Vodafone’dan BTK Kararına Destek


18 Nisan 2013 Perşembe 10:07
Vodafone’dan BTK Kararına Destek

Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, yaptığı açıklamada, sektörde hakim konumda olan operatörle diğerleri arasında dengesiz pazar yapısının, şebeke içi ve dışı fiyatlandırmada “uçuruma” neden olduğunu söyledi. Bunun, zaman zaman 10 kata çıkan bir makasın var olmasına neden olduğunu ifade eden Süel, şöyle devam etti:

“Bu, 2009 yılında ortalama 3,5 kattı Bu durumun önlenmesi amacıyla BTK, 2009’da aldığı 149 sayılı kararla bir ilke imza attı ve ‘Hakim konumdaki operatörün şebeke içi fiyatları ara bağlantı ücretinden daha düşük olamaz’ dedi. 

Bu sayede şebeke içi ve dışı arasında matematiksel ilişkiyi belirledi Yanı taban fiyat belirledi Bu da 4 yılda şebeke içi ve dışı tarifeler arasındaki makası daralttı. Her yöne tarifeler arttı, fiyatlar düştü, piyasa büyüdü, trafik arttı. Bu durum, kararın doğru bir öngörüyle alındığını gösteriyor.”

Mart ayı itibariyle şebeke içi ve dışı arasındaki makasın yüzde 40 seviyesinde olduğunu anlatan Süel, bu nedenle hakim konumdaki operatörün abonesinin, başka bir operatöre geçerken tedirginlik yaşadığını, bu durumun da rekabeti engellediğini belirtti.

BTK’nın 13 Martta, makasın kapanması için “şebeke içi fiyat, ara bağlantı ücretinin 1.7 katının altında olamaz” şeklinde karar aldığını belirten Süel, “Biz, kararın yerinde olduğunu, tüketicinin etkin rekabet ortamından faydalanmasına etken olacağını düşünüyoruz” diye konuştu

Süel, BTK kararıyla ilk defa SMS’ler açısından şebeke içi taban fiyat belirlendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Piyasada etkin rekabet ortamında atılacak her adımı destekliyoruz. Piyasada uygun fiyat ortamının, bunun karşılığında uygun kalite ve kapasitede hizmetin verilebilmesi için hakim konumda olan operatörün, bu gücünü kullanmasını kısıtlayan her turlu regülasyon kararını destekliyoruz.

Son dönemde alınan kararlar da bu çerçevededir. Bunun, 2009‘da alınan karar gibi piyasanın uzun vadede sürdürülebilir büyümesine, daha etkin rekabet ortamının sağlanmasına katkı yapacağına inanıyoruz.” 

Uygulama daha erken başlamalı

Kısa mesaj arabağlantı ücretlerinde yapılan yüzde 75′lık indirimin, fiyatlara orta ve uzun vadede olumlu olarak yansıyacağını belirten Süel, şöyle konuştu

“Fiyatlar etkin rekabet ortamının meyvesidir. Mart ayında alınan 142 sayılı kararın piyasaya olumlu etki getireceğini düşünüyoruz. 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanacak bu kararın, daha erken yani 1 Mayıs ya da 15 Mayıs’ta uygulanmasını tercih ederdim. Çok uzun beklemenin bir anlamı yok. Bu karar, zaten BTK’nın ortaya koyduğu vizyonun devamı.”

Bip sinyali kalkmalı

“Biz, bu kadar doğru ve etkili karardan sonra ek karar alınması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Süel, şöyle devam etti:

“Yaptığımız pazar araştırmalarında ‘bip’ sinyali (aranan operatörün, gözükenden başka bir operatör olduğunu ifade eden ses) tüketicilerin karar serbestisini etkileyebiliyor.

Onun kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü her yöne tarifeler arttı, makas azaldı, numara taşımadaki ‘bip’ sinyali de rekabet engeli olarak devam ediyor. Onun kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Türkiye’de büyümeye yönelik politikalarını sürdüreceklerini ifade eden Süel, Vodafone olarak son 3 yılda 10 puanın üzerinde pazar payı kazandıklarını kaydetti. Süel, “Avrupa’da pazarlar küçülüyor ancak Türkiye’de pazar büyüyor ve toplam kârlılık artıyor. Burada dağılım dengeli olduğunda hiçbir endişe gündeme gelmeyecek” dedi

:: Sizce bip sinyali kaldırılmalı mı?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

0 DESTEK VERİYORUM BİP SESİDE NEYMİŞ sanki şunu demeye çalışıyor: ayık ol bu aradığın kişi numarasını başka operatör’e taşımıştır. ona göre konuş 🙂 LOL

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

neyin kafasını yaşıyor bu vodafone ya tek teknolojik gelişmeleri abone taşıma insan bi yenilik yapar bi çalışma yapar yok tek istekleri abone sayısı artsın başka dertleri yok ama turkcell 1.operatör olduğu halde yine en çok yatırım en çok kendisini geliştiren operatör

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

gsm sektorundeki en buyuk engel devlettir buna ragmen piyasa buyumeyi surduruyor devlet vergi oranlarını daha makul duzeye cekerse sektör cag atlayacaktır

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Bip sesi kalkarsa “HER YONE” tarifeler hayal olur. Akil olun biraz…

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

4 yıllık aboneleriydim Turkcell’e geçişimi yaptım. Turkcell’in büyümesini açıkladığı böyle bir günde yapılan açıklamalarıyla batışa devam.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

operatör değiştirme özgürlüğü varsa madem, bunu insanlardan saklamanın ne anlamı var? o bip sesinden o kadar rahatsız oluyorsan, dön de bir servis kalitene bak derler adama…

" Vodafone’dan BTK Kararına Destek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone’dan BTK Kararına Destek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone’dan BTK Kararına Destek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  2. 2 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  3. 3 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  4. 4 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  5. 5 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  6. 6 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  7. 7 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  8. 8 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  9. 9 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  10. 10 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!