Okunma

Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı!


13 Kasım 2018 Salı 13:02
Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı!

Vodafone Türkiye tarafından paylaşılan veriler ile birlikte bu yılın üçüncü çeyreğini de kapsayan 2019-2019 ilk yarıyıl sonuçları kullanıcılar ile paylaşıldı.

Vodafone Türkiye üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı!

13 Kasım 2018 tarihinde Vodafone Türkiye açıklamış olduğu rakamlara ilk mali yarıyılında büyümesini devam ettirdiğini gözler önüne serdi. Bugün ise  Nisan-Eylül 2018 dönemine ait ilk yarıyıl sonuçlarını açıklayan şirket, servis gelirini geçen yılın aynı dönemine göre %14,6 artırmayı başardı.

Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri mali yılın ilk yarısında 5,2 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin, 2018-19 mali yılının ilk yarısında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 artışla 1,5 milyar TL’ye yükseldi. Vodafone Türkiye’nin Faiz ve Vergi Öncesi Kar’ı (FVÖK) ise yüzde 40,4 artış ile 720 milyon TL’ye yükseldi.

670 milyon TL’lik yatırım

4.5G ve fiber altyapı alanına odaklı yatırımlarına devam eden Vodafone Türkiye’nin mali yarıyıl yatırımları bu dönemde 670 milyon TL olarak gerçekleşti.

Mobil ve sabit genişbant abone sayısında rekor

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 563 bin net abone artışı ile 23,7 milyona yükseldi. Şirketin, faturalı abone sayısı mali yılının ilk yarısında 12,8 milyona çıkarak toplam abone bazının %54’üne ulaştı. Vodafone’un 4.5G abone sayısı da mali yarıyıl sonu itibariyle 14 milyonu aştı.

Vodafone Türkiye’nin sabit genişbant abone sayısı son 12 ayda 152 bin net abone artış ile ilk mali yarıyılda 775 bine ulaşırken, sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise aynı dönemde yüzde 29,6 arttı. Vodafone Türkiye’nin “eve kadar fiber” gibi yeni nesil erişim teknolojilerini kullanan abone sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artış ile 173,8 bine ulaştı.

En geniş 4.5G kapsaması

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, 2018-19 mali yılı ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 61 arttı ve Türkiye genelinde 15 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.
Vodafone Türkiye sabit hizmetlerde stratejik işbirliklerini tamamlayarak eve kadar yeni nesil erişim teknolojileri altyapı ağını da genişletti. Vodafone Türkiye’nin yeni nesil erişim şebekeleri ile ulaşılan hane sayısını 7,3 milyona yükseltti.

Vodafone Türkiye üçüncü çeyrek rakamları

Kurumsal segment servis gelirlerinde yüzde 12,2’lik büyüme

Türkiye’nin işletmelerinin dijital iş ortağı olma vizyonuyla çalışan Vodafone Türkiye, kurumsal alanda da büyümesini sürdürdü. Kurumsal segment servis gelirlerini mali yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 artırdı. 2018-19 mali yılı yarıyıl sonuçlarını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, şöyle dedi:

“Türkiye ekonomisinin güçlü büyümesine inancımızın bir göstergesi olarak 4.5G vefiber teknolojilere olan yatırımlarımıza devam ettik. Bu yatırımlarımız ve dijitalleşme yolunda attığımız adımlar ile güçlü bir mali yarıyılı geride bırakıyoruz. Müşteri deneyimini iyileştiren yeni nesil erişim teknolojilerine yaptığımız yatırımlarımız odağında, sabit genişbant müşteri sayımızdaki güçlü büyümeden memnuniyet duyuyoruz. Enflasyonla Mücadele Programı’na desteğimiz ve bu yönde müşterilerimize daha fazla değer sunma çabamız devam ediyor. Vodafone olarak, Türkiye’nin potansiyeline olan inancımız ile yatırımlarımızı sürdüreceğimizin altını çizeriz.”
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı!”

 1. Anonim dedi ki:

  4.5gg de resmen 3g hızı alıyorum. Önce bunu düzeltsinler.

 2. Anonim dedi ki:

  Vodafone pişmanlıktır

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  4.5g olsa ne olacak iyi 4-5 mbps hızı geçemiyor . Yani içi boş bir fıçı .

 4. Anonim dedi ki:

  4.5G mi? Ya bırak 3G’yi. ADSL’in verdiği hızın yarısını bile alamıyoruz mobil veriden. 🙂

 5. Anonim dedi ki:

  Gavur malı 🙂

 6. Anonim dedi ki:

  En geniş 4.5g deseler bile odamda hala doğru dürüst hat çekmiyor

 7. Anonim dedi ki:

  Önce Vodafone net i adam etsinler

 8. Darknesia dedi ki:

  Turkcell’den geçmiş biri olarak söylüyorum, hala Turkcell kadar iyi çekemiyor ama fiyat politikasını düşünürsen göz ardı edilebilecek bir şey bana göre.

" Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye finansal rakamlarını açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "