma, 400 Mbps hıza ulaştı. 

Nesnelerin interneti hayatımıza girecek

Gigabit Toplumu 5G ile mümkün olacak diyen Mallik Rao, 5G’nin sadece daha hızlı bir internet amacı gütmediğine dikkat çekerek bağlantılı araçlardan bağlayıcı cihazlara pek çok uygulamanın hayata geçmesine olanak sağlayacağını ifade etti.

5G ile birlikte gecikme süreleri ciddi bir biçimde azaltılarak yeni nesil makineler arası iletişim uygulamaları hayata geçirilebilecek. Tek şebekeye birden fazla cihazın bağlanması, artık sorun olmayacak. 5G ile birlikte gecikme süresi insan refleksi hızı olan 1 milisaniyeye düşecek. 

Altyapı bağımlılığı ortadan kalkıyor

Firma geliştirdiği portatif çekim noktaları fikri ile birlikte içinde SIM kart bulunan portatif bir kutu aracılığıyla kullanıcıların şebeke ihtiyacı giderilecek. Aynı zamanda firma şebeke fonksiyon sanallaştırma ile servislerinin bir çoğunu bulut ortamına taşıyarak altyapı bağımlılığını ortadan kaldırıp, kullanıcılara daha hızlı ve esnek servisler sunmayı planlıyor.

5G laboratuvarı kuruldu

Firma, aynı zamanda 2 yıl önce içinde Türk mühendislerin de olduğu bir 5G laboratuvarını en köklü üniversitelerden biri olan Dresden Teknik Üniversitesi‘nde kurduğu belirtti. 5G ve daha ilerisi için araştırmalar yapan mühendisler, geleceğin mobil teknolojilerini geliştirecek çalışmalara imza atıyor.

:: Vodafone’un gelecek planları ile ilgili düşünceleriniz neler ?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Vodafone, 5G için düğmeye bastı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan bana göre en kötü operatör vodafone istanbul gibi yerlerde şebeke çekmiyor kopuyor 10saniye sonra sinyal geliyor avea bile daha iyi çekim gücünde vodafoneden

 2. SDN Okuru dedi ki:

  görselde bir süpriz var 10G anlayana

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone 2G'yi hallettidemi 5G peşinde Vodafon kullanıcısı olarak çok mağdur durumdayım.1 senedir bizim orada şebeke sorunu giderilcek meğerse adamlar 5G için uğraşıyorlarmış 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vf 4.5G çekmiyor yavaş diyenlere soruyorum; neye dayanarak söylüyorsunuz? Sallamayın, ülkenin en geri şehirlerinden Rize'de köy gibi olan bir ilçesinde bile Vodafone 4.5G ile 80mbps hız gördüm. Neyin kafasını yaşıyorsunuz?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bir operatör 4.5 g yi başarı ile veremiyor. Şehir için de 3g ye geçiyor şebeke.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim burda daha 4.5g geleemdi 5g neymiş

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şu 4.5G kapsama alanını bir artırsınlar da önce…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  "laboratuvarı" ????

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yav yeter artık. nedir bu 10 kat 100 kat saçmalığı. Kota belli şimdiki 4g ile verdikleri hız belli. Yani nedir bu afra tafra.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafonun 3gsi ile 4gsi arasında hiçbir fark yok Ankarada 4-16 mbit arasında değişiyor
  5g dede 20-30 mbit olur herhalde 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Biz daha vodafonede bulunduğumuz yerde ( burası bir köy değil ilçe ) 3g yi doğru dürüst çekmiyor hala 4.5g getiremediler 5g çalışmalarına başlamışlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  4.5g guclendirme dugmesine bassinlar once 5g yi de getirecekler 2020de onemli 2-3semtte olacak tek

 13. SDN Okuru dedi ki:

  önce 4g işini çözsünler. bulunduğum yerde yok. kuzey ege de yaşıyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  3 ve 4.5'i kıllattın 5 in kusur kaldı vodafone 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece isim değişiyor bi halta yaradığı yok (Türkiye için). İnsanlar 8mbit hız gördüğü zaman hâlâ sevinir durumda ülkemizde.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Oraya gidip sormak lazım 5g ye geçincede kotalarımız bu şekilde düşük kalacakmı diye ama bunu yapıcak basın mensuplarının türkiyede ne işi var tabi haklısınız

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone .??güldürmeyin,daha 4g bile yok denecek kadar çekmiyor,ekranda 4g yazıyor ama internet hızı felaket.

" Vodafone, 5G için düğmeye bastı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone, 5G için düğmeye bastı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone, 5G için düğmeye bastı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "