Vodafone Güvenlik İhlali İddialarını Cevapladı


18 Ekim 2010 Pazartesi 14:00
Vodafone Güvenlik İhlali İddialarını Cevapladı

Bugün binlerce Vodafone müşterisi Taraf gazetesinin yayınladığı bir haber sonucunda paniğe kapıldı. Gazete 23 yaşındaki bir programcıya dayandırdığı iddiasında operatörün faturalı hat hizmetini kullanan tüketicilerin bilgilerine internet üzerinden erişmenin mümkün olduğunu belirtmişti.(LTE’de Son Durum – Video)

Taraf Gazetesi‘nin haberinden olay şu şekilde özetlenmişti;

 

 

 

Faturalı Vodafone hattı kullanan kişilerin bütün kişisel bilgilerine internet üzerinden ulaşılabildiği ortaya çıktı. Şirketin web sitesindeki “açıktan” yararlanılarak, faturalı Vodafone kullanıcılarının görüştüğü, mesajlaştığı numaraları da içeren fatura dökümüne ulaşılabiliyor.

Bu iddialar üzerine Vodafone bir basın açıklaması hazırladı. Operatör firmasının iddialara cevap verdiği açıklamayı değiştirmeden yayınlıyoruz…

Vodafone Ne Yanıt Verdi?

17.10.2010 tarihli Taraf Gazetesi’nin “Vodafone’a kırmızı haber” başlığıyla yayınlanan habere istinaden Vodafone Türkiye’den aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamaya haberin yayınlandığı aynı sayfalarda ve aynı boyutlarda yer verilmesi önemle rica olunur.

Vodafone Türkiye, müşterilerinin veri güvenliğinin korunmasına azami derecede önem vererek, yasalar ve teknolojik imkanlar çerçevesinde tüm yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmektedir.

Vodafone Türkiye, bilgi işlem sistemlerinde herhangi bir güvenlik açığı olmadığını güvence altına almak üzere periyodik testleri ve sürekli geliştirmeleri en ileri teknolojileri kullanarak yapmaktadır.

Vodafone Türkiye’nin veri güvenliği sistemleri ve süreçlerinin kalite ve güvenliği, bu konudaki en ileri uluslararası standart olan ISO 27001 sertifikasyonu ile belgelenmiştir.

Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak kurumlar zaman zaman internet ortamında art niyetli saldırı “hacking” girişimleri ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Şirketimiz de buna benzer bir girişime ilişkin bu haftasonu bir ihbar almıştır.

Bu ihbarın hemen ardından, tüm incelemeler ve araştırmalar ivedilikle yapılmış, web sitemizin My Vodafone bölümünün bir bileşeninin saldırıya hedef alındığı tespit edilmiştir. Bu eylemin, bir müşteri tarafından suç işleyerek gerçekleştirilen, son kullanıcı sözleşmesine aykırı bir kullanım ihlali olduğu belirlenmiştir.

Bu eylemin, az sayıda bireysel müşterinin fatura bilgilerinin herhangi kişisel veri içermeyen bir kısmına ulaşmakla sınırlı kalan birkaç denemeden ibaret olduğu tespit edilmiştir. Bu eylemden etkilenen az sayıdaki bireysel müşterimiz, konu hakkında bilgilendirilmek üzere şirketimiz tarafından telefonla aranmıştır.

Önemle altını çizmek isteriz ki; konuyla ilgili tüm güvenlik önlemleri sonuçlandırılarak, My Vodafone servisinin güvenli olduğu teyit edilmiştir. My Vodafone servisi güvenli ve kullanıma açıktır. Bütün bu testler ve önlemler neticesinde, müşterilerimizin endişe etmesini gerektirecek hiçbir durum bulunmamaktadır.

Vodafone Türkiye veri ağına yapılan saldırılar, bilişim suçu kapsamındadır ve Türk Ceza Kanunu’nda cezai yaptırıma tabi tutulmuştur. Vodafone Türkiye, kurumsal itibarını zedelemeye yönelik bu tür eylemleri yapan kişi ya da kişilere karşı tüm yasal haklarını saklı tutmaktadır.

Müşterilerimizin memnuniyetini ve kişisel bilgilerinin korunmasını her şeyin üstünde tuttuğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Vodafone Türkiye

 

:: Vodafone hatlı fatura bilgilerinizin güvende olduğunu düşünüyor musunuz?

 

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Vodafone Güvenlik İhlali İddialarını Cevapladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Güvenlik İhlali İddialarını Cevapladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Güvenlik İhlali İddialarını Cevapladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!