Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor


22 Temmuz 2011 Cuma 15:00
Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor

2009 yılında devreye aldığı müşteri memnuniyeti ve kalite odaklı programıyla yükselen bir performans grafiği yakalayan Vodafone Türkiye, 2011-12 mali yılının ilk çeyreği olan Nisan-Haziran ‘11 döneminde Vodafone Grubu Avrupa Bölgesinde yine en hızlı büyüyen operatör oldu.

Servis gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %32,1 büyüyerek rekor seviyeye ulaştı. Şirket, güçlü büyümesini sürdürürken bir yandan da karlılığını arttırdı.

Vodafone Türkiye, servis gelirlerinde son beş çeyrektir %30 ’lar seviyesindeki büyüme grafiğini Nisan-Haziran ’11 çeyreğinde %32,1’lik yeni rekor bir artışla sürdürdü ve tüm zamanların en yüksek servis gelir seviyesi olan 1,051 milyar TL’ye ulaştı.

Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısı 17,5 milyon olurken, aktif abone sayısı yine tüm zamanların en yüksek seviyesine erişti.

Faturalı ve faturasız aboneler için ortalama (blended) ARPU’su ise bir önceki mali yılın aynı çeyreğine göre %23,4 oranında artarak 19,9 TL’ye ulaştı.

Veri gelirlerinde %80,2 artış

Vodafone Türkiye, veri hizmetlerinin mobil iletişim sektörünün lokomotifi olacağı öngörüsüyle 2011 yılını “veri yılı” ilan ederek, mobil internet kullanımını yurtçapında tüm abonelerine yaygınlaştırmak amacıyla “Süper İnternet” stratejisini devreye aldı.

En yeni teknolojileri, güvenilir kapsama kalitesi, cazip mobil genişbant tarifeleri ve uygun fiyatlı internet uyumlu cihazları müşterileriyle buluşturan bu strateji sonucunda, aktif data kullanıcı sayısıgeçen yılın aynı dönemine göre %36 artarak 5,3 milyon kişi seviyesine çıktı. Bir önceki yıl, %6,2 olan akıllı telefon penetrasyonu ise bu çeyrekte %9,1’e yükseldi. Böylece, şirketin veri gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %80,2 oranında büyürken, ses dışı gelirlerinin servis gelirleri içindeki payı 2 puan artarak %27’ye yükseldi.

Faturalı abonede %63 artış

Faturalı aboneler tarafından tercih edilmede yakaladığı ivmeyi bu çeyrekte de sürdüren Vodafone Türkiye, faturalı abone sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,9 milyon artırarak faturalı abonelerini 5 milyona yükseltti. Böylelikle, faturalı abone sayısında bir önceki yıla göre %63 oranında artış gerçekleşmiş oldu. Bir önceki yıl, toplam abonelerin %19’unu meydana getiren faturalı aboneler, bu çeyrekteki artışla Vodafone’un toplam abone bazının %28’ine yükseldi.

Kurumsal segment gelirlerinde %35.9 artış

Kurumsal segmentteki konumunu giderek güçlendiren şirket, Borusan Telekom satın almasının sinerjisiyle oluşturduğu “Toplam İletişim Hizmetleri Stratejisi” ile kurumsal müşterilerin mobil ve sabit iletişim ihtiyaçlarını tek elden karşılamayı amaçlayan “İş Ortağım” programını devreye aldı. Bunun sonucunda şirket,Nisan-Haziran‘11 döneminde kurumsal müşteri segmentindeki servis gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine oranla %35,9 oranında arttırdı. Vodafone, bugün Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yaklaşık %50’sine hizmet sağlıyor.

Yeni teknolojilere yatırım ile şebeke ağında %31 büyüme

2010-11 mali yılında şebeke ağına 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaparak Türkiye’nin en fazla yatırım yapan operatörü olan Vodafone Türkiye, teknoloji yatırımlarını 2011-12 mali yılında da sürdürüyor. Yaptığı yeni teknoloji yatırımlarıyla Vodafone Grubu’nun küresel “akıllı şebeke altyapı” stratejisini Türkiye’de uygulayan Vodafone Türkiye, toplam baz istasyonu sayısını bir yılda %31 oranında artarak 21 bin 200’e çıkarttı. Şirket, böylelikle 2G’de 14 bin 100 baz istasyonuyla nüfus kapsamasını %98,84; 3G’de ise 7 bin 100 baz istasyonu ile nüfus kapsamasını %78,6’ya yükseltti.

En fazla tavsiye edilen operatör

2010-11 mali yılının 4 çeyreği boyunca “en fazla tavsiye edilen operatör” olma ünvanını koruyan Vodafone Türkiye, 2011-12 mali yılının ilk çeyreğinde de Net Tavsiye Edilme Puan’nını yükseltti; liderlik farkını açarak 7 puana çıkarttı.

:: Türkiye’nin ileride en büyük operatörü sizce kim olacak?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ikinci ve üçündü sayfaya tıkladığımızda
  Aradığınız sayfa bulunamadı ya da yayından kaldırıldı.Yanlış sayfaya mı geldin?
  İnternette ve şehirde yolunu bulmanın en kolay yolu; navigasyon!
  Ücretsiz sesli uydu navigasyonu Nokia Ovi servislerinde

  şakacılar sizi biz yolumuzu kaybetmedik siz kaybetmişsiniz

" Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Raporları Büyümeyi İşaret Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?