Okunma

Vodafone Türkiye Satılıyor mu?


06 Temmuz 2009 Pazartesi 09:12
Vodafone Türkiye Satılıyor mu?

Deutsche Telekom, İngiltere’de sahip olduğu T-Mobile UK operatörünü satmayı planlıyor. Ortakları Blackstone ve Alman hükümetinin baskılarından sıkılan Deutsche Telekom, farklı arayışların peşine girdi. T-Mobile UK uzun yıllardır bekleneni vermemesi buna neden olmuş olabilir.

T-Mobile UK‘nin satılacağını duyan rakip operatörler şimdiden sıraya girmiş durumda. Vodafone, O2 ve Orange ( Fransız Telekom) bu satıştan ilgilendiklerini açıkça belirttiler. Fakat bunun için kesenin ağzını açmaları gerekiyor. Çünkü T-Mobile UK, analistlere göre 3 ile 4 Milyar Euro arasında bir değere sahip.

Yinede şöyle bir gerçek var. Bu operatöre sahip olacak olan firmalar, İngiltere‘de zirveye oynayacak. O2 İngiltere‘de pazarın %27 sine hakim. Vodafone %25, Orange %22 ve Hutchison Whampoa %8lik bir pay’a sahip. %15 pazar payına sahip olan T-Mobile bu yüzden çok önemli.

 

Türkiye’nin genç nüfusu bir çok yatırımcıyı buraya çekiyor.

 

Deutsche Telekom‘un CEO’su René Obermann, T-Mobile UK‘yi satmakla dünyadaki pazar payından feragat etmek istemiyor. Rene Obermann bu yüzden bir değiş tokuş işlemine sıcak bakıyor. Obermann özellikle Vodafone Türkiye’ye kafayı takmış durumda. Bunun en büyük nedeni de geçen sene alınan Yunanistan OTE operatörünün Vodafone Türkiye ile tamamlanacağını düşünmesi.

Deutsche Telekom, elbette farklı tekliflere de açık. Orta ve Doğu Avrupa‘da takas yolu ile alabileceği farklı operatörlerle de ilgileniyor. Bunun dışında en az 3 milyar Euro‘luk bir fiyat teklifi veren firmalara veya İngliz rakiplerle “Joint Venture” ortaklığına girmesine de sıcaklar.

:: Deutsche Telekom, Vodafone Türkiye’yi alırsa ne değişecek?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Vodafone Türkiye Satılıyor mu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    desenize almanlar türkiyeyi türklerde almanyadakileri çok rahat arıycak mutlaka bir fayda olucaktır

  2. SDN Okuru dedi ki:

    vodafone kullanıyorum. bu kampanyalar devam ettiği sürece problem yok. eğer vodafone cazip halini kaybederse operatoru değiştirirm umrumda olmaz

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ya hayır yaa.. biz Vodafone’dan vodafone olarak memnunuz. Ne almanı!

" Vodafone Türkiye Satılıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye Satılıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye Satılıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "