Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek


20 Şubat 2020 Perşembe 12:40
Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek

Teknoloji, günden güne gelişiyor. İş böyle olunca, gençler ve yetişkinler kendilerini teknolojiye adapte etmek zorunda kalıyor. Çünkü gelecek, teknoloji ile iç içe olacak. Ayrıca geleceğin teknolojisi, her şeyin birbirine entegre olan cihazlar olarak öngörülüyor.

Bu öngörüden yola çıkarak, gelecek nesiller için yeni teknoloji odaklı meslekler de doğacak. Bu mesleklere adapte olmak için teknolojiye hakim olmak da gerekecek. Sadece teknoloji hakim olmakla kalmayıp, onunla iç içe yaşamak da önemli ve bunun için birtakım projelerde geliştiriliyor. Bu projelerin en başında “Yarını Kodlayanlar” geliyor.

Yarını kodlayanlar ile yapay zeka eğitimi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Yarını Kodlayanlar projesi ile dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmeye devam ediliyor.

Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimlerinin verildiği projede, hem hitap edilen yaş grubunu genişletecek, hem de eğitim içeriklerini zenginleştirecek önemli bir adım atıldı. Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile işbirliğine giden Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, Türkiye’de bir ilk olan bu anlaşmayla, Ağustos sonuna kadar İstanbul, Ankara ve Trabzon’da yaşları 14-17 arasında değişen toplam bin gence Yapay Zeka eğitimi verilmesini hedefliyor. Proje için 45 gönüllü eğitmen, minimum 3 hafta, maksimum 3 ay boyunca, haftada 2 gün gençlerle çalışıp onların proje geliştirmelerine yardımcı olacak. Her bir genç, toplam minimum 24 saatlik, maksimum 180 saatlik eğitim alacak.

yarını kodlayalar

Türkiye’deki ilk The Clubhouse Network sınıfının açılışı için İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Bilgi İşlem Binası’nda düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve Habitat Derneği Başkanı Yardımcısı Civan Sözkesen katıldı.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcışunları söyledi:

“Hem Türkiye Vodafone Vakfı hem de Habitat Derneği ile çok güzel bir işbirliğinin arifesindeyiz. Paydaşlarımız hızla çalışmışlar, emek vermişler. Bir önceki dönem uyguladıkları kodlama çalışmalarını bu sene kodlama ve yapay zekâ olarak büyütmüşler. Bu tür işbirliklerini gönülden destekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız, söz konusu çalışmaları bizzat müfredatın içinde uygulamanın yanı sıra ders dışı çalışmalarla da destekleyerek çok yönlü stratejiler geliştirmeye devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu çabası, ülkemizin yapay zekâ stratejisi üreten dünyadaki ilk birkaç ülkenin içerisinde yer almasına da katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel şunları kaydetti:

“Vodafone olarak, yaptığımız her işin bir amaca hizmet etmesi, bir amaca dokunması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Habitat Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi de amaç odaklı vizyonumuzu destekleyen önemli bir proje. ‘Tüketen değil üreten nesil’ hedefiyle sürdürdüğümüz bu projede ülkemizin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi veriyoruz. Bu yıl belli illerde projemize derinlik katarak eğitim içeriklerimizi zenginleştiriyoruz. Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network işbirliğiyle projemize yeni eğitim modülleri ekliyoruz. Bu kapsamda 14-17 yaş arası gençlere Yapay Zeka eğitimleri vereceğiz.” açıklamasında bulundu.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce çekim gücü götürsünler 😆

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu firmadan biraz kıllanmaya başladım. Bir yandan çiftçinin üretim aşamasına akıllı üretim diye bir proje ile giriş yaptı şimdi kodlama. Hani temiz düşünürsen fikirler güzel falan ama işin için de bir İngiliz firması olunca, ingilizinde geçmişte yaptıkları akıllar da olunca bana pek güzel bir izlenim vermiyor. Yine de temkinli olmakta yarar var.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen. Sagda solda parasutle atilmis bolgede bulunmayan, fakat oradaki bitkileri yiyen bocekler bulunuyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Mobil test

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Test 2

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Test

" Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone gençlere yapay zeka eğitimi verecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk