Okunma

Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor


09 Şubat 2012 Perşembe 15:49
Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor

Vodafone, 2011-12 mali yılı 3. çeyrek dönemi olan Ekim-Aralık 2011 sonuçlarını açıkladı. Vodafone Türkiye, bu çeyrekte kaydettiği servis gelirlerindeki yüzde 23.5’lik artış oranı ile güçlü büyüme performansını son sekiz çeyrekte sürdürmüş oldu. Şirketin, servis gelirleri bu çeyrekte 1.1 milyar TL olarak gerçekleşti.

Abone sayısı

Vodafone Türkiye’nin sergilediği büyüme grafiğinde mobil internet gelirleri, kurumsal müşteri gelirleri ve faturalı abone kazanımı önemli rol oynadı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine oranla üçüncü çeyrekteki mobil internet gelirlerinde yüzde 244, veri gelirlerinde yüzde 77 ve kurumsal servis gelirlerinde yüzde 22 oranında büyüme kaydetti. Şirketin faturalı abone sayısı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artış ve 1.5 milyon abone kazanımı ile 5.6 milyona ulaştı. Böylece toplam abone bazı içinde faturalı abonelerin payı yüzde 31.1’e yükseldi. 

Ses trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.8 artarak 16.3 milyar dakikaya ulaşırken, faturalı ve faturasız aboneler için ortalama (birleşik) ARPU, yüzde 12.2 artışla 19.8 TL seviyesine yükseldi.

Mobil internet

Vodafone, en hızlı büyümeyi ise mobil internet tarafında gerçekleştirdi. Çeşitli kampanyalarla her abonesine avantajlı internet paketleri sunan Vodafone, yüzde 244 büyüme sağladı.

Son dört yıldır kesintisiz sürdürdüğü yüksek teknoloji yatırımlarıyla son çeyrekte 2G’de 14.9 bin baz istasyonu ile nüfus kapsaması yüzde 98.86, 3G’de ise 8.2 bin baz istasyonu ile nüfus kapsaması yüzde 80.85 olarak gerçekleşirken toplam şebeke ekipman altyapısı ise 23 bin oldu. Şirket kapsama kalitesine duyduğu güvenini Türkiye telekom sektöründe bir ilk olan “Kesintisiz Çağrı Garantisi Kampanyası”nı hayata geçirerek, bu kampanyada kaydettiği yüzde 99.4 çağrı kurma başarı oranıyla tescillemiş oldu.

İnternet alanında gelişme

Vodafone Grubu’nun kurumsal müşterilerine yönelik kurumsal tecrübesi ile bu alandaki konumunu giderek güçlendirerek son çeyrekte servis gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında arttırdı. 30 Kasım 2011’de Koç.net satın alımı sonrası faaliyetlerine Vodafone net olarak devam ederek portföyüne ek olarak ADSL hizmetlerini de kattı. Böylece Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yüzde 58‘ine iletişim hizmetleri sunar duruma geldi. 

Çağrı merkezleri

81 ilde tüm müşterilerilerine en iyi hizmeti sağlamak amacıyla şirket, Vodafone Cep Merkezleri sayısını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 154 mağaza artırarak 1170’e çıkardı ve böylece bu alanda yüzde 19’luk bir büyüme sağladı. Dünya standartlarında müşteri hizmetleri operasyonu sağlamak üzere Vodafone Grubu’nun örnek uygulamaları ile donatılan Vodafone Samsun Çağrı Merkezi’nin, Kasım ayında faaliyete geçmesiyle, şirketin Türkiye’nin farklı illerindeki çağrı merkezlerinin sayısı 5’e ulaştı.

Vodafone Türkiye, numara taşımanın başlamasından bu yana “numara taşımada en çok tercih edilen operatör” konumunu sürdürürken, Vodafone’a taşınan net numara sayısı 2.2 milyona ulaştı. Müşteri Tavsiye Oranında (Net Promoter Score) Aralık 2011’de en yakın rakibinin 6 puan önüne geçerek, abonelerin en çok tavsiye ettiği operatör olmaya devam etti.

:: Vodafone kullanıyor musunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yurtdışında yaptıkları ücretsiz telefon kampanyalarını ne zaman yapacaklar? iyice kanımızı emdikten sonramı?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  birde çekim kalitesi büyüse… her bişiler büyümüş ama haala bi çok yerde zor çekiyo

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bir kere geçiş yaptım sonra beğenmeyip tekrar eski operatörüme döndüm.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafondan ricamız, süper internet kampanyasını yeniden başlatsın.

" Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye’den Abone Sayısında Rekor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "