Volkanik Patlama Uçuşları Niye Etkiler?


19 Nisan 2010 Pazartesi 20:08
Volkanik Patlama Uçuşları Niye Etkiler?

Batma tehlikesiyle karşı karşıya olan İzlanda‘nın, en tehlilkeli volkanik buzullarından biri olan ve ülkenin güneyinde bulunan , 2010 Mart‘ının son haftasından beri aralıklar halinde lav püskürtüyor.

Bu devasa volkanik patlamaların Dünya’nın manyetik alanına birçok etkisi mevcutken, insan yaşamına olan etkisi de kıtalararası boyutlara ulaştı.

Patlamaların ardından oluşan kül bulutları, neredeyse Türkiye’nin kuzey bölgesine kadar indi. Kül bulutunun bir kısmı Kanada’ya bile ulaştı!

Dolayısıyla rotası mevcut bölge içerisinde yer alan uçak seferleri de ileri bir tarihe ertelendi. Peki hiç düşündünüz mü neredeyse her türlü fırtınada bile havalanan ve yol alabilen, yıldırım çarpmasına bile korunaklı olan uçakların, bir kül bulutu yüzünden uçamamasının sebebini?

NASA’nın Deneyi

Bunun cevabını 2000 yılındaki çalışmasıyla NASA insanoğluna vermişti aslında. 2000 Şubat‘ında Mt. Hekla volkanik buzulunda test uçuşları yapan NASA, bir uçağı kül bulutunun tam içerisinden geçirdi. Uçuş sağ salim tamamlanabildi fakat uçakta meydana gelen hasar oldukça dikkat çekiciydi.


NASA’nın uçağının jet motoru pervanesi harap olmuştu

Uçağın jet motorunun pervanelerinden, motorun soğutma sisteminin aşırı ısınma problemiyle karşı karşıya kalması (ölçülen değer 1093 Santigrat derece) kadar bir dizi sorun ile karşılaşan yetkililer, yazdıkları raporda da böyle bir durumda uçuş gerçekleştirmenin iyi bir fikir olmadığının altını çizdi.

Ayrıca uçağın dış yüzeyinde oluşan erozyon da işin bir diğer riski.

Buna rağmen Eyjafjallajökull patlamasının ardından bazı Finli jet uçakları, bulutların içerisinden geçiyor ve hasar analizi yapıyor. Bazı havayolları firmaları da uçaklarının dayanıklılığını kanıtlamak için kül bulutlarının içerisinden test uçuşu gerçekleştiriyor.

:: Sizce bu volkanik patlamaların etkisi, küresel ısınmaya ne şekilde yansıyacak?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Volkanik Patlama Uçuşları Niye Etkiler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volkanik Patlama Uçuşları Niye Etkiler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volkanik Patlama Uçuşları Niye Etkiler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar