Okunma

Vodafone Türkiye Gelirlerini Artırdı


06 Şubat 2014 Perşembe 13:20
Vodafone Türkiye Gelirlerini Artırdı

Vodafone Türkiye, 2013-14 mali yılının üçüncü çeyreğinde veri gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %47 artırdı. 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda şirket, servis gelirleri büyüme oranını geçen yılın aynı dönemine göre %11* artırırken, abone sayısını da 19,7 milyona yükseltti.

Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısında kesintisiz artış

Şirket toplam abone sayısını, geçen yılın aynı dönemine göre elde ettiği 739 bin net artış ile 19,7 milyona çıkarırken, 18 ülkede hayata geçirilen Vodafone Red tarifeleri Türkiye’deki faturalı abone bazındaki büyümenin lokomotifi olmaya devam etti. Vodafone Türkiye’nin faturalı abone sayısı geçen yılın aynı dönemine %10’luk bir büyüme ile 655 bin artış sağlayarak, şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 7,3 milyon aboneye yükseldi.

Şirketin, Ekim-Aralık’13 çeyreğinde ses trafiği** ise geçen yılın aynı dönemine göre %15 artarak 22,3 milyar dakikaya ulaştı.

Veri gelirlerinde %47’lik artış

Akıllı telefon seçmeyi, satın almayı ve kullanmayı tüketiciler için “kolay”, “anlaşılır” ve “erişilebilir” hale getiren Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu (ACAİP) sayesinde akıllı telefon penetrasyonundaki artış devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre 11 puanlık bir yükseliş ile %30,1’e ulaştı. Böylece şirket, kesintisiz büyümesini veri gelirlerinde de sürdürmeye devam etti. Şirket, bir önceki yılın aynı dönemine göre veri gelirlerinde %47’lik bir artış sağladı.

Kurumsal müşteri segmenti gelirlerinde %16’lık artış

Vodafone Türkiye, kurumların “güvenilir iş ortağı” olma misyonu ile geliştirdiği yenilikçi hizmetler sayesinde kurumsal segmentteki başarısını bu çeyrekte de devam ettirdi. 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda şirket, kurumsal segment mobil servis gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %16*** oranında artırırken, Türkiye’nin en büyük işletmelerinin açıklandığı Capital 500 listesindeki her iki şirketten birisinin tercihi olmaya devam etti

Vodafone Türkiye, kurumlara kendi mucizelerini yaratmalarına ilham kaynağı olacak yenilikçi teknolojik çözümlerle 3. çeyrekte de fark yaratmaya devam etti. Vodafone İş Ortağım çatısı altında kurumlar, büyük veri hizmetleri, mobil uygulama çözümleri, makineler arası iletişim teknolojileri (M2M), VodafoneNet ve sabit hizmetleri ile verimlilik artışı ve tasarruf sağlayan çözümlerle tanıştı.

“Dijital Dönüşüm” için yatırım musluğunu açtı

2013-2014 mali yılı 3. çeyreği Vodafone Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımlarına odaklandığı bir dönem oldu.

Mobil şebekesinde veri iletimini güçlendirmek amacıyla TEİAŞ fiber optik hatların kullanım hakkı ihalesini kazanan Vodafone Türkiye, kullanım bedeli dahil yaklaşık 300 milyon TL’lik bir yatırım ile fiber ağını 2.5 katına çıkarmayı hedefledi.

Altyapı yatırımları, teknoloji ve yenilikçilik alanında fark yaratan uygulamalarla desteklendi. Vodafone Türkiye, geçtiğimiz 3 aylık dönemde “Vodafone Cep Sağlık”, “Engelsiz Dünya” gibi bireylerin hayatlarında değer yaratabilecek çözümlerle pazarda ilklere imza attı. Aynı dönemde, Türkiye’nin potansiyeline olan inancının bir göstergesi olan yerli üretim akıllı telefon Vodafone Blade V’in Türkiye’de üretimine başladı.

* Servis gelirlerindeki büyüme oranı organiktir ve ara bağlantı ücretlerindeki düşüş etkisinden arındırılmıştır. 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi dikkate alındığında servis gelirleri büyüme oranı, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %3,9 olarak gerçekleşmiştir.

** Ses trafiği, şebeke üzerindeki her yöne tüm çağrıları içermektedir.

*** 1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi dikkate alındığında kurumsal mobil servis gelirleri büyüme oranı, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %12,5 olarak gerçekleşmiştir.

:: Vodafone’un gelirlerini artırması konusunda neler düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Vodafone Türkiye Gelirlerini Artırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye Gelirlerini Artırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye Gelirlerini Artırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "